Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-05-05 10:45
S. Zielińska

Trzebnica: dziękczynna pielgrzymka Diecezji Gliwickiej

W sobotę 5 maja, w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Dziękczynna za ustanowienie Diecezji Gliwickiej.

Autor/źródło: xbk

O godz 10:30, w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, rozpoczęła się Msza św. będąca centralnym punktem Diecezjalnej Pielgrzymki Dziękczynnej za ustanowienie Diecezji Gliwickiej. Pielgrzymi modlą się także o dobre owoce trwającego I Synodu Diecezji Gliwickiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Gliwicki Jan Kopiec.

Na początku homilii bp Kopiec nawiązał do słów Psalmu 122 mówiących o radości narodu wybranego wstępującego w bramy Jeruzalem.

- Myślę, że i my dzisiaj tutaj, wchodząc do tej pięknej bazyliki trzebnickiej mamy takie samo wspaniałe, pełne radości uczucie. Wstępujemy w progi świątyni, która jest dla nas miejscem odnawiającego się ciągle przymierza z Bogiem. Za wstawiennictwem tutejszej świętej patronki, św. Jadwigi, możemy poczuć co dla nas, dla ludzi wierzących w każdym czasie, w każdych realiach życia politycznego i społecznego, oznacza wejście w krąg tajemnicy świętości, tajemnicy doskonałości, którą reprezentowała w sposób niezwykle piękny i wyraźny św. Jadwiga. - mówił Biskup Gliwicki.

- Święta Jadwiga zabiegała o pokój, o zgodę między ludźmi, a równocześnie pełniła dzieła miłosierdzia. To zestawienie, troska o pokój, a więc odejście od wszystkich kłótni, od nienawiści, od oszustw, od kłamstwa, by wprowadzać zgodę i pokój, i by umieć dzielić się tym co każdy posiada. Piękne dzieło i piękny wzór pokazujący, że przed człowiekiem egoistycznym ciągle jest otwarta nowa perspektywa, ciągle jakieś dobre wyzwania, którymi powinniśmy wypełnić nasze chrześcijańskie życie.

Odnosząc się do słów Ewangelii, hierarcha przypomniał tak ważną naukę Chrystusa: ten, kto pełni wolę mojego Ojca, kto pełni dzieła, jakie głoszę wam ludziom, tylko ten jest mi siostrą, matką i bratem.

Przypominając sylwetkę św. Jadwigi, Biskup Gliwicki podkreślił, że była ona dobrą matką, dobrą żoną, bardzo mądrą kierowniczką duchową dla tych wśród których żyła i których koło siebie gromadziła. Wskazał, że w bulli kanonizacyjnej tej świętej, Papież Klemens IV postawił bardzo zdecydowany akcent na fakt, że św. Jadwiga doszła do szczytu świętości dzięki współpracy z łaską Bożą, zostawiając jakby w cieniu wspaniały ród Andechs, z którego się wywodziła.

- Cała zasługa w dochodzeniu do doskonałości, w opuszczaniu tego świata […] to była jej praca. To był jej wielki wysiłek każdego dnia, by być wierną powołaniu, które daje Pan. - mówił bp Kopiec zachęcając, aby korzystać z tego niezwykle bogatego pouczenia na własnej drodze do świętości.

- Przyszliśmy tutaj, aby dać się pociągnąć tajemnicom świętości tej, która tutaj w Trzebnicy jest szczególnie czczona, bo rozumiemy, że to jej dzieło trwa w nas. To dzięki niej my dzisiaj możemy korzystać z głębi wiary, której jeszcze tak mało niekiedy w nas jest. - powiedział hierarcha.

Na zakończenie bp Kopiec przypomniał obchodzony w ubiegłym roku jubileusz 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi, a także ważne wydarzenia jakimi były 25-lecie ustanowienia Diecezji Gliwickiej i otwarcie I Synodu Diecezjalnego. 

Pielgrzymkę zorganizowały dekanaty: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice i Żyglin.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja gliwicka, bp Jan Kopiec, Trzebnica, św. Jadwiga Śląska