Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-31 08:44
mk / PAP

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się stacjonarnie, a połowa zdalnie.

Autor/źródło: PAP

Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej – 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki, ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych na rzecz nauki w trybie hybrydowym, które zastąpiło wcześniejsze zawieszające naukę w szkołach dla tych uczniów. Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wygaśnięcie tych przepisów oznacza, że od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym – uczniowie i słuchacze będą uczyć się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.

W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół, w których wskazano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi są: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych i wietrzenie pomieszczeń.

W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowe rozporządzenie, w którym zapisano, że zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą realizowane w pełnym wymiarze godzin w tradycyjny sposób, tj. stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji kształcenia na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, zachowano możliwość, aby turnusy, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r. mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W rozporządzeniu znalazł się też zapis wydłużający do 31 grudnia 2021 r. możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W placówce, której funkcjonowanie zostanie w całości lub w części ograniczone, zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Gdy zawieszone zajęcia nie mogą być prowadzone w ten sposób, dyrektor placówki ma ustalić inny sposób ich odbywania.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, z sierpnia ub.r., w jednostkowych przypadkach dyrektor przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego sanepidu, może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-30 16:19:31
miniaturka

Młodzi katolicy zamordowani w Birmie! „Oddali swoje życie za bliźnich naśladując Jezusa”

Alfred Ludo i Patrick Bo Reh byli dwoma młodymi katolikami, którzy nieśli pomoc wewnętrznym przesiedleńcom w Birmie. Zginęli od kul snajperów, kiedy jechali na motorze do jednej z parafii w stanie Kaja z żywnością dla najuboższych.
2021-05-30 16:31:06
miniaturka

Franciszek: „Bóg, chociaż jest jeden i jedyny, nie jest samotnością, lecz komunią”

Papież przypomniał, że uroczystość Trójcy Świętej wskazuje na tajemnicę jedynego Boga w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Św. Chodzi o osoby konkretne, rzeczywiste oraz różniące się między sobą. To misterium przemawia do naszego serca, ponieważ zawiera się ono w słowach św. Jana, które streszczają całe objawienie: „Bóg jest miłością”.
2021-05-30 20:25:24
miniaturka

O. Adam Szustak OP: „Przeprosiłem za sposób mojego mówienia w tym wywiadzie”

W miniony piątek o. Adam Szustak OP spotkał się na rozmowie z abp. Stanisławem Gądeckim. W niedzielę na kanale „Langusta na palmie” opublikował krótkie podsumowanie tego wydarzenia. Wypowiedź zakończył wyznaniem: „Kocham Kościół całym sercem”.
2021-05-31 09:20:01
miniaturka

Bp Wiesław Lechowicz z posługa duszpasterską we Francji

W dniach 29 i 30 maja bp Wiesław Lechowicz przebywał we Francji, gdzie po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią posługiwał duszpastersko tamtejszej Polonii. W sobotę udzielił sakramentu bierzmowania jedenastu młodym Polakom w kościele Matki Bożej Królowej Rodzin w paryskiej dzielnicy Belleville, gdzie od kilku lat pracuje ks. Mateusz Chejzdral z diecezji sandomierskiej.
2021-05-31 09:49:39
miniaturka

24. Rocznica koronacji wizerunku Matki Bożej Kozielskiej

W dniach od 30 maja do 7 czervca zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną, przygotowującą do 24. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Kozielskiej-Zwycięskiej – „Matki emigrantów”, koronowanej przez Jana Pawła II (Krakowskie Błonie, (08.06.1997). Nowenna w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie po Mszach wieczornych (19:00 czasu angielskiego). Modlitwa jest transmitowana przez Radio Bobola.
2021-05-31 10:01:10
miniaturka

Czy warto odbudowywać Pałac Saski?

„Tak, jeśli uznajemy Warszawę za stolicę i nie oburza nas ta metafora: «serce Polski». Nie, jeśli wolimy myśleć o nadwiślańskiej metropolii tylko jako o wyspie nowoczesności i europejskich aspiracji w «tym kraju»” – uważa prof. Andrzej Nowak.