Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-28 19:04
JR

Udostępniono internetową bazę Ofiar Zbrodni Katyńskiej

MKiDN udostępniło internetową bazę Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zawiera ona największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Stanie się on częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.

Aleksander Marek Kowalski – wybitny sportowiec, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Janina Lewandowska – urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego. Oboje zginęli w kwietniu 1940 roku, a ich szczątki spoczywają na cmentarzu w Katyniu. Informacje o nich i o tysiącach Ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazły się w specjalnej bazie przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejne finansowane przez MKiDN przedsięwzięcie upamiętniające Zbrodnię Katyńską.

Strona w języku polskim, angielskim i rosyjskim jest dostępna pod adresem katyn.miejcapamieci.gov.pl. Zawiera największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W przyszłości stanie się on częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.

Wyszukiwarka zawiera podstawowe dane biograficzne Ofiar Zbrodni Katyńskiej w formie bazy danych, które będą uzupełniane o zdjęcia Ofiar. Dane te zostały zaktualizowane w stosunku do Ksiąg Cmentarnych wydanych przez Radę OPWiM w latach 2000-2006. Skorzystano przy tym z dokumentów nadsyłanych przez rodziny Radzie Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa i później – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także publikacji i zgromadzonych materiałów archiwalnych. Unikalny charakter bazy polega przede wszystkim na tym, że uwzględniono w niej osoby figurujące na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowane przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy, a ich dane opracowano według biogramów przygotowanych do niewydanej jeszcze Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni.

Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje na temat wybudowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2000 roku cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w 2012 roku - cmentarza w Kijowie-Bykowni. Udostępnione są także elektroniczne wersje Ksiąg Cmentarnych nekropolii w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Źródło: gov.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-28 13:17:26
miniaturka

W godzinach wieczornych Episkopat ogłosi ważny komunikat

Trwają obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Poświęcone są omówieniu aktualnej sytuacji po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.
2020-10-28 13:27:16
miniaturka

Zdalny wolontariat? Każdy uczeń może się zgłosić

Wprowadzone z powodu pandemii nauczanie zdalne wstrzymało wiele szkolnych programów wolontariatu. Dla uczniów, którzy chcieliby w tym roku zaangażować się w wolontariat, nadal istnieje możliwość odbycia wolontariatu w formie zdalnej. Takie rozwiązanie wprowadziła Fundacja Świętego Mikołaja.
2020-10-28 14:47:26
miniaturka

Podatek trzeba płacić. Ale nie na Mauritiusie

Uczciwość podoba się Bogu. „Kto postępuje uczciwie, doznaje pomocy; kto chodzi krętymi ścieżkami, wpada w dół” – mówi Księga Przysłów (28,18). Wymóg uczciwości dotyczy wszystkich – również przedsiębiorców.
2020-10-28 18:58:44
miniaturka

Ważny głos Rady Stałej Episkopatu

Biskupi bronią życia, wzywają do rzeczowego dialogu, ale też proszą o post, jałmużnę i pokój społeczny, zakończenie kryzysu i ustanie zarazy.
2020-10-28 23:46:35
miniaturka

S. Anna Bałchan robi smalec, aby zbudować coś dobrego

Siostra Anna godzinami przesiaduje w kuchni. Akcja „Smalczyk” wspiera budowę Centrum Opiekuńczo-Rozwojowego im. Św. Józefa. W Katowicach powstaje niezwykły żłobek i przedszkole przyjazne rodzinie, jak i samotnym matkom, by nie pozostały same w towarzyszeniu dziecku.
2020-10-29 08:02:04
miniaturka

Post i modlitwa o pokój

W tym trudnym czasie niepokojów społecznych i pandemii, warto modlić się słowami modlitwy zaproponowanej przez polskich biskupów, opartymi na motywach Listu do Efezjan.