Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-29 10:57
nc

[Tylko u nas] Bp Jacek Kiciński: czystość ma ogromny wpływ na przeżywanie małżeństwa

- Czystość to jest miłość. Osoby konsekrowane pokazują nam, na czym polega prawdziwa miłość - mówił Opoce Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Publikujemy unikalne słowa o czystości i małżeństwie.

Autor/źródło: nc / Fundacja Opoka

"Jeśli chodzi o życie konsekrowane, to ewangeliczna rada czystości od samego początku stanowiła istotę powołania zakonnego, a więc naśladowania Jezusa Chrystusa – czystego, ubogiego i posłusznego. Mamy tu więc te trzy rady ewangeliczne i automatycznie ewangeliczna rada czystości staje się, po prostu, życiem w celibacie, czyli bezżeństwie.

W zakonie mamy jeszcze to dodatkowe, że rada czystości jest w randze ślubu zakonnego, a więc jest to szczególne zobowiązanie wobec Kościoła i całego świata. Na pewno rada ta nie jest tylko życiem w bezżeństwie, ale przede wszystkim osoby konsekrowane, ślubując czystość, zapowiadają tu – na ziemi to, co będzie w niebie, a więc „ani nie będą się żenić, ani za mąż wychodzić”. Osoby konsekrowane wskazują czystością na perspektywę nieba, a więc na wieczność, czyli pokazują, że życie jest pielgrzymką.

Ta ewangeliczna rada czystości ma ogromny wpływ również na przeżywanie czystości wśród ludzi, ale przede wszystkim dzisiejszego małżeństwa, gdzie przeżywamy pewien kryzys małżeństwa. Czystość to jest miłość. Osoby konsekrowane pokazują nam, na czym polega prawdziwa miłość. Najpierw polega ona na miłości Boga, a później na miłości do człowieka. Dla małżeństwa jest to istotne, ponieważ osoby konsekrowane wskazują, że najpierw patrzymy na Boga, a Bóg nam daje siłę przeżywania małżeństwa w czystości, a czystość to jest również wierność. Dlatego też osoby konsekrowane, które towarzyszą nam w życiu codziennym, pomagają nam umacniać naszą więź małżeńską i prowadzą nas do Boga."


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-29 09:53:52
miniaturka

Kard. Krajewski przyjął młodych z Polski na obiedzie

To było spontaniczne zaproszenie. Kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski zaprosił nas na obiad, który przygotowali jego podopieczni, w tym były więzień. Pytał o działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce - mówią młodzi z KSM.
2020-01-29 10:09:54
miniaturka

Walka z plagą szarańczy w Afryce wschodniej

ONZ określiła rozprzestrzenianie się plagi szarańczy w wschodniej Afryce „sytuacją bezprecedensową”. Kryzysu na taką skalę nie było w Etiopii i Somalii od 25 lat, natomiast w Kenii od 70 lat.
2020-01-29 10:31:57
miniaturka

Kardynał Sarah: Nie ma tam choćby jednego zdania przeciwko papieżowi Franciszkowi

„Nieprzyzwoitość i brutalność, z jaką potraktowano Benedykta XVI zabolała mnie najbardziej” – powiedział kard. Sarah w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „Il Foglio”. I prosił, by przeczytać książkę o celibacie kapłanów zamiast tylko o niej dyskutować.
2020-01-29 12:12:51
miniaturka

Markowa: ponad 35 tys. osób odwiedziło Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Ponad 35 tysięcy gości z kraju i z zagranicy, wśród nich wielu przedstawicieli świata polityki, mediów i szeroko pojętej kultury i nauki odwiedziło w 2019 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu. Placówka przekazała mediom podsumowanie minionego roku.
2020-01-29 12:32:00
miniaturka

Antonina Krzysztoń w koncercie „Światłość w ciemności”

Koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem to prawdziwa uczta dla ducha.
2020-01-29 12:49:03
miniaturka
play

Siostrzane motywacje na YouTube!

Znany i lubiany profil na Facebooku - Siostrzane motywacje - od teraz ma także swój kanał na YouTube!