Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-18 11:50
nc / Mariusz Krawiec SSP/ VN

Ukraina: Kościół niesie pomoc ubogim

Rozwarstwienie społeczeństwa, a także niestabilność ekonomiczna, powodowana m.in. konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju, to najczęstsze przyczyny ubóstwa na Ukrainie. W Światowy Dzień Ubogich Kościół katolicki w tym kraju przypomina o potrzebie troski o ubogich.

Bezdomni grzejący się przy palenisku (Donieck)
Autor/źródło: Diariocritico de Venezuela/flickr.com/CC BY 2.0

Troska o ubogich jest jednym z podstawowych zadań jakie wyznaczył sobie Kościół katolicki na Ukrainie. Na wschodzie kraju, od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 r., trwa bieżąca pomoc humanitarna. Dzięki akcji „Papież dla Ukrainy”, udało się m.in. zabezpieczyć mieszkańców rejonów przyfrontowych, w nowe systemy ogrzewania domów, które zastąpiły stare, zniszczone w trakcie obstrzałów. W Charkowie z funduszy papieskich, otwarto dom samotnej matki.

W dużych miastach Ukrainy, pomoc ubogim organizują najczęściej zgromadzenia zakonne. Tak jest we Lwowie, gdzie albertyni i albertynki dokarmiają bezdomnych i ubogich, a także organizują punkty noclegowe i sanitarne. „W każdym mieście Ukrainy obserwujemy ogromną różnicę pomiędzy ludźmi bogatymi, a tymi, którzy wyciągają rękę po kawałek chleba - mówi brat Bernard, przełożony wspólnoty albertynów we Lwowie. – Ten dysonans jest bardzo bolesny, pomiędzy ludźmi, którzy zdobyli ogromny majątek, a tymi, którzy po prostu sobie nie radzą, którzy są upośledzeni, o których można powiedzieć, że niejako wypadli z orbity. Nie są oni w stanie walczyć. Są to jednak nasi obywatele, nasi braci i ojcowie. Trzeba się nimi zająć. Nie można po prostu tak bezczynnie patrzeć, że ktoś cierpi”.

Prowadzone przez braci albertynów przytulisko we Lwowie, na chwilę obecną zapewnia nocleg i wyżywienie 48 bezdomnym. Codziennie także wydaje bezpłatne obiady i daje możliwość skorzystania z prysznica. W tym roku, także siostry albertynki rozpoczęły budowę przytuliska dla kobiet i regularnie dokarmiają ubogich.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-18 10:05:14
miniaturka

Papież: uczniowie Jezusa nie mogą być niewolnikami lęków i obaw

Franciszek podkreślił, że chrześcijanie nie mogą być niewolnikami lęków i obaw, powinni być świadkami nadziei w przyszłość zbawienia i zmartwychwstania. Ojciec Święty wskazał na to komentując na „Anioł Pański” mowę Jezusa o końcu czasów.
2019-11-18 10:51:17
miniaturka

Syria: głód i powojenna trauma

Uchodźcy są w fatalnym stanie - mówią Lekarze Bez Granic - w większości nie zdążyli zabrać ze sobą potrzebnych rzeczy, są głodni, a wielu z nich cierpi z powodu traumy związanej z wojną i ucieczką przed turecką inwazją.
2019-11-18 11:33:22
miniaturka

Kard. Krajewski: ubodzy są dla nas

Jezus spożywał z ubogimi posiłek i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa - powiedział kard. Konrad Krajewski. Wczoraj w Kościele obchodziliśmy III Światowy Dzień Ubogich. Tego dnia w Watykanie odbył się posiłek papieża z ubogimi.
2019-11-18 12:12:07
miniaturka

Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza

Miejscem pochówku abp. Juliusza Paetza będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce – poinformował 18 listopada abp Stanisław Gądecki.
2019-11-18 12:45:12
miniaturka

Rekordzista trasy Authentic Phidippides Run wspiera Fundację Maltańską

Po 69 godzinach 22 minutach i 17 sek. Łukasz Sagan zakończył jeden z najdłuższych jednoetapowych biegów ultra - Authentic Phidippides Run, pokonując trasę Ateny – Sparta - Ateny, o długości 496 km 800 m.
2019-11-18 13:17:40
miniaturka

Dziś obrady biskupów na Jasnej Górze

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.