Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-13 11:13
Anna Bajon / Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Ukraina: jubileusz ośrodka dla uzależnionych

Na Ukrainie 15 lat działalności obchodzi ośrodek dla osób uzależnionych - Nazaret. Prowadzony przez Caritas greckokatolickiej diecezji samborsko-drohobyckiej jest najstarszym i największym centrum terapii dla osób pragnących wyjść z nałogu alkoholizmu i narkomanii.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Terapia osób uzależnionych oparta na nowoczesnych metodach to na Ukrainie wciąż rzadkość. Gdy piętnaście lat temu ks. Igor Koznakiewicz z grupą współpracowników zakładali Nazaret, musieli zaczynać od zera. Zdewastowane budynki dawnej radzieckiej bazy wojskowej i brak doświadczeń w tego typu pracy na Ukrainie. Dziś Nazaret to największy katolicki ośrodek terapii uzależnień w tym kraju. Miejsce, w którym pomoc otrzymują wszyscy, którzy jej pragną: weterani wojny na wschodzie Ukrainy, ojcowie rodzin, duchowni. „Największym problemem jest to, że przez lata komunizmu nauczyliśmy się wszystkie nasze problemy i trudności, których nie potrafimy rozwiązać, po prostu zapijać - wyjaśnia o. Igor. - Włączamy w nasz program terapeutyczny wszystkie doświadczenia, jakie są tylko dostępne. Przede wszystkim jest to program 12 kroków, choć oczywiście nie jest on jedyny. Wykorzystujemy różne programy psychoterapeutyczne. Jednym z nich jest wspólnota. Uczymy się w niej żyć od nowa. Osoby jakie do nas przychodzą, mówią, że chcą tutaj być, bo nikt ich tutaj nie krytykuje, nie odrzuca, nie poniża. Nikt nie przypomina im ciągle, że są skończonymi alkoholikami, narkomanami czy kimś kogo z góry się odrzuca. Mówimy im: jesteś taki sam jak ja. Nic mnie w tobie nie dziwi”.

Uroczystościom 15-lecia ośrodka przewodniczył biskup diecezji samborsko-drohobyckiej Jarosław Pryriza, który podkreśli znaczenie tego typu ośrodków dla misji Kościoła katolickiego na Ukrainie.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-13 08:17:35
miniaturka

Praca nieletnich, nie tylko kraje ubogie, we Włoszech 260 tys.

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wykorzystywane do pracy zarobkowej. W sumie zjawisko to dotyczy 150 mln nieletnich. Połowa z nich wykonuje pracę, którą uznaje się za uciążliwą i niebezpieczną dla zdrowia.
2019-06-13 08:24:49
miniaturka

Mali: ludzie zdani na łaskę dżihadystów, państwo i ONZ nieobecne

W Mali doszło do kolejnej masakry. W nocy z niedzieli na poniedziałek uzbrojony oddział zaatakował wioskę należącą do plemienia Dogonów. Zginęło niemal sto osób, w tym co najmniej 20 dzieci.
2019-06-13 10:27:50
miniaturka

Izrael: wyrok w sprawie sprzedaży chrześcijańskich budynków

Izraelski Sąd Najwyższy odrzucił apelację złożoną przez Patriarchat greckoprawosławny w Jerozolimie domagający się wstrzymania sprzedaży trzech budynków należących do patriarchatu, a znajdujących się na terenie starego miasta. Budynki zakupiła żydowska organizacja Ateret Cohanim.
2019-06-13 11:52:15
miniaturka

Puckie Hospicjum rusza z kampanią Ostatnie Chwile Szczęścia

Niemal co drugi Polak unika tematu śmierci, zarówno swojej, jak i swoich bliskich – to wyniki najnowszego Raportu o dobrym umieraniu. Badania przeprowadzone na zlecenie Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio pokazują, jaki stosunek do odchodzenia mają Polacy.
2019-06-13 12:31:56
miniaturka

Bp Artur G. Miziński wybrany ponownie sekretarzem generalnym KEP

Bp Artur G. Miziński został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski na drugą pięcioletnią kadencję. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu pierwszego dnia obrad 383. Zebrania Plenarnego KEP, 13 czerwca, w Wałbrzychu.
2019-06-13 13:04:29
miniaturka

Modlitwa bez Granic. Dziś kolejna!

- Pragniemy z całego serca wezwać wszystkich Polaków i mieszkańców całej Europy do modlitwy o budowanie Wspólnoty Narodów na fundamentach chrześcijańskich - apelują inicjatorzy akcji.