Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-09-27 09:15
MG / Eryk Gumulak SJ – vaticannews.va

Tubylcy najbardziej dotknięci przez pandemię

„Rdzenna ludność nie jest «mniejszością wśród wielu innych». Są oni partnerami w dialogu i powinni brać udział w decyzjach politycznych” – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Autor/źródło: Pixabay, benralexander, licencja: CC0
 Podczas 45. sesji Rady Praw Człowieka Arcybiskup Ivan Jurkovič stanął w obronie grup najbardziej poszkodowanych przez pandemię.„W wielu częściach świata łamane są prawa człowieka i podstawowa wolność rdzennej ludności” – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Niedostateczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości i edukacji, wysiedlenia wynikające z wojny lub klęsk żywiołowych, arbitralne aresztowania rdzennych przywódców i naruszenia ich prawa do samostanowienia na swoich terenach – to główne problemy, z którymi spotyka się dzisiaj ludność tubylcza.

Przemawiając na 45. sesji Rady Praw Człowieka, arcybiskup wyraził zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej „nieproporcjonalnym wpływem”, jaki pandemia koronawirusa miała i ma na społeczności tubylcze. Stanowią one 6 proc. ludności świata i żyją „w skrajnym ubóstwie, co czyni je szczególnie podatnymi na zagrożenia zdrowotne” – podkreślił abp Ivan Jurkovič.


    „Papież Franciszek w dokumencie końcowym Synodu o Regionie Pan-Amazonii, wezwał społeczność międzynarodową do przywrócenia sprawiedliwości dla ludności tubylczej. Zaapelował o to, by chronić ją przed wywłaszczeniem ziemi i wyzyskiem ekonomicznym poprzez wzmocnienie ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego.“


Delegacja Stolicy Apostolskiej wezwała do poświęcenia szczególnej uwagi i troski społecznościom tubylczym i ich tradycjom kulturowym. Nie są one tylko jedną mniejszością wśród innych. Są głównymi partnerami dialogu i powinny być włączone we wszystkie procesy decyzyjne. W czasie pandemii COVID-19 szczególnie brakowało starań, aby uwzględnić ich głosy i obawy.


Stolica Apostolska ma nadzieję na „rozwój nowych sposobów życia” i „nową politykę międzynarodową, regionalną i lokalną, która rzeczywiście zaangażuje ludność tubylczą i uszanuje jej tożsamość i kulturę”, w perspektywie „autentycznego i integralnego rozwoju człowieka”.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ubóstwo, zdrowie, ludność rdzenna, koronawirus, tubylcy