Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-23 11:20
AC / Mariusz Krawiec SSP

Ukraina: Kościół katolicki dziękuje za pomoc z Polski

Nachodzące święta Bożego Narodzenia są dla Kościoła na Ukrainie czasem licznych akcji charytatywnych na rzecz ubogich oraz uchodźców z terenów objętych działaniami zbrojnymi na wschodzie kraju.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Szczególnie Polska jest krajem, który niesie dużą pomoc Ukrainie oraz przyjmuje ukraińskich emigrantów i uchodźców. Wdzięczność za to wyrażają biskupi Ukrainy.

Złożona sytuacja ekonomiczna na Ukrainie sprawia, że szczególnie w okresie przedświątecznym, pomoc charytatywna jaka płynie do tego kraju poprzez organizacje kościelne nabiera szczególnego znaczenia. Wielką rolę odgrywa tutaj Polska, gdzie nie tylko organizuje się pomoc materialną, ale także przyjmuje rodziny z Ukrainy. Mówi o tym z wdzięcznością biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło: „Polska jest bardzo otwarta na pomoc. Wiele rodzin, szczególnie wielodzietnych i tych, które ucierpiały na skutek działań wojennych na wschodzie Ukrainy i wyemigrowały do Polski, zostały tam bardzo ładnie przyjęte. Jest to bardzo miłe, gdy słyszę z ust moich dawnych parafian z Zaporoża, że jest im w Polsce dobrze. Chcę podziękować biskupom, kapłanom, parafiom i organizacją katolickim za wsparcie dla tych ludzi, którym było tak trudno, a teraz znaleźli dach nad głową, pracę i szkołę dla dzieci”.

W roku 2019 Caritas Polska wśród wielu projektów, dofinansowała na terenie Ukrainy powstanie sześciu Centrów Wsparcia Rodziny, które pomagają osobom przesiedlonym oraz społecznościom lokalnym, które ich przyjmują.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-12-23 09:29:11
miniaturka

Rozbłysły światełka na choince przed Oknem Papieskim na Franciszkańskiej 3

XIII Choinka przed Oknem Papieskim rozpoczęła się o godz. 15.30 zabawą z wodzirejami. O godz. 16.00 na scenie pojawiła się kapela z Raby Wyżnej – Mała Armia Janosika, która zaśpiewała tradycyjne kolędy i pastorałki.
2019-12-23 10:14:21
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski ogłosił zbiórkę na rzecz sierot w Syrii

Abp Marek Jędraszewski prosi wiernych Archidiecezji Krakowskiej o pomoc sierotom z Syrii.
2019-12-23 10:41:47
miniaturka

Jutro 24 grudnia - wigilia świąt Bożego Narodzenia i wspomnienie Adama i Ewy

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi.
2019-12-23 11:53:47
miniaturka

Cicha Noc - mimo sędziwego wieku nadal jedną z najpopularniejszych kolęd!

Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem... podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia.
2019-12-23 12:51:31
miniaturka
play

Abp Ryś w łódzkim Karmelu: Bóg jest większy niż nasza niewiara!

Stało się już tradycją, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia, łódzki pasterz spotyka się z siostrami Karmelitankami Bosymi, by wspólnie się z nimi modlić podczas Mszy świętej, a następnie porozmawiać w klasztornej rozmównicy.
2019-12-23 13:39:19
miniaturka

Wrocław: wszyscy uczestnicy spotkania Taizé znajdą noclegi u rodzin!

Już 28 grudnia stolica Dolnego Śląska będzie gościła 15 tys. osób z 60 krajów – uczestników 42. Europejskiego Spotkania Młodych. Wszyscy zostaną przyjęci przez Dolnoślązaków w ich domach.