Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-16 15:50
JR / PAP

Trwają badania DNA Piastów. Czy wyjaśnią pochodzenie królewskiej dynastii?

Pobrano próbki z 30 pochowków zawierające szczątki polskich władców z dynastii Piatów. Badania zawartego w nich DNA mogą pomóc wyjaśnić ich pochodzenie. Są już pierwsze zaskakujące wyniki – twierdzą autorzy książki „Skąd nasz ród”.

Autor/źródło: PAP

Szefem projektu badawczego dotyczącego Piastów i ich pochodzenia jest prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i specjalista biologii molekularnej. Pobrane próbki DNA pochodzą ze szczątków Piastów żyjących w różnych okresach naszej historii. Pozyskano je zarówno ze szkieletów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jak i Władysława I Hermana oraz Bolesława III Krzywoustego. Zostały pobrane z grobowców w Poznaniu, Płocku, Opolu, Lubiniu i Warszawie.

Próbki z materiałem genetycznym nadal są badane. Specjaliści porównują przede wszystkim chromosom Y piastowskich władców. Pobrano też DNA z relikwiarza, w którym ma znajdować się kość dłoni należąca do Bolesława Chrobrego. W sumie uzyskano próbki 30 władców dynastii Piastów. Pozwoli to lepiej zidentyfikować szczątki znajdujące się na terenie kraju, ale może też wyjaśnić, jakie jest nasze pochodzenie, czy faktycznie wywodzimy się ze Słowian, co wydaje się raczej bezsporne.

„Brak natomiast jednomyślności w kwestii czasu osiedlenia się Słowian na interesujących nas terenach. Niektórzy historycy uważają, że Słowianie byli tu od zarania dziejów. Inni, dzisiaj większość, że pojawili się na przełomie V-VI wieku” – stwierdzają autorzy książki „Skąd nasz ród” Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński.

Nie ma dowodów na obecność Słowian nad Wisłą i Odrą już w czasach starożytności, a tym bardziej przed 4 tys. lat. Nie natknęli się na nich Rzymianie przemierzający bursztynowy szlak. Nazwy rzek, takich jak Wisła i Odra, jak również Warta i Narew, nie są słowiańskie. Nawet słowo bursztyn wywodzi się od niemieckiego „Bernstein” (palący się kamień).

Do około 400 r. tereny na Zachód od Wisły zamieszkiwały plemiona germańskie. W V-VI wieku nastąpiła wędrówka ludów i plemiona germańskie zostały wyparte na zachód, a ich miejsce zajęli Słowianie. Według innej teorii tu zawsze mieszkała ta sama ludność, zmieniały się jedynie ich kultura i uwarunkowania polityczne. Najpierw dominowali Germanie, a potem Słowianie.

Z dotychczasowych badań genetycznych wynika, że na terenie obecnej Wielkopolski w I i II wieku n.e. ukształtowała się duża zmienność genetyczna ludności. Zdaniem prof. Marka Figlerowicza taka mieszkanka genów świadczy o tym, że na tych terenach występował duży ruch ludności. A to oznacza, że nie znajdowały się tu jedynie lasy, w których żyły pojedyncze grupy ludzi.

„Jeżeli porównamy geny tych ludzi z ówczesnymi populacjami, to możemy powiedzieć, że najbliżej było im do populacji z Półwyspu Jutlandzkiego, czyli obecnej Danii. Ale też niewiele różnili się od ludzi żyjących na zachód od Polski” – stwierdza Marek Figlerowicz.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-16 13:41:35
miniaturka

Bp Bätzing w kwestii błogosławienia par homoseksualnych: „nie ma łatwych odpowiedzi”

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu po wydaniu przez Watykan dokumentu jednoznacznie zabraniającego błogosławienia związków jednopłciowych skomentował go, mówiąc, że „nie ma łatwych odpowiedzi”, sugerując jednocześnie, że możliwy jest dalszy rozwój doktryny w tej kwestii.
2021-03-16 14:43:49
miniaturka

Watykan i Chiny nawiążą relacje dyplomatyczne?

Chiński biskup z prowincji Hebei uważa, że ubiegłoroczne przedłużenie na kolejne dwa lata tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich jest krokiem w kierunku ustanowienia między obu stronami stosunków dyplomatycznych.
2021-03-16 15:10:04
miniaturka

Dlaczego Kościół nie może błogosławić par homoseksualnych?

Dlaczego Kościół nie może błogosławić par homoseksualnych? – wyjaśnia w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” kard. Marcello Semeraro. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odniósł się w niej do wczorajszego oświadczenia Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie.
2021-03-17 09:36:59
miniaturka

Chrześcijanie masowo uciekają z Libanu. Liczą na pomoc Franciszka

Chrześcijanie masowo uciekają z Libanu – ostrzega ks. Jad Chlouk, proboszcz maronickiej katedry w Bejrucie. Podkreśla on, że każdy z libańskich chrześcijan co tydzień traci co najmniej jednego czy dwóch przyjaciół. Jego zdaniem sytuacja jest dramatyczna.
2021-03-17 09:53:46
miniaturka

Dzień św. Patryka i trójlistna koniczyna. Czy Irlandia pamięta, co wyraża ten symbol?

17 marca to wspomnienie św. Patryka – wielkiego Europejczyka i patrona Irlandii. Cała Irlandia świętuje Dzień św. Patryka na zielono. Ludzie przypinają sobie trójlistną koniczynę. Czy pamiętają jeszcze, że to symbol Trójcy Świętej? Św. Patryk mówił o tym na początku każdej swojej misji.
2021-03-17 10:00:55
miniaturka

Nowy instrument finansowy Tarczy Antykryzysowej

Przedsiębiorcy z branży osobowych przewozów autokarowych, dotknięci skutkami pandemii COVID-19 mogą skorzystać z nowego instrumentu wsparcia płynności. Chodzi o pożyczkę na spłatę rat leasingowych w komercyjnych towarzystwach i spółkach leasingowych.