Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-17 16:12
AC / doz.pl/IMGW

Tropikalne upały w Polsce. Jak zadbać w tym czasie o siebie i innych?

IMGW wydał już alerty. Termometry pokazują, że temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Wnet mają wskazywać jeszcze więcej. Zaczął się gorący czas. Jak przetrwać upalne dni? Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo?

Autor/źródło: Herbert Goetsch, unsplash.com, free

Termometry pokazują, że temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza, dlatego można już powiedzieć, że w Polsce zaczęły się upały. Synoptycy zapowiadają, że wkrótce zrobi się dość tropikalnie... Ważne jest więc, aby trzymać się pewnych zaleceń, by uniknąć przegrzania. Wysokie temperatury są groźne szczególnie dla dzieci oraz osób starszych, jednak każdy człowiek powinien uważać na siebie i innych w trakcie upałów.

Upał najmocniej doskwiera od godz. 10.00 do 16.00. Jeśli nie ma potrzeby, najlepiej nie wychodzić w tym czasie z budynku na słońce. Jeśli jednak zachodzi potrzeba wyjścia, trzeba zachować szczególną ostrożność. O czym trzeba pamiętać? Oto kilka wskazówek:

1. Nie zapominać o kremie z odpowiednim filtrem.

2. Zasłonić wrażliwe części ciała: bluzki na ramiączkach wcale nie są najlepszym rozwiązaniem. Nosić nakrycie głowy.

3. W trakcie upałów wzrasta zapotrzebowanie na płyny: należy pić dużo wody. Zamiast standardowych 1,5-2 litrów powinniśmy przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie. Napoje lepiej pić letnie, a nie z lodówki, aby zminimalizować ryzyko szoku termicznego. Można dodać mięty do wody, bo mięta schładza organizm od środka. Warto wybierać wodę wysokozmineralizowaną, czyli bogatą w elektrolity.

4. Dostosujmy dietę - lepiej jeść mniej, lżej. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Dobrze sprawdzą się chłodniki. Lepiej unikać smażonych potraw, słodkich soków i alkoholu.

Zwracajmy uwagę nie tylko na siebie, ale i innych. Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy. Zadbajmy także o naszych braci mniejszych. Nie bójmy się też reagować, jeśli widzimy w rozgrzanym samochodzie, zamkniętego zostawionego czworonoga.

źródło za: doz.pl / IMGW

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-17 14:29:26
miniaturka

Naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki badań nad archiwum Piusa XII

„W rok po otwarciu archiwów watykańskich dotyczących pontyfikatu papieża Pacellego można już powiedzieć, że ani stereotyp «papieża Niemców», ani «papieża Żydów» nie jest prawdziwy” – powiedziała historyk Nina Valbousquet. Naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki badań nad pontyfikatem papieża Piusa XII.
2021-06-17 15:01:35
miniaturka

Rektor UJ do małopolskiej kurator oświaty: mowa nienawiści nie jest wymysłem

„Słowa, wypowiedziane przez Panią Kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji” – napisał prof. Jacek Popiel.
2021-06-17 15:12:43
miniaturka

Chiny: astronauci weszli do modułu stacji kosmicznej Tiangong

Trzej chińscy astronauci weszli w czwartek do znajdującego się na orbicie modułu Tianhe, kluczowego elementu powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – poinformowała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA. Po raz pierwszy Chińczycy weszli do własnej stacji kosmicznej.
2021-06-17 16:20:15
miniaturka

Spotkanie z papieżem ważniejsze niż wygrana w Giro d’Italia

Zwycięzca tegorocznego kolarskiego wyścigu Giro d’Italia Egan Bernal spotkał się z Franciszkiem podczas środowej audiencji generalnej. Podarował papieżowi rower w barwach Argentyny i różową koszulkę lidera Giro. „To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu” – powiedział.
2021-06-18 08:55:30
miniaturka

Niedużak: w pandemii firmy rodzinne ważne dla zachowania miejsc pracy

W pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę w zachowaniu miejsc pracy – mówił w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Podkreślił, że nie są one zawsze nakierowane na „na zysk tu i teraz”.
2021-06-18 09:40:41
miniaturka

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią Covid-19 wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.