Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-12 10:09
JR

Trwa modlitewna walka o życie chorych dzieci

We wspomnienie św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia poczętego, Trybunał Konstytucyjny zbada, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją. Wiele środowisk wzywa do modlitwy, aby decyzja, która zapadnie, położyła kres zabijaniu niewinnych chorych dzieci.

Autor/źródło: Pixabay.com

Trybunał Konstytucyjny zajmie się 22 października wnioskiem, który został złożony w grudniu 2019 roku przez grupę posłów reprezentowanych przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego. Posłowie zaznaczyli w nim, że zapisy pozwalające na aborcję eugeniczną są niezgodne z konstytucją, ponieważ „legalizują praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania i ochrony godności człowieka”.

Zgoda prawna na zabijanie dzieci, u których stwierdzono poważne choroby lub upośledzenia, powoduje rocznie śmierć ponad tysiąca osób (w 2019 roku było to 1074 dzieci). Chore dzieci są dyskryminowane i pozbawiane podstawowego prawa do życia, jego ochrony i zachowania godności.

„Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka” – pisał Jan Paweł II (Evangelium vitae, 62). Prawo powinno chronić każde życie ludzkie, także w fazie prenatalnej, bez wartościowania, które jest mniej lub więcej warte. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego może położyć kres śmierci niewinnych dzieci, które są selekcjonowane i zabijane ze względu na stan zdrowia.

Trudno powiedzieć, czy wybór 22 października na dzień rozpatrzenia tej sprawy był przypadkowy, czy nie, niemniej jednak nie da się zignorować faktu, że patronem dnia jest św. Jan Paweł II. Dla ludzi wierzących to szczególny znak, że przy tak ważnej społecznie, egzystencjalnie i religijnie sprawie będzie ich wspierał papież, który wielką troską otaczał każde życie, także to najsłabsze i bezbronne. Właśnie za jego wstawiennictwem organizowane są modlitwy, aby Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję chroniącą życie chorych dzieci.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje, żeby włączyć się w Nowennę Życia za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego „o umocnienie ich sumień, by z odwagą położyli kres zabijaniu nienarodzonych chorych dzieci w Polsce”.

O uczestnictwo w nowennie zaapelował do zgromadzeń zakonnych o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Jak napisał: „Z pewnością wszyscy to wiemy, że jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna eugenikę za niezgodną  z polską Konstytucją, uda się wyeliminować ponad 90 proc. tzw. legalnych aborcji w Polsce (z ponad 1050 do ok. 40-50 rocznie)”.

Bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP i abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, popali tę inicjatywę i wezwali do wspólnej modlitwy w ramach nowenny. „W modlitwie różańcowej prośmy o poszanowanie życia wszystkich obywateli w naszej Ojczyźnie” – napisał bp Śmigiel.

Nowenna Życia rozpocznie się 13 października, w dniu, kiedy wspominamy ostatnie objawienie Matki Bożej Fatimskiej trojgu dzieciom, a zakończy w przeddzień wspomnienia św. Jana Pawła II, orędownika świętości życia. 15 października, w czasie trwania nowenny, będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego, który również kieruje myśli ku godności i wartości życia ludzkiego od poczęcia. Jest to więc szczególny czas, który skłania do zaangażowania modlitewnego w intencji obrony każdego życia.

Środowiska pro-liferskie, takie jak Fundacja Życie i Rodzina czy Chrześcijański Kongres Społeczny, również apelują, żeby otoczyć modlitwą ludzi zaangażowanych w podjęcie tak ważnej decyzji, jaką jest odrzucenie przesłanki eugenicznej jako legalnej do dokonania aborcji.  

Formularz zgłoszeniowy i tekst Nowenny Życia można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-10-12 09:53:09
miniaturka

Eksperci PAN apelują o poważne podejście do sanitarnych zaleceń

Sytuacja epidemiczna zaczyna wymykać się spod kontroli, żeby więc uniknąć najgorszego, wszyscy wspólnie musimy stosować się rygorystycznie do sanitarnych zaleceń - apeluje interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
2020-10-12 10:11:38
miniaturka

Japonia: polski dominikanin o "radioaktywnym dramacie" Fukushimy

Polski dominikanin, o. Paweł Janociński, zwraca uwagę na długoterminowe skutki awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Szczególnie zagrożeniem może okazać się usuwanie skażonej wody wprost do oceanu, a taka perspektywa jawi się w najbliższej przyszłości.
2020-10-12 11:07:44
miniaturka

Jak ważna jest modlitwa za rodziny, które utraciły swoje dziecko!

Kilka dni przed oficjalnym terminem, w parafii na Złotych Łanach w Bielsku-Białej, 11 października odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego, kiedy Kościół modli się za rodziny, w których dzieci zmarły na skutek poronień, w trakcie porodu, w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku.
2020-10-12 12:14:46
miniaturka

Wprowadzenie abp. Wojciecha Polaka do zbioru dokumentów prawnych Kościoła

"Odpowiedzialna i dalekowzroczna odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży musi mieć również charakter prawny. Potrzebujemy odkryć na nowo rolę prawa – zwłaszcza karnego – w życiu Kościoła" - podkreśla abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony i młodzieży we wprowadzeniu do książki. "Odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich. Aspekt prawny".
2020-10-12 12:19:47
miniaturka

W najbliższą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Misyjny

„Oto ja, poślij mnie” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, zwanego Niedzielą Misyjną. Będzie on świętowany w Kościele powszechnym 18 października. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny.
2020-10-12 12:19:54
miniaturka

Nowa książka: „Odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich"

"Dla każdego, komu na sercu leży ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła oraz sprawiedliwe wymierzanie kar przestępcom, książka „Odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich. Aspekt prawny” jest niedozowana" - pisze ks. Adam Kałduński.