Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-18 14:28
ek / KAI

Ukazała się ważna publikacja nt. duszpasterstwa młodzieży w Polsce

Publikacja gromadząca refleksje polskich pastoralistów i duszpasterzy nt. młodzieży w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Gotów".

Autor/źródło: © Mazur/episkopat.pl/Flickr/EpiskopatNews

- To książka adresowana do każdego, kto chciałby zapoznać się z badaniami nt. młodzieży i z postrzeganiem przez pastoralistów i duszpasterzy całego kontekstu duszpasterstwa młodzieży w Polsce - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Publikacja zatytułowana "Duszpasterstwo młodzieży w Polsce wobec współczesnych przemian" zbiera refleksje duszpasterzy i pastoralistów nt. duszpasterstwa młodzieży w Polsce, z uwzględnieniem kontekstów, jakimi są zbliżający się Synod Biskupów nt. młodzieży, obchodzony w tym roku w Kościele w Polsce rok św. Stanisława Kostki, patrona młodych ludzi, a także doświadczenie ŚDM 2016.

- W tej książce znaleźć można wiele ciekawych kwestii, postulatów i paradygmatów związanych z duszpasterstwem młodzieży w Polsce. Podjęliśmy też próbę stworzenia obrazu duszpasterstwa młodzieży w Polsce. - wyjaśnia ks. Lubowicki.

"Podjęcie działań duszpasterskich powinno łączyć się z pogłębioną refleksją naukową podejmującą kwestię całościowej wizji teologicznej i stawianego celu. Tego typu refleksję mają podejmować wszyscy teologowie, którzy, według nauczania Franciszka, nie mają zadawalać się teologią uprawianą przy biurku, ale ma im leżeć na sercu ewangelizacyjny cel Kościoła (EG, n. 133). Mają się oni później dzielić owocami swojej pracy z duszpasterzami, dostarczając im pewnych wskazań i praktycznych pomocy do codziennej pracy" - pisze we wstępie do publikacji ks. dr hab. Wielebski.

Publikacja pt. "Duszpasterstwo młodzieży w Polsce wobec współczesnych przemian" powstała z inicjatywy prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów ks. dr. hab. Tomasza Wielebskiego i ks. Emila Parafiniuka, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i wydawnictwa "GotówKatolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zawiera 21 artykułów autorstwa polskich duszpasterzy, pastoralistów i socjologów. 

"W książce znajdują się opracowania dotyczące podstaw teologicznych duszpasterstwa młodzieży, opis sytuacji w jakiej przychodzi działać duszpasterzom, pomysły na realizację wyzwań jakie stoją przed duszpasterstwem młodzieży w Polsce. Redaktorzy monografii, biorąc pod uwagę łączność wymiaru teologicznego i praktycznego oraz chcąc wpisać się w refleksję Kościoła dotyczącą odnowionego sposobu prowadzenia duszpasterstwa młodzieży w obliczu wielorakich przemian, zwrócili się do różnych środowisk naukowych w Polsce z propozycją włączenia się przygotowanie niniejszej pozycji" - czytamy w opisie wydawniczym. Publikacja dostępna jest na stronie wydawnictwa i księgarni KSM gotow.pl.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-18 13:18:15
miniaturka

„Po co chrześcijanom Żydzi?” - wykład Zbigniewa Nossowskiego

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy religijnej na dwudziesty trzeci Wieczór teologiczny.
2018-05-18 13:23:13
miniaturka

Licheń. Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego.

18. maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego, Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2018-05-18 13:56:36
miniaturka

Gliwice: Rusza XXIX Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej"

Już niebawem, gliwickie świątynie ponownie wypełnią się dźwiękami muzyki organowej w wykonaniu światowej sławy wirtuozów.
2018-05-18 14:50:02
miniaturka

Watykan: Franciszek wezwał biskupów chilijskich do głębokiej przemiany systemowej

Oprócz opublikowanego wczoraj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej krótkiego listu publicznego, Franciszek przekazał także biskupom chilijskim obszerny dokument poufny – podaje na portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.
2018-05-18 15:15:22
miniaturka

Watykan: każdy z biskupów chilijskich złożył na ręce papieża rezygnację

Franciszek zadecyduje o dalszym losie każdego z nich – poinformowano podczas konferencji prasowej z udziałem sekretarza generalnego chilijskiego episkopatu, bp. Fernando Ramosa oraz biskupa San Bernardo Juana Ignacio Gonzaleza Errazuriza.
2018-05-18 15:31:39
miniaturka

Watykańskie orędzie na Ramadan

„Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy” - taki tytuł nosi orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów z okazji ich miesiąca postu - Ramadanu i kończącego go święta Id al-Fitr.