Uczestnicy Kongresu Młodzieży Polonijnej odwiedzili Rostkowo i Pułtusk

Uczestnicy trwającego właśnie w Polsce Kongresu Młodzieży Polonijnej odwiedzili dziś Rostkowo i Pułtusk w diecezji płockiej - rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona obecnego roku w Kościele w Polsce.

Uczestnicy trwającego właśnie w Polsce Kongresu Młodzieży Polonijnej odwiedzili dziś Rostkowo i Pułtusk w diecezji płockiej - rodzinne strony św. Stanisława Kostki, patrona obecnego roku w Kościele w Polsce. Mszy św. w Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera: - Jesteście wiarą powołani! – zwrócił się do przedstawicieli młodzieży polonijnej z wielu krajów świata.

Spotkanie młodzieży polonijnej na terenie diecezji płockiej rozpoczęło się od Mszy w Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, w którym w 1550 roku przyszedł na świat św. Stanisław Kostka. Eucharystię rozpoczęła procesja, w czasie której przedstawiciele Polonii z Wielkiej Brytanii wnieśli relikwie i obraz św. Stanisława Kostki.

Eucharystii przewodniczył biskup płocki Piotra Libera, a koncelebrowali ją m.in. bp. Wiesław Lechowicz – przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za granicą, asystent generalny KSM ks. dr Andrzej Lubowicki i ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz księża, którzy przyjechali do Polski wraz z młodzieżą z zagranicy.

W homilii bp Libera odniósł się do idei powołania, w kontekście 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przypomniał młodzieży rotę powstańczej przysięgi, którą składali idący do powstania młodzi ludzie. Szesnaście tysięcy tych, którzy wypowiadali m.in. słowa: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, przysięgam być wierny Ojczyźnie mej...” - zginęło za Ojczyznę.

- Nasz naród musi wreszcie dorosnąć do tego, żeby postawić te słowa na początku naszej konstytucji. Musimy wciąż dorastać do wielkości tamtych `warszawskich dzieci`, bo wypowiadając tę rotę, mówili najszczerszą prawdę o naszej historii, o naszej tożsamości – powiedział bp Libera.

Wskazywał też, że św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, nie był „ckliwym świętoszkiem, renesansowym szlachciurą”, ale doskonale przygotował swoją „wielką ucieczkę” z domu rodzinnego, a potem przemierzył całą dzisiejszą Austrię, Bawarię i Włochy, żeby zrealizować swoje „wielkie marzenie”, czyli wstąpić do zakonu.

Po Mszy św. pokazano część artystyczno-patriotyczną, przygotowaną przez dzieci i młodzież z zespołu „Gloria” z parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem.

Po wizycie w Rostkowie młodzież przejechała do Pułtuska, w którym zorganizowano przygotowaną przez KSM „Grę terenową ze św. Stanisławem Kostką”. W miejscach oznaczonych na mapie, na uczestników Kongresu czekały postacie m.in. św. Stanisława Kostki, Karolina Kózkówny, ks. Piotra Skargi.

W II Kongresie Młodzieży Polonijnej bierze udział 250 osób z różnych części świata – młodzież z krajów skandynawskich, Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, a także ze Wschodu: Ukrainy, Białorusi, Litwy, dalekiej Rosji czy Mołdawii. Młodzi zostali podjęci przez rodziny z warszawskich parafii.

Wydarzenie potrwa do 5 sierpnia.

eg / Rostkowo, Pułtusk

« 1 »

reklama

reklama

reklama