Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-11-14 09:56
kk / Łukasz Sośniak SJ

Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich u Papieża Franciszka

Irena i Jerzy Grzybowscy - Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich, spotkali się dziś po audiencji ogólnej z Papieżem Franciszkiem. Wręczyli mu ikonę ruchu: „Trwajcie w miłości mojej” oraz książkę zatytułowaną „Dialog jako droga do świętości”. Ojciec Święty otrzymał także opracowanie zawierające ponad tysiąc świadectw osób, którym rekolekcje ruchu pomogły ocalić związek.

Autor/źródło: www.pexels.com

Ikona, którą Irena i Jerzy Grzybowscy wręczyli Franciszkowi jest znakiem ich Ruchu. „Przedstawia dwa zwrócone do siebie profile, mężczyzny i kobiety, męża i żony, w dialogu, podczas spotkania we wzajemnym zrozumieniu i miłości” – mówi Jerzy Grzybowski.


“ Połączone profile tworzą oblicze Chrystusa. Oznaczają one więź małżonków i ich jedność w Bogu. Aureola wyraża ich drogę do świętości. Równocześnie w tle jest krzyż, mówiący o cierpieniu, które jest nieuchronne w życiu każdego człowieka, ale ma moc zbawczą. Do ikony dołączamy księgę świadectw. Spośród kilkudziesięciu tysięcy wybraliśmy około tysiąca wypowiedzi osób, małżeństw, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, dla których niejednokrotnie uczestniczenie w spotkaniach małżeńskich było przewrotem w życiu, drogą nawrócenia, oraz ocalenia związku. Szczęśliwym małżeństwom ukazało ono nowe drogowskazy. Tym drogowskazem jest dialog, dialog jako droga do świętości. ”

„Opracowanie pod tym właśnie tytułem, które otrzymał Ojciec Święty, jest nie tylko zbiorem doświadczeń dialogów małżeńskich, ale rozważaniem na temat dialogu w ogóle, dialogu, do którego Papież przywiązuje duże znaczenie” – zapewnia Irena Grzybowska.


Ruch powstał w Polsce pod koniec lat 70. W czasie rekolekcji o charakterze warsztatów, proponuje się małżeństwu dialog, który może pomóc mężowi i żonie zrozumieć się nawzajem, cieszyć się swoim małżeństwem oraz rozwiązywać konflikty. Spotkania zaczynają się w piątki o 17:30, a kończą w niedziele około 15. Odbywają się zazwyczaj w domach rekolekcyjnych, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Prowadzą je odpowiednio do tego przygotowane małżeństwa i kapłan. Więcej o spotkaniach na stronie internetowej ruchu: spotkaniamalzenskie.pl


źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież, małżeństwo, spotkania małżeńskie