Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-27 08:12
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ukraina: ekumeniczna modlitwa we Lwowie

W rzymskokatolickiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się wczoraj wieczorne nabożeństwo ekumeniczne.

Autor/źródło: Pixabay, giovannacco

Modlitwie przewodniczył arcybiskup lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W liturgii wzięli też udział przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich obecnych na Ukrainie.

Ukraina to kraj w którym ponad 2/3 obywateli uważa się za prawosławnych, 8 proc. to katolicy obrządku wschodniego, a po 1 proc. przypada na katolików łacińskich, protestantów i Żydów. Warto także pamiętać, że ok. 30 proc. obywateli Ukrainy to osoby niewierzące lub nie przynależące do żadnej wspólnoty kościelnej. Dominujący na Ukrainie Kościół prawosławny podzielony jest pomiędzy Patriarchat Moskiewski, Patriarchat Kijowski oraz Prawosławny Kościół Autokefaliczny. Jak podkreśl podczas nabożeństwa ekumenicznego w rzymskokatolickiej katedrze we Lwowie biskup prawosławnej diecezji lwowsko-sokalskiej patriarchatu kijowskiego Dmytro: „Przed wyzwaniami czasu, jakie dziś istnieją, myślę że ważne jest, abyśmy chcieli być w jedności, chcieli być razem, spotykali się razem, aby świadczyć o Jezusie Chrystusie w naszym postmodernistycznym społeczeństwie”. Aktualna sytuacja polityczna na Ukrainie w wielu punktach dzieli chrześcijan, ale także ich jednoczy, zwłaszcza wobec dramatu wojny, gdy na wschodzie kraju katolicy prawosławni i protestanci współpracują ze sobą w działaniach humanitarnych, m.in. w akcji „Papież dla Ukrainy”.

ks. M. Krawiec, Lwów/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-26 18:31:09
miniaturka

Licheń. Liturgiczne wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza

Kościół katolicki 27 stycznia wspomina postać bł. Jerzego Matulewicza, który na kartach historii zapisał się jako odnowiciel Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2018-01-26 22:26:08
miniaturka

Papież: trzeba przekazywać bezobłudną wiarę

Problem przekazywania wiary stanął w centrum homilii, jaką Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty. Odniósł się w niej do czytanego dziś fragmentu listu do Tymoteusza (2 Tm 1, 1-8), któremu Paweł przypomimna o „bezobłudnej wierze”.
2018-01-26 22:40:28
miniaturka

Prezes Papieskiej Akademii Życia o klonowaniu

Musimy zadać sobie pytanie, czy to dobrze, żeby człowiek robił wszystko to, na co może sobie pozwolić - powiedział prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia, odnosząc się do wiadomości o sklonowaniu małpy przez chińskich naukowców.
2018-01-26 22:47:33
miniaturka

Papież: audiencja dla prezydenta Haiti

Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji prezydenta Haiti Jovenela Moïse, który następnie spotkał się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu oraz abpem Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami.
2018-01-27 11:16:38
miniaturka

Rekolekcje dla młodzieży: "Księga tętniąca życiem"

Księga tętniąca życiem jest w zasięgu Twojej ręki i wzroku. Jest blisko Ciebie i czeka na Twój gest zaproszenia.
2018-01-27 12:14:22
miniaturka

Ojciec Kamila Stocha: syn nie manifestuje swojej wiary

- Kamil skacze ponad wszelkimi podziałami. Cieszymy się też, że syn jest blisko Boga i dzielni się świadectwem wiary bez manifestacji co jest zgodne z naszą i tischnerowską religijnością - mówi w rozmowie z KAI Bronisław Stoch, tata Kamila Stocha.