Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-23 15:20
nc / KAI

Ukraina: klasztory prawosławne nieprzestrzegające zasad ośrodkami koronawirusa

Co najmniej cztery klasztory Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu, zostały poddane kwarantannie, gdyż nie przestrzegając zasad zwalczania koronawirusa, stały się jego ośrodkami – donosi portal Orthodox Times.

Ławra Peczerska widziana znad Dniepru
Autor/źródło: Falin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Najnowszym przypadkiem jest monaster Opieki Matki Bożej w Pustelni Gołosiejewskiej na przedmieściach Kijowa, gdzie zachorowało 12 mnichów. W minionych tygodniach kwarantannę wprowadzono w trzech innych klasztorach, z których dwa znajdują się w stolicy. Najbardziej znany z nich to słynna Ławra Pieczerska, gdzie odnotowano aż 140 przypadków koronawirusa (czyli u niemal połowy tamtejszych mnichów), z których trzech zmarło.

Policja zablokowała dostęp do miasteczka Poczajów, gdzie znajduje się inna słynna ławra, będąca jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Ukrainie. Co najmniej 13 osób zaraziło się tam koronawirusem. W Ławrze Poczajowskiej w świątecznej liturgii uczestniczyło ponad 300 osób. Podobnie było w Ławrze Świętogórskiej w Swiatihorśku we wschodniej Ukrainie.

UKP Patriarchatu Moskiewskiego był jedynym ukraińskim Kościołem, który nie wezwał wiernych do nieprzychodzenia do świątyń i pozostania w domach w czasie Wielkanocy.

Dotychczas na Ukrainie potwierdzono 7170 zakażeń. 187 osób zmarło.


pb (KAI/orthodoxtimes.com) / Kijów


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ukraina, prawosławie, klasztory, koronawirus