Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-14 11:00
JR

Trumna z ciałem zmarłego na COVID-19 może być w kościele w czasie Mszy św.

Kierując się wykładnią celowościową, Główny Inspektorat Sanitarny stoi na stanowisku, że trumnę z odpowiednio zabezpieczonym ciałem zmarłego na COVID-19 można umieścić w kościele na czas Mszy św. – powiedział dla portalu Opoka Jan Bondar, rzecznik GIS.

Autor/źródło: Pixabay.com

W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości związane z pochówkiem osób zakażonych COVID-19. Dotyczyły głównie dwóch kwestii: czy istnieje obowiązek kremacji ciała oraz czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy św. 

Jeżeli chodzi o dokumenty regulujące kwestie pochówku, obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. W czasie epidemii koronawirusa uzupełniono je o przypadek śmierci wskutek zakażenia COVID-19 (rozporządzenie z 3 kwietnia 2020 r.).

Rozporządzenie to podaje dwa sposoby chowania zmarłych chorych na COVID-19. Dopuszcza zarówno kremację, jak i tradycyjny pochówek w trumnie. Nie ma tam informacji o zakazie pochówku w trumnie i zaleceniu kremacji. Rozporządzenie zawiera natomiast szereg przepisów dotyczących postępowania sanitarnego i przygotowania ciała do pochówku.

Jeżeli chodzi o możliwość umieszczenia w kościele na czas Mszy św. trumny z ciałem osoby, która zmarła na COVID-19, rozporządzenie tego nie precyzuje.

Jak wyjaśnił Jan Bondar, rzecznik GIS, nie jest to zakazane:

„Niestety w pewnym zakresie interpretacja tego aktu prawnego może budzić wątpliwości. Kierując się wykładnią celowościową, Główny Inspektorat Sanitarny stoi na stanowisku, że trumnę z odpowiednio zabezpieczonym ciałem zmarłego na COVID-19 można umieścić w kościele na czas Mszy św. Przy dopełnieniu wszelkich procedur opisanych w ww. rozporządzeniu, w świetle dostępnej wiedzy naukowej, nie stwarza to zagrożenia dla uczestników pogrzebu”.

Trumny nie można otwierać i należy zachować wszelkie procedury dotyczące przygotowania ciała do pochówku określone na czas epidemii. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-14 10:43:59
miniaturka

O świętości pracy i uczciwej przedsiębiorczości

Praca i przedsiębiorczość są nie tylko bardzo ważne dla człowieka, lecz także błogosławione. Już w Starym Testamencie możemy przeczytać: „Widzisz biegłego w swoim zawodzie? Będzie on stał przed obliczem królów, a nie przed ludźmi prostymi” (Prz 22, 29).
2020-10-14 11:42:54
miniaturka

Kolejna granica zakażeń koronawirusem w Polsce została przekroczona

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym rekordzie zakażeń koronawirusem w Polsce. Kolejne znane osoby informują o kwarantannie.
2020-10-14 12:43:48
miniaturka

Są już w Polsce seminaria, do których nikt się nie zgłasza

Ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, poinformował o aktualnej liczbie kandydatów do kapłaństwa w Polsce.
2020-10-14 13:16:55
miniaturka

Koronawirus w kurii poznańskiej

W swoim komunikacie kuria poznańska poinformowała, że abp Stanisław Gądecki przebywa w kwarantannie, po tym jak pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2020-10-14 13:50:12
miniaturka

Święty przed sułtanem

W najnowszej encyklice „Fratelli tutti” papież odwołuje się do spotkania św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem-al-Kamilem. Warto przyjrzeć się bliżej, jak to spotkanie wyglądało. Po co święty stanął przed sułtanem?
2020-10-14 13:59:31
miniaturka

Czy będzie tradycyjna kolęda?

Abp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański wydał nowy dekret duszpasterstwo w czasach pandemii. Dotyczy on m.in. zaleceń duszpasterskich na czas uroczystości Wszystkich Świętych i tradycyjnej "kolędy".