Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-23 18:52
Anna Bajon / KAI

Ukraina: powstaje fresk ze św. Jerzym przebijającym dwugłowego orła

W należącej do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego(UKP PK) cerkwi Przemienienia Pańskiego w Krzemieńcu na Tarnopolszczyźnie powstaje wielki fresk, którego główną postacią jest św. Jerzy Zwycięzca, przebijający włócznią dwugłowego rosyjskiego orła-smoka

Autor/źródło: pixabay,CC0

Wokół niego twórca - Wasyl Stećko przedstawił wielką rzeszę ludzi, wśród których znaleźli się uczestnicy wieców na kijowskim Majdanie Niepodległości i żołnierze ukraińscy walczący z separatystami rosyjskimi na wschodzie kraju.


Fresk-obraz, który nie jest jeszcze w pełni ukończony, ma powierzchnię 70 metrów kwadratowych, zajmuje całą ścianę z częścią sufitu i został wykonany w stylu nawiązującym do klasycznej sztuki malowania ("pisania") monumentalnych ikon. W malowidle przeważają kolory żółty i niebieski - narodowe barwy Ukrainy. Wśród postaci widać działaczy Majdanu, np. jest młody człowiek z drewnianą tarczą, ale też żołnierz ukraiński w pełnym uzbrojeniu, łącznie z karabinem w ręku oraz lekarz wojskowy i kapelan polowy. Nad św. Jerzym znalazł się Tryzub (Trójząb) - herb Ukrainy. W górnej części dzieła jego twórca umieścił archaniołów: Michała - dowódcy wojsk niebieskich i patrona Kijowa oraz Rafała - patrona lekarzy i wolontariuszy, a na samym szczycie przedstawił Boga Ojca.


Prace nad obrazem zostały wstrzymane z powodu chłodów zimowych i mają ruszyć na wiosnę, gdy będzie cieplej.

Informując o całym wydarzeniu portal "Typowyj Kremeneć" na swoim facebooku przypomniał, że ukraińskie tradycje pisania ikon i całej sztuki kościelnej różniły się od rosyjskich i gdy "Ukraina wbrew swojej woli dostała się pod panowanie Moskowii {Rosji - KAI], w wielkim stopniu zniszczono prawdziwe dawne ukraińskie malowidła, książki i zabytki architektoniczne, narzucając przy tym obce tradycje. Podcięto skrzydła twórczemu podejściu do sztuki kościelnej". 'Teraz jednak, gdy Ukraiński Kościół Prawosławny [chodzi o niekanoniczny Patriarchat Kijowski - KAI] znów stał się niezależny, zaczynają kiełkować pierwsze odnóżki tego ziarna, o którym wszyscy myśleli, że już zamarło, a ono odradza się z Chrystusem!" - stwierdza komentarz.

W tym kontekście portal zwrócił uwagę, że cerkiew Przemienienia Pańskiego w Krzemieńcu, poświęconą wydarzeniom na Majdanie i Ukraińskiej Wojnie Wyzwoleńczej [na wschodzie kraju], można uważać za "jeden z młodych odrostów". Jest to próba odnowienia dawnych tradycji prawosławia ukraińskiego, a praca nad ikoną nadal trwa i autor tekstu prosi wszystkich użytkowników strony, a zwłaszcza księży proboszczów, o przekazywanie swych myśli i innej formy pomocy twórcy dzieła.

kg (KAI/P-C/TK) / Krzemieniec

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-23 17:33:32
miniaturka

Rzym: w górach zginął o. Jacek Oniszczuk

Wczoraj, 22 grudnia, w masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji zginął, zabrany przez lawinę, polski jezuita o. Jacek Oniszczuk. Miał 51 lat i był profesorem teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
2017-12-23 17:52:00
miniaturka

Bp Semeraro: niezapowiedziana wizyta Papieża

To taki żart Papieża – powiedział Franciszek do zaskoczonych pracowników kurii diecezjalnej w Albano, kiedy bez zapowiedzi przyjechał odwiedzić tamtejszego bp. Marcello Semeraro w dniu jego 70. urodzin.
2017-12-23 17:59:12
miniaturka

Indonezja: muzułmanie mówią „nie” mikołajkowym czapkom

Muzułmańscy ekstremiści w Indonezji (FPI) zapowiadają „czystki” w centrach handlowych. Będą sprawdzać, czy pracownicy nie są zmuszani przez właścicieli do noszenia „czapek mikołajowych” albo innych ubrań związanych z komercyjnymi zwyczajami bożonarodzeniowymi.
2017-12-23 19:11:56
miniaturka

Irak: Boże Narodzenie uchodźców z Mosulu w Kurdystanie

Chociaż tzw. Państwo Islamskie w Iraku zostało niedawno pokonane, wielu uchodźców nie może jeszcze wrócić do Mosulu, mimo iż tego pragną.
2017-12-23 19:15:44
miniaturka

Kard. Comastri: Papież mówił do Kurii jak ojciec do dzieci

Było to przemówienie płynące z otwartego serca, tak jak ojciec zwraca się do swoich dzieci – powiedział kard. Angelo Comastri. Papieski wikariusz generalny dla terenu Państwa Watykańskiego mówił tak o spotkaniu Franciszka z pracownikami Kurii Rzymskiej.
2017-12-23 19:21:05
miniaturka

Papież i szopka mini

Papież otrzymał od prezydenta Litwy najmniejszą szopkę świata.