Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 09:53
JR / vaticannews.va

Tzw. ustawa o równouprawnieniu zagraża wolności religijnej? Biskupi zabierają głos

Amerykańscy biskupi protestują przeciwko tzw. ustawie o równouprawnieniu. W założeniu ma ona chronić przed dyskryminacją osoby o skłonnościach homoseksualnych czy zaburzeniach tożsamości płciowej. W rzeczywistości narzuca ona jednostkom oraz organizacjom nowe i kontrowersyjne poglądy na temat płci – podkreślają biskupi.

Autor/źródło: flickr.com, CC BY-NC 2.0, Praveen, licencja: CC BY

Ustawa w tym tygodniu ma być poddana pod głosowanie w niższej izbie parlamentu. Wspólny list do amerykańskiego Kongresu napisali w tej sprawie przewodniczący pięciu komisji Episkopatu USA: ds. wolności religijnej, obrony życia, małżeństwa, edukacji katolickiej oraz sprawiedliwości krajowej. Biskupi zaznaczają na wstępie, że poszanowanie godności każdego człowieka jest dla katolików centralną zasadą ich wiary. Dlatego sprzeciwiają się wszelkiej niesprawiedliwej dyskryminacji i popierają wszelkie prawa, które zapewniają poszanowanie ludzkiej godności.

Tymczasem, jak podkreślają przedstawiciele episkopatu, dyskutowana w Kongresie ustawa spowoduje dyskryminację ludzi wierzących oraz wyrządzi Amerykanom szkody prawne i społeczne. Uderzy ona w religijne organizacje charytatywne, a tym samym w tysiące ludzi, którzy korzystają z ich pomocy. Zmusi zarówno jednostki, jak i organizacje do promowania w słowie i w czynie „zmiany płci”. Dziewczęta i kobiety zostaną zmuszone do współzawodniczenia w sporcie z biologicznymi chłopcami i mężczyznami, którzy identyfikują się jako kobiety, oraz do dzielenia z nimi szatni i pryszniców. Wielu ludzi nie będzie mogło realizować swych zawodowych aspiracji tylko dlatego, że pozostają wierni swym przekonaniom na temat małżeństwa i płciowości.

Amerykańscy biskupi przypominają, że Kościół katolicki służy w Stanach Zjednoczonych milionom potrzebujących i jest tym samym największą pozarządową instytucją dobroczynną. Kieruje się w tym tą samą koncepcją człowieka i jego nienaruszalnej godności, która wyraża się również w jego poglądach na temat życia, małżeństwa i płciowości. Z tego też względu sprzeciwia się ustawie o równouprawnieniu.

Krzysztof Bronk - Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-24 15:26:10
miniaturka

Czy nam się to podoba czy nie, Europa staje się coraz bardziej multikulturowa

„Mamy dwa wyjścia: albo będziemy się zabijać, jak do tej pory ma to miejsce w niektórych krajach, albo będziemy się poznawać i prowadzić dialog. Próbujemy wybierać tę drugą drogę” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Centrum Badań Wolności Religijnej.
2021-02-25 08:43:48
miniaturka

Przekroczyliśmy liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami

Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach – napisał szef kancelarii premiera, pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
2021-02-25 09:45:34
miniaturka

Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji!

Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji – czytamy w liście COMECE, skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli, dotyczącym rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku.
2021-02-25 11:11:46
miniaturka

Kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu

Znakiem najwyższego przejawu kultury zachodniej były dwa pojęcia – katedra i uniwersytet. To właśnie ich symbioza doprowadziła cywilizację zachodnią do jej największych osiągnięć. Przyczyną obecnej degrengolady nauki, ale i słabości Kościoła, jak pisze prof. Kucharczyk w swojej nowej książce, jest rozdzielenie wiary i rozumu.
2021-02-25 11:40:34
miniaturka
play

Człowiek potrzebuje miłości! Drugi odcinek rekolekcji „Ojcowskie serce”

Zapraszamy na drugi odcinek rekolekcji wielkopostnych „Ojcowskie serce” prowadzonych przez bp. Artura Ważnego. „Prośmy Pana Boga, żebyśmy doświadczyli Jego miłości” – mówi biskup.
2021-02-25 12:32:53
miniaturka

Polityka, dyplomacja, biznes. Jak rozwijać polski eksport?

„Możemy walczyć o zniesienie różnego rodzaju ceł, barier, ale potem ktoś musi wejść na te rynki i to wykorzystać” - mówił Radosław Pyffel, kierownik programu „Biznes chiński” w Akademii Leona Koźmińskiego, podczas Forum 590.