Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-25 08:15
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/ vaticannews.va

Tydzień wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych

„Modlić się i działać dla wolności” – pod tym hasłem odbywa się do 29 czerwca w Stanach Zjednoczonych: „Tydzień wolności religijnej”. Abp Miami przypomina, że wolność religijna jest gwarancją wszelkich innych wolności.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Tony Gale

Pokój i twórcze współistnienie będzie możliwe tylko wtedy, gdy wolność religii będzie w pełni respektowana. Trzeba zatem wspierać instytucje, które ją chronią.

Abp Thomas G. Wenski pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu wolności religijnej Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych zauważa, że nawet w zachodnich demokracjach liberalnych rośnie dyskryminacja religii w ogóle, a szczególnie katolicyzmu, nawet jeśli ma to przejawy bardziej wyrafinowane i mniej brutalne. Wielu analityków i obrońców praw człowieka uwypukla tolerancję, stwarzając wrażenie, że religia jest przede wszystkim źródłem konfliktu. Mówią oni o religii w kategoriach „indywidualnych wyborów” jakby była ona jedynie sprawą prywatną i nie miała społecznych konsekwencji. Wolność religijna powinna obejmować ochronę tych instytucji, które troszczą się o swobodne praktykowanie wiary przez jednostki. Mówi Maddalena Maltese z organizacji Religie dla Pokoju.

- Pluralizm religijny jest z pewnością jednym z bogactw Stanów Zjednoczonych i ma to zastosowanie powiedzmy, na gruncie praktycznym, w konkretnej pomocy, w bezpośrednim wsparciu ubogich, migrantów, najbardziej cierpiących grup ludności oraz podczas uroczystości ekumenicznych. Oczywiście, zawsze istnieje wyraźne ryzyko politycznego instrumentalizowania wiary – podkreśla Maltese. – Obecnie administracja amerykańska posiada specjalne ministerstwo przydzielające środki również na szczeblu międzynarodowym. W rzeczywistości, na przykład, ostatnie badanie przeprowadzone w maju przez Pew Research Center wykazało, że Amerykanie wierzą, że administracja bardziej pomaga białym chrześcijanom tradycji ewangelickiej, następnie Żydom, katolikom i w końcu muzułmanom. Tak więc zdecydowanie ten pluralizm jest wielkim bogactwem, ale uwaga na instrumentalizację czającą się za rogiem. To powinno być tematem do debaty i dialogu również pomiędzy liderami religijnymi tu w Stanach Zjednoczonych.

Maddalena Maltese zauważa, że zarówno rasizm, jak i pandemia stanowiły w ostatnim czasie wielkie wyzwanie dla Kościołów i religii. W przypadku rasizmu ważne pozostaje oczyszczenie pamięci oraz wspólne działania, nie tylko modlitwy i dzielenie się, ale także zapewnienie większej sprawiedliwości społecznej. W przypadku epidemii Covid-19 początkowo istniały różne podejścia, w tym stygmatyzacja ludności azjatyckiej. Pojawił się również sprzeciw wobec Światowej Organizacji Zdrowia. Z drugiej strony pojawiły się wielkie organizacje religijne działające na tym polu. Np. Religie dla Pokoju zorganizowało kursy internetowe wspólnie z UNICEF-em oraz z Agencją ds. Uchodźców, właśnie po to, aby edukować liderów religijnych w towarzyszeniu swoim społecznościom w przestrzeganiu standardów zdrowotnych, zachowaniu dystansu, uczestnictwie w kulcie online oraz pomocy ubogim.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-24 16:56:12
miniaturka

Ks. Studnicki: Bóg pozwala krzyczeć pokrzywdzonym

Homilia ks. Piotra Studnickiego wygłoszona w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie w niedzielę 21 czerwca br. podczas Mszy św., która poprzedziła Modlitwę za Zranionych. Spotkanie modlitewne już po raz piąty odbyło się z inicjatywy grupy katolików świeckich z Krakowa.
2020-06-24 21:56:09
miniaturka

Osoba skrzywdzona: jesteście moim głosem w naszym Kościele

"Dziękuję, że jesteście moim głosem w naszym Kościele" – napisała osoba skrzywdzona w wiadomości, którą przekazała Centrum Ochrony Dziecka, Inicjatywie "Zranieni w Kościele", Fundacji Świętego Józefa i do Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Publikujemy treść listu:
2020-06-24 23:30:24
miniaturka

Ks. Fortunato Di Noto: Pedofilia to zbrodnia przeciwko ludzkości

Liczba nadużyć oraz przestępstw seksualnych wobec dzieci gwałtownie wzrasta. – Dzieci, ofiary pedofilii i pornografii, są „towarem” w ogromnym i niszczącym biznesie, bo jest na to wielki popyt – zaznacza ks. Fortunato Di Noto, włoski kapłan, założyciel stowarzyszenia "Meter", zwany "łowcą pedofilów".
2020-06-25 08:50:13
miniaturka

Anglia: Msze Święte powracają 4 lipca. Są jednak ograniczenia

Od 4 lipca w kościołach katolickich Anglii będzie można znowu odprawiać Msze i nabożeństwa – ogłosił premier Wielkiej Brytanii. Liczba uczestników nabożeństw nie może jednak przekroczyć 30 osób.
2020-06-25 09:22:08
miniaturka

Decydujący moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii

W Australii coraz mniej uczniów zapisuje się do katolickich szkół podstawowych. Zjawisko szczególnie widoczne jest na wschodnich przedmieściach Melbourne, drugiego pod względem wielkości miasta tego kontynentu. Społeczności imigrantów, świadome wysokich kosztów edukacji, wybierają darmowe szkoły państwowe.
2020-06-25 09:46:04
miniaturka

Papież podarował rower elektryczny na aukcję charytatywną

Papież Franciszek podarował rower elektryczny najnowszej generacji na aukcję charytatywną.