Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-15 10:34
mk / PAP

Uczestnicy spotkań w Taizé będą musieli mieć certyfikat covid

Od 18 lipca, aby wziąć udział w spotkaniach w Taizé, trzeba będzie okazać certyfikat covid, odpowiadający unijnemu certyfikatowi. Jest on wydawany na podstawie dowodu szczepienia, negatywnego wyniku testu sprzed mniej niż 48 godzin lub na podstawie dowodu wyzdrowienia.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/ab, Damir Jelic, licencja: Jak album

W informacji opublikowanej w środę na stronie internetowej Wspólnoty Taizé poinformowano, że uczestnicy Taizé muszą mieć certyfikat covid.

„Od 18 lipca, aby wziąć udział w spotkaniach w Taizé, trzeba będzie okazać «paszport covid», który odpowiada cyfrowemu certyfikatowi covid Unii Europejskiej. Jest on wydawany na podstawie dowodu szczepienia, negatywnego wyniku testu sprzed mniej niż 48 godzin lub na podstawie dowodu wyzdrowienia” – wskazano w komunikacie.

Zaznaczono, że „pod koniec tygodnia istnieje możliwość wykonania testu PCR dla tych, którzy będą go potrzebowali, aby wrócić do swojego kraju”. „Dla tych, którzy nie posiadają francuskiego numeru ubezpieczenia społecznego, koszt wynosi około 50 euro” – dodano.

W dniach 15-18 lipca w Taizé odbędzie się spotkanie przyjaźni między młodymi chrześcijanami i muzułmanami. Będzie przebiegało pod hasłem „Wspólne działanie na rzecz braterstwa i ochrony stworzenia”. Oprócz zwykłego programu dnia w Taizé przewidziane są spotkania tematyczne, których celem będzie lepsze wzajemne zrozumienie między wyznawcami obu religii.

Wspólnota poinformowała, że „Tydzień refleksji dla osób w wieku 18-35 lat” zaplanowany na 22-29 sierpnia br. ze względu na sytuację zdrowotną będzie miał inną formę niż wcześniejsze edycje. „Będzie jedna lub więcej grup z wprowadzeniem biblijnym oraz małe grupy dla osób w wieku 18-35 lat” oraz „spotkania tematyczne pod koniec popołudnia” – zapowiedziała wspólnota.

Zaznaczyła, że „uczniowie szkół średnich, dorośli powyżej 35. roku życia i rodziny mogą w tych dniach być obecni w Taizé”. „Będą realizować swój odrębny program równolegle do programu młodych dorosłych” – wskazano w komunikacie.

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.

Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Od 1978 r. bracia z Taizé organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.

Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i świata, a także do wspólnej modlitwy o pokój. Ostatnie spotkanie odbyło się we Wrocławiu. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-15 09:13:58
miniaturka

Strażacy interweniowali 5411 razy, ewakuowano 49 obozów harcerskich

Do godziny 6 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 5411 interwencji. Ewakuowano 49 obozów harcerskich, z czego 7 operacyjnie – przekazał w czwartek rano Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Prądu pozbawionych jest 215 323 odbiorców.
2021-07-15 09:24:59
miniaturka

Wyrok TK ws. przepisu traktatowego o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

Przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją – orzekł środę Trybunał Konstytucyjny.
2021-07-15 09:36:29
miniaturka

IMGW ostrzega: gwałtowne burze, na wschodzie możliwe trąby powietrzne

W czwartek w całym kraju spodziewane są burze z ulewami i wiatrem osiągającym 100 kilometrów na godzinę, na wschodzie także trąby powietrzne; jednocześnie będzie ciepło, a w części kraju nawet upalnie – prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron.
2021-07-15 10:40:06
miniaturka

Poprawność polityczna w samolotach. Lufthansa rezygnuje ze zwrotu „panie i panowie”

Lufthansa wprowadza nowe, neutralne płciowo powitania na pokładzie swoich samolotów. Rezygnuje ze zwrotów „panie i panowie” w trosce o dobre samopoczucie osób, które nie identyfikują się jako kobiety ani mężczyźni. Będą więc stosowane zwroty „drodzy goście” lub „dzień dobry”, „dobry wieczór”.
2021-07-15 10:58:56
miniaturka

Jedna trzecia młodych ludzi doświadcza pogorszenia stanu psychiki z powodu pandemii

Wielu nastolatków i młodych dorosłych cierpi z powodu psychicznych kłopotów spowodowanych izolacją – lęków i stanów depresyjnych. Gorzej czują się te osoby, które już wcześniej miały słabszej jakości relacje z rodziną i przyjaciółmi.
2021-07-15 11:06:58
miniaturka

Ponad 18 proc. Polaków mogło w pandemii przekazać przez telefon poufne dane oszustom

Co czwarty Polak deklaruje, że w pandemii rozmawiał przez telefon z osobą, która prosiła o podanie m.in. nr PESEL lub danych do logowania w e-bankowości. Ponad 18 proc. osób przyznaje, że mogło podać takie informacje oszustom – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.