Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-19 11:27
AC / Tomasz Kycia

Ubóstwo nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka

Zdaniem biskupów niemieckich, nawet jeśli Niemcy są krajem bogatym, coraz więcej ludzi żyje na marginesie społeczeństwa.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

„Ubóstwo nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka” napisali z okazji Światowego Dnia Ubogich biskupi w Niemczech, zachęcając wiernych, by zwracali uwagę na żyjące obok nich osoby potrzebujące pomocy. Zdaniem biskupów, nawet jeśli Niemcy są krajem bogatym, coraz więcej ludzi żyje na marginesie społeczeństwa.

Już kilka dni wcześniej niemieccy biskupi wezwali do zorganizowania we wszystkich diecezjach spotkań z ubogimi. Archidiecezja berlińska i wspólnota św. Idziego zaprosili do remontowanej aktualnie katedry św. Jadwigi w Berlinie ponad 500 ubogich na trzydaniowy obiad.

Na terenie całych Niemiec Caritas przeprowadziła akcję solidarnościową pt. „Każdy człowiek potrzebuje domu”. Szeroko zakrojona kampania miała zwrócić uwagę na fakt, że w Niemczech brakuje aż miliona mieszkań i wielu ludziom grozi bezdomność. Dyrektor niemieckiej Caritas ks. Peter Neher powiedział, że w Niemczech najbardziej zagrożone ubóstwem są samotne matki, osoby długotrwale bezrobotne, bezdomni a także uchodźcy. Do najważniejszych do rozwiązania problemów ks. Neher zaliczył rosnące ubóstwo dzieci oraz długotrwałe bezrobocie.

W Niemczech posługa Kościoła na rzecz ubogich jest zorganizowana przez kościelną organizację Caritas, która należy do największych niemieckich pracodawców i zatrudnia 617 tys. stałych pracowników oraz 500 tys. wolontariuszy. Pomagają oni na terenie 24 tys. placówek Caritas w całych Niemczech, głównie w opiece medycznej, domach starców, domach dziecka, poradniach dla rodzin, placówkach dla osób niepełnosprawnych i bezdomnych. Wysoko cenione i bardzo popularne jest również zaangażowanie wolontariuszy na rzecz ubogich przy katolickich i ewangelickich parafiach.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-19 10:09:50
miniaturka

Ukraina: wojna i rozwarstwienie społeczne generują ubóstwo

Światowy Dzień Ubogich obchodzony był na Ukrainie przede wszystkim w duchu solidarności z osobami doświadczonymi przez dramat wojny, oraz wykluczonymi ze względu na nierówności społeczne.
2018-11-19 10:30:45
miniaturka

Biskupi będą obradowali na Jasnej Górze, rozpoczną także doroczne rekolekcje

Ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami, ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie oraz bieżące kwestie dotyczące Kościoła – to główne tematy 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2018-11-19 11:00:18
miniaturka

Papież zjadł obiad z ubogimi. Od jedzenia ważniejsze przytulenie i rozmowa

Na ogromną jadalnię zamieniono aulę Pawła VI. 1,5 tys. ubogich i bezdomnych zjadło z Papieżem obiad. W prezencie otrzymali po kilogramie makaronu.
2018-11-19 11:58:03
miniaturka
play

Liczy się obecność. Nowy, wartościowy utwór Pawła Domagały znowu podbija serca!

Paweł Domagała, artysta o pięknych wartościach, radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie, podbija serca milionów słuchaczy. Kilka dni i już ponad 2 mln wyświetleń na youtube.com
2018-11-19 12:22:31
miniaturka

Hazard a przestępczość - nowatorskie badanie KUL

Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym narkotykami - to przestępstwa najpowszechniej występujące wśród osób przejawiających symptomy uzależnienia od hazardu.
2018-11-19 12:30:23
miniaturka

Narodowe Święto Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.