Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-30 11:16
AC / Mariusz Krawiec SSP

Ukraina: obchody 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej

Ukraina obchodzi 1030. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, koncerty, wystawy i spotkania ekumeniczne.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Chrześcijanie różnych wyznań dziękują Bogu za dar chrztu i proszą o Boże błogosławieństwo dla Ukrainy.

Obchodzona w dniach 27-29 lipca 1030. rocznica chrztu Rusi Kijowskiej świętowana jest na Ukrainie  w szczególny sposób przez Kościoły prawosławne. Włączają się w nią także inne Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół rzymskokatolicki oraz Kościół greckokatolicki. Bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej podkreśla, że wspólne świętowanie to przede wszystkim dobra okazja, by odkryć prawdziwą historię i zrozumieć jak odbywał się chrzest Rusi Kijowskiej.

„Włodzimierz Wielki zastanawiał się, gdzie przyjąć chrzest: czy w obrządku bizantyjskim, czy w łacińskim. Niestety mało mówi się o tym, że łacińscy misjonarze w jeszcze większym stopniu przygotowali Ruś Kijowską do chrztu, niż Bizancjum. Za mało mówi się o tym, że było to wspólne dzieło Rzymu i Bizancjum, aby ochrzcić Ruś Kijowską” – podkreśla bp Szyrokoradiuk. Wskazuje, że ten jubileusz jest bardzo wymowny. Skłania do zastanowienia nad tym, co zostało z tego wydarzenia. „Może to świętowanie nauczy nas troszkę historii i będzie krokiem do jedności, aby jak najszybciej nastała jedna owczarnia i jeden pasterz, tak jak było to podczas chrztu” – zaznacza bp Szyrokoradiuk .

Chrzest Rusi Kijowskiej miał miejsce w roku 988, kiedy to książę Włodzimierz I przyjął w Kijowie chrześcijaństwo w obrządku wschodnim.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także