Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-17 14:24
mk / jms

Uczymy się na nowo lepiej żyć, jesteśmy mądrzejsi po przejściach

„Problemem moralnym jest zaprzeczenie faktu istnienia groźnego koronawirusa i śmiertelnej choroby ciężkiego ostrego zespołu niewydolności oddechowej i jego powikłań” – mówił podczas sympozjum Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego o. dr hab. Jerzy Brusiło.

Autor/źródło: unsplash.com

„Odrzucenie środków zabezpieczających, dezynfekcji prowadzi do zwiększenia zakażeń, a sprzeciw wobec szczepień obniża odporność społeczeństwa. Szkodzenie sobie i innym jest przeciwne piątemu przykazaniu Dekalogu” – podkreślał bioetyk.

Mówiąc o tym, jak pandemia odbija się na duszpasterstwie, tłumaczył, że utrudnienia związane z epidemią nie tylko rozbijają wspólnotę parafialną i są przeszkodą w praktyce sakramentów świętych. Jego zdaniem są one także kolejnym czynnikiem laicyzacyjnym. Skutkiem jest, jak tłumaczył, permisywizm moralny, osłabienie wiary i odejście od praktyk religijnych.

Jednocześnie zaznaczył, że w czasie pandemii wielu duchownych i wiernych wykazało się odpowiedzialnością, solidarnością, mądrością, kreatywnością, heroicznym poświęceniem się dla innych, nierzadko zarażając się i umierając.

W opinii o. Brusiły nowe formy bezpiecznego sprawowania sakramentów świętych, ewangelizacji, pomocy charytatywnej, formacji we wspólnotach parafialnych czy duszpasterstwa indywidualnego zostaną w Kościele na stałe.

„Uczymy się na nowo lepiej żyć, jesteśmy mądrzejsi po przejściach, uodparniamy się, nabieramy sił, chcemy czegoś więcej i lepiej, nie mówiąc już o nawróceniu, pogłębianiu wiary i zrozumieniu cierpienia innych – pomocy” – podsumował zakonnik.

Podczas krakowskiego sympozjum przełożony klasztoru św. Franciszka w Krakowie o. dr Piotr Cuber opowiadał o przebiegu pandemii w swoim konwencie. Mówił o wyzwaniach i podjętych decyzjach, o postawach braci, o solidarności, pomocy z zewnątrz. O tym, co pozwoliło przez cały czas utrzymać posługę duszpasterską w bazylice i nie zamykać świątyni.

„Jednym z podstawowych wyzwań, jakie niesie ze sobą pandemia, jest zobaczenie cierpienia we właściwym świetle” – mówił o. Cuber. „Bardzo ważnym dla osoby zakażonej jest uświadomienie sobie, że choroba w życiu człowieka nie jest nieszczęściem, sytuacją nienormalną, ale stanowi nieodłączną część ludzkiego losu. Od sposobu jej przyjęcia zależy, czy stanie się dla człowieka przekleństwem, czy źródłem siły duchowej” – podsumował teolog duchowości.

Źródło: franciszkanie.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-17 12:48:42
miniaturka

Chrześcijanie w Syrii: najpoważniejszym wyzwaniem jest brak młodzieży

Pomimo trwającej od niemal 10 lat wojny domowej w Syrii chrześcijańscy duszpasterze robią, co mogą, aby utrzymać funkcjonowanie swoich kościelnych wspólnot. Jednym z nich jest ks. Tony Botros, który przeżył przed 5 laty porwanie przez ekstremistów.
2021-05-17 13:00:35
miniaturka

Niemieccy biskupi potępiają ataki na Żydów w ich kraju

Wielu biskupów potępiło ataki na Żydów oraz ich obiekty, do których dochodziło w ostatnich dniach w Niemczech. „Antysemityzm jest zbrodnią. Wszędzie tam, gdzie antysemityzm będzie podnosił głos na drogach naszego kraju, będziemy się mu przeciwstawiali”, głosi wspólne oświadczenie niemieckich biskupów.
2021-05-17 13:30:15
miniaturka

Pierwsza Komunia Święta w Brazylii

W tym roku Pierwsza Komunia Święta dzieci w Cruz Machado (Stan Parana) przypadła na czas wielkanocny. Rozpoczęła się w trzech małych grupach na Matriz (Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Cruz Machado - główna siedziba) począwszy od Niedzieli Miłosierdzia i potrwa na kaplicach w interiorze do Niedzieli Zesłania Ducha Świetego. Do sakramentów Pokuty i Eucharystii przygotowywało się 65 dzieci.
2021-05-17 15:25:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Znamy Boga (każdy ileś tam lat katechezy przeszedł), ale czy Go kochamy całym sercem, duszą, umysłem? Jezus, Boży Syn, podnosił często oczy ku niebu. A ja? Czy spojrzałem już dzisiaj w niebo?
2021-05-17 15:53:33
miniaturka

Wykłady Janopawłowe: prof. Remi Brague o znaczeniu sztuki w chrześcijaństwie

Najbliższy wykład w ramach cyklu „JP2 Lectures” będzie zatytułowany „Znaczenie sztuki w chrześcijaństwie we współczesnym świecie”. Poprowadzi go prof. Remi Brague. Wykład odbędzie się we wtorek 18 maja i będzie go można śledzić online. Początek transmisji o godz. 15.
2021-05-17 15:58:58
miniaturka

Szczepienia przeciw COVID-19 wśród nastolatków. Mniejsze zainteresowanie?

„Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys.” – zaznaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.