Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-14 15:20
nc / KAI

Ukraina: biskupi katoliccy żądają zakazu macierzyństwa zastępczego i handlu dziećmi

Film pokazujący 46 niemowląt, płaczących w swych szpitalnych łóżeczkach i pozbawionych ciepła rodzicielskiego, wywołał odzew. W związku z nim ukraińscy biskupi grecko- i rzymskokatoliccy wezwali władze Ukrainy do zakazania surogacji i handlu dziećmi.

Dzieci surogatek
Autor/źródło: Kadr z filmu BioTexCom / YouTube

Wstrząśnięci tym niezwykłym materiałem hierarchowie obu obrządków zwrócili się do rządu Ukrainy z pilnym żądaniem wprowadzenia zakazu tego rodzaju praktyk. "Macierzyństwo zastępcze, czyli traktowanie ludzi jak towaru, który można zamówić, przygotować i sprzedać, na które, ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, zezwala czynnie ustawodawstwo ukraińskie, jest problemem, jest podeptaniem godności ludzkiej" – napisali biskupi we wspólnym oświadczeniu. Podkreślili, że "należy ujawniać przypadki okazywania takiej zniewagi osobowości i godności ludzkiej".

Tymczasem wszystko to dopuszcza zalegalizowane macierzyństwo zastępcze, będące "złem moralnym, powodującym niezliczone cierpienia i poniewierkę zarówno narodzonego w ten sposób dziecka, jak i kobiety, która je urodziła" – stwierdza dokument biskupów. Zwraca uwagę, że komercyjne podłoże takiego macierzyństwa z moralnego punktu widzenia zasługuje na jeszcze ostrzejszą ocenę, ponieważ złem moralnym stają się funkcje kupna-sprzedaży ciała i samej osoby nowo narodzonego dziecka. "Żadne okoliczności i skutki nie mogą usprawiedliwić praktyki macierzyństwa zastępczego" – zaznaczyli hierarchowie grecko- i rzymskokatoliccy.

Według nich tego rodzaju luka prawna w ustawodawstwie ukraińskim "dyskredytuje nasze państwo w oczach społeczeństwa europejskiego".

Biskupi wyrazili solidarność z apelem pełnomocniczki Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw rodziny, aby zabronić na szczeblu prawnym międzynarodowego handlu dziećmi na Ukrainie oraz zażądali zakazu macierzyństwa zastępczego w każdej formie (altruistycznej i komercyjnej). Domagają się również zapewnienia urodzonym już dzieciom należnej im opieki, a także umożliwienia ich adaptacji w rodzinach.

"Żądamy od władz państwowych zwrócenia w końcu uwagi na politykę rodzinną na Ukrainie: stworzenia odpowiedniego organu państwowego, który troszczyłby się o rodziny ukraińskie i dbałby o to, aby nasze matki nie musiały handlować swoim ciałem i noszonymi pod sercem dziećmi, aby one same i ich bliscy mogli przeżyć" – głosi wspólny dokument biskupów katolickich dwóch obrządków.

Podpisali go w imieniu swych Kościołów: z ramienia Synodu Biskupów kijowsko-halickiego arcybiskupstwa większego abp Światosław Szewczuk i łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki z ramienia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.


kg (KAI/RISU) / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-14 12:55:05
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu zachęca do Eucharystii i spowiedzi świętej

Wobec możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym.
2020-05-14 13:42:06
miniaturka

Abp Ryś przypomina o jałmużnie oprócz modlitwy i postu

Metropolita łódzki przypomniał o istotnym uczynku polecanym na dziś - jałmużnie. Jest to jeden z trzech dobrych uczynków, o który prosił papież Franciszek w związku z inicjatywą o oddalenie pandemii.
2020-05-14 14:00:25
miniaturka

Abp Ryś: w Kościele nikt nie jest po to, aby działać w pojedynkę

- W Kościele nikt nie jest wezwany do tego, by działać w pojedynkę i działać bez oparcia o wspólnotę. Najważniejsze jest, że tę inicjatywę [- wyboru Macieja] podejmuje Piotr. On akurat mógłby sam! A Piotr wie, że nie wolno mu samemu - głosił dziś metropolita łódzki.
2020-05-14 15:26:23
miniaturka

Ograniczenia w funkcjonowaniu szkół do końca roku szkolnego

W szkołach (powyżej III klasy) nie będzie regularnych zajęć do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego. Tak poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć w wywiadzie dla wp.pl. Wkrótce ukaże się stosowne rozporządzenie MEN. Będą natomiast możliwe konsultacje z nauczycielami.
2020-05-14 16:40:37
miniaturka

Gdy katolik zaczyna mówić głosem lewicy

Stwierdzenie, że postawa „pro life" nie oznacza stanowczego sprzeciwu wobec aborcji szokuje. W ustach członka wspólnoty Kościoła zastanawia i każe zapytać: czy wierni zostali już zainfekowani wirusem lewicowej propagandy na tyle, że sami przeinaczają znaczenie słów?
2020-05-15 00:06:16
miniaturka

Papież: jak bracia módlmy się o uwolnienie z pandemii

Rozpoczynając czwartkową Mszę Papież przypomniał, że Wyższy Komitet Ludzkiego Braterstwa ogłosił ten dzień dniem modlitwy i postu w intencji ustania pandemii.