Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-09 11:07
nc / Łukasz Sośniak SJ / RV

Turcja chce wojny z Syrią

Turcja zapowiada wojnę z kurdami w Syrii. Wkroczenie wojsk na wschód od Eufratu możliwe jest w każdym momencie. „Najbardziej ucierpią na tym najmłodsi. Ich dzieciństwo już teraz pełne jest goryczy, udręki i troski” – powiedział maronicki arcybiskup Damaszku, Samir Nassar.

Autor/źródło: flickr.com, DFID - UK Department for International Development Follow, licencja: Jak album

Tureckie władze zapowiadają stworzenie „bezpiecznego obszaru na północy kraju, sprzyjającego powolnemu powrotowi syryjskich uchodźców”. Zdaniem prezydenta Turcji, Recepa Erdogana, jest to niezbędne, aby wyeliminować zagrożenie ze strony kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, które Ankara uważa za terrorystów.

Według organizacji pomocowych, po ofensywie armii syryjskiej w Idlibie, ostatniej twierdzy dżihadystów w kraju, kolejna operacja wojskowa grozi otwarciem nowego frontu i zaostrzeniem kryzysu humanitarnego. Zdaniem abp Samira Nassara, najbardziej ucierpią najmłodsi.

„Przed rozpoczęciem wojny, w 2011 roku, syryjskie dzieci patrzyły na życie z wielką radością i nadzieją: teraz te same twarze wyrażają udrękę, gorycz i niepokój” – powiedział arcybiskup Damaszku. „Znów czeka je strach przed śmiercią rodziców, przyjaciół i sąsiadów, destabilizacja życia codziennego i przymusowy exodus oraz niepokój w obliczu ogromnej przemocy bez miłosierdzia” – dodał maronicki hierarcha.

Uważa on, że nadzieję na przyszłość najmłodszych syryjczyków zniszczy zrujnowanie szkół, upadek systemu edukacji i mnożące się problemy społeczne, które w trakcie wojny są czymś zwyczajnym, a które powodują rozbicie rodzin. „Mówi się o polityce, ale nikt nie myśli o dzieciach, które są światu obojętne, zapomniane i porzucone. To absolutny brak solidarności w obliczu nędzy i ogromnego ubóstwa. Nikt nie myśli o ich przyszłości” – powiedział arcybiskup Damaszku.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-09 09:38:44
miniaturka

Problemy Amazonii

Rozwija się debata synodalna. Ojcowie wsłuchiwali się podczas niej w różnorodne problemy Amazonii. Podnoszono także kontrowersyjne kwestie.
2019-10-09 09:58:02
miniaturka

Franciszek: otwierajmy się na wolę Boga

Papież skomentował czytanie z Księgi Jonasza podczas liturgii eucharystycznej w Domu św. Marty. Zwracał uwagę na otwarcie się na Boga i Jego wolę. Przeciwną postawą jest "stawianie warunków" - powiedział Franciszek.
2019-10-09 10:28:41
miniaturka

Eucharystia z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego

"Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty..." - tak modlił się abp Stanisław Gądecki wczoraj w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wygłosił tam homilię i sprawował Mszę świętą.
2019-10-09 11:32:17
miniaturka

Kard. Marx: dyskusja o celibacie nie dotyczy tylko Amazonii

W rozmowie z dziennikarzami kard. Reinhard Marx poruszał kwestie związane z celibatem duchownych. Punktem wyjścia debaty nad kapłańskim zobowiązaniu jest wątpliwa teologicznie teza kard. Kaspera o prawie każdego chrześcijanina do Eucharystii.
2019-10-09 11:53:30
miniaturka

Oblat o misji w Algierii

W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjny o. Sebastian Łuszczki, oblat Maryi Niepokalanej, podzielił się swoim doświadczeniem misji w Algierii. Publikujemy jego świadectwo.
2019-10-09 11:59:42
miniaturka

Zbliża się dzień akcji "Milion dzieci modli się na różańcu"

W piątek, 18 października o godzinie 9.00 przypada 14 edycja międzynarodowej kampanii "Milion dzieci modli się na różańcu”.