Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-05 12:13
mk

Trzeba jasno i pewnie powiedzieć, że nie jesteśmy słabi

„Polska ma takie poczucie, że musi należeć do jakiejś organizacji, jakiegoś sojuszu, mieć przyjaciół, którzy coś zagwarantują. Polska się niestety nie nauczyła, że nikt poza własnym państwem nie zagwarantuje bezpieczeństwa” – uważa dr George Friedman, politolog i futurolog.

Autor/źródło: Kongres 590

Przewodniczący i założyciel Geopolitical Futures, firmy zajmującej się wyjaśnianiem i przewidywaniem procesów geopolitycznych, był gościem trwającego Kongersu 590. W rozmowie z dr. Jackiem Bartosiakiem podkreślał, że Polska jest krajem, którego „pewność siebie została zmiażdżona w czasie drugiej wojny światowej i była dalej tłamszona w czasach komunizmu”.

„Polska ma takie poczucie, że musi należeć do jakiejś organizacji, jakiegoś sojuszu, mieć przyjaciół, którzy coś zagwarantują. Polska się niestety nie nauczyła, że nikt poza własnym państwem nie zagwarantuje bezpieczeństwa” – mówił G. Friedman. „Nikt nie zawiera sojuszu ze słabym państwem tylko po to, żeby go bronić” – dodał.

Tłumaczył, że dzisiaj – kiedy np. UE nie radzi sobie z obecnym kryzysem – Polska musi odzyskać pewność siebie, odnaleźć swój głos i „śpiewać swoją pieśń”. Nawet, jeśli będzie trzeba przy tym „poświęcić to i owo”.

„Ważne jest nie to, czym będzie Unia Europejska, nie to, czym będzie NATO, ale czym i kim będzie Polska” – przekonywał politolog. „Trzeba jasno i pewnie powiedzieć, że nie jesteśmy słabi. Trzeba przestać wierzyć, że Polska jest słaba. Polska jest silniejsza niż myśli” – kontynuował.

Jego zdaniem Polska może być dla innych państw ciekawym sojusznikiem jako „kraj technologii i ludzi, którzy są świetnymi ekspertami”, który jednocześnie potrafi się obronić. „Pytanie, czy kierować się na wschód czy na zachód nie jest dobrym pytaniem. Trzeba być Polską, która jest się w stanie sama bronić. Wtedy sojusz z Polską będzie czymś, na czym innym krajom będzie zależało” – mówił G. Friedman.

Opowiadał, że często będąc w Polsce więcej słyszy o jej słabościach oraz atutach sąsiednich państw. To myślenie, jak przekonywał, trzeba odwrócić. „Ta pieśń musi brzmieć inaczej” – podkreślał. Dodał, że choć nie jest Polakiem i polskim patriotą, uważa, że Polska to kraj, który „może mieć ogromne znaczenie, który może zbudować siłę, z jaką nikt nie będzie chciał zaczynać, bo się będzie po prostu bał”.

Tegoroczny Kongres 590 odbywa się 5 i 6 maja pod hasłem „Polska/świat startujemy!”. Transmisję na żywo można śledzić TUTAJ.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-05 11:05:29
miniaturka

Badania wykazały, że niemal połowa pracowników w pandemii odczuwa większy stres

Większy niż przed pandemią stres odczuwa już 46 proc. pracowników, głównie kobiety. Najpoważniejszym źródłem stresu dla pracowników jest utrzymująca się niepewność gospodarcza - wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”.
2021-05-05 11:10:50
miniaturka

Abp Cordileone: Ekskomunika to ostatnia deska ratunku dla popierających aborcję

Abp Salvatore Cordileone napisał list pasterski, w którym odniósł się do przyjmowania Komunii Świętej przez osoby popierające aborcję, także polityków. Napisał, że jeżeli inne środki zawiodą, Kościół powinien zastosować ekskomunikę jako „lekarstwo ostatniej szansy, pomagające błądzącym katolikom powrócić do wiary”.
2021-05-05 11:47:49
miniaturka

Maj z Lewiatankami w sklepach PSH Lewiatan

Od marca we wszystkich sklepach PSH Lewiatan trwa największa w historii sieci akcja konsumencka, w której do zdobycia są wyjątkowe maskotki „Lewiatanki”. Na początku maja w ramach akcji pojawi się kilka nowości – produkty marki własnej w okazjonalnej lewiatankowej szacie graficznej oraz puzzle Trefl i kolorowanki dla najmłodszych, których pełnię możliwości będzie można odkryć dzięki nowej wersji aplikacji mobilnej „Lewiatanki” wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistość.
2021-05-05 12:34:50
miniaturka

Sukces chirurgii prenatalnej. Udana operacja dziecka z rozszczepem kręgosłupa

W Belgii w 23 tygodniu ciąży przeprowadzono operację nienarodzonego dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Zespół składał się z 25 lekarzy. Dziecko po urodzeniu rozwija się prawidłowo i ma czucie we wszystkich kończynach. To kolejny sukces chirurgii prenatalnej.
2021-05-05 12:56:25
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W słowie „droga” zawarta jest idea wędrówki. Wiara nie jest stanem statycznym. Przeciwnie, jest czymś dynamicznym, cierpliwym wędrowaniem przez życie w stylu Jezusa. Dzień po dniu, krok po kroku. Kiedy próbujemy tak żyć, kochać, cierpieć, ufać, wybierać jak On, wtedy zbliżamy się do prawdy i tętni w nas życie.
2021-05-05 13:19:13
miniaturka

Pastor protestancki przestrzega Kościół katolicki przed „drogą synodalną”

Protestancki proboszcz kościoła, w którym Marcin Luter wygłaszał kazania i który znany jest jako „kościół-macierzysty Reformacji”, ostrzegł, że tzw. „droga synodalna” niemieckiego Kościoła katolickiego jest „złą drogą”, która „wymusza protestantyzację Kościoła katolickiego".