Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-15 17:40
S. Zielińska / KAI

Trójwymiarowa akcja charytatywna Fundacji Malak o. Szustaka

Fundacja Malak zachęca do udziału w adwentowej akcji 3D. Jej celem jest pomoc trzem domom na trzy różne sposoby. "To jedno z najświętszych miejsc, jakie znam." - mówi o jednym z nich o. Adam Szustak OP.

Pierwszy dom to kościół w Camp Vista w USA. Spłonął on doszczętnie w październiku. O. Adam Szustak OP wielokrotnie jeździł tam na rekolekcje. „To jedno z najświętszych miejsc, jakie znam. Dokonuje się tam masa nawróceń. Pan Bóg działa tam z mocą” - wyjaśnia dominikanin, dodając, że jest to miejsce bliskie jego sercu i całej Polonii amerykańskiej. Decyzja o odbudowie drewnianej kaplicy w jej pierwotnym kształcie zapadła, ale potrzebne są pieniądze na zrealizowanie tego planu.

Drugi dom to schronisko dla osób bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej w Zielonej Górze. Dach nad głową znalazło tam 20 potrzebujących, którym oferowana jest kompleksowa pomoc: od całodobowego schronienia, poprzez produkty spożywcze, materialne, higieny osobistej, aż do specjalistycznej pomocy terapeutów, prawników, księży. Fundacja pomaga podopiecznym w wychodzeniu z kryzysu bezdomności. W planach jest również otwarcie schroniska dla chorych i niepełnosprawnych bezdomnych.

Trzecim domem jest Dom Dziecka „Słoneczna Polana” w Łodzi. Ma pod opieką kilkanaścioro wychowanków. Sześcioro z nich, w wyniku traumy doświadczonej w rodzinach dysfunkcyjnych, potrzebuje regularnej pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Są to dzieci w wieku od 8 do 15 lat. „Te dzieci potrzebują pomocy terapeutycznej, bo przeszły w swoim życiu koszmary” – wyjaśnia o. Szustak. Zebrane pieniądze mają pomóc w ich powrocie do równowagi po dramatycznych przejściach. „Potrzeba więc domu Bożego, domu dosłownego i domu wewnętrznego, czyli zbudowania siebie” - podsumowuje zakonnik. Jak zapewnia, zebrane pieniądze w całości trafią do potrzebujących.

Niebawem zostanie uruchomiona aukcja na Charytatywni Allegro. Duchowny przeznaczy na nią pandę, z którą ostatnio jeździł po świecie, i kilka innych gadżetów.

Do tej pory, jak poinformowała Agnieszka Mazurek z Fundacji Malak, udało się zebrać 201 172,06 zł.

Każdy może pomóc w trojaki sposób: przekazując darowiznę na konto Fundacji Malak, ofiarowując post w intencji potrzebujących i modląc się w intencji osób, którym udzielane jest wsparcie.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.fundacjamalak.pl.

Fundacja Malak to organizacja non profit, której pomysłodawcą był o. Szustak. Od 2012 r. organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. Jej patronem jest św. Jacek, a dominikański charyzmat głoszenia „wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby” jest jej bardzo bliski. Od lat współpracuje z o. Szustakiem i o. Tomaszem Nowakiem OP, którzy sprawują opiekę duchową nad organizowanymi wydarzeniami.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-15 13:04:43
miniaturka
play

Charyzmat to dar Ducha Świętego dla budowania Kościoła

W krakowskiej Bazylice Trójcy Świętej odbyła się kolejna edycja „Dialogów” z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Tematem grudniowego spotkania było zagadnienie modlitwy charyzmatycznej w Kościele.
2018-12-15 13:29:36
miniaturka

Prymas Polski przełamał się opłatkiem z osobami konsekrowanymi

„Miejcie korzenie w ziemi i serca w niebie” - życzył słowami papieża Franciszka Prymas Polski abp Wojciech Polak osobom konsekrowanym, z którymi 15 grudnia przełamał się opłatkiem.
2018-12-15 17:13:05
miniaturka

Ostatnia w tym roku sesja IV synodu Archidiecezji Łódzkiej

Powołanie oraz świadectwo były tematami ostatniej plenarnej sesji pierwszego etapu IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, który poświęcony jest młodzieży.
2018-12-15 18:11:12
miniaturka

Spotkanie kobiet sędziów z Afryki

Doświadczenia wielu krajów pokazują, że współczesnemu handlowi ludźmi można przeciwdziałać – stwierdzają uczestniczki spotkania afrykańskich kobiet sędziów, które odbyło się w Watykanie.
2018-12-15 18:33:34
miniaturka

Świdnica: Dzień Skupienia sióstr przełożonych

Niech nas ogarnia postawa eliaszowej i janowej gorliwości. Nie zadowalajmy się byle czym. Szukajmy zawsze lepszego. - mówił bp Ignacy Dec do sióstr przełożonych zakonów diecezji świdnickiej podczas ich dnia skupienia.
2018-12-15 19:11:51
miniaturka
play

Prowadziłem samochód pod wpływem alkoholu - zginął człowiek

"W moich oczach byłem sprawiedliwy, miałem rodzinę, mieszkanie i kredyt. Pobłażałem sobie w jeżdżeniu samochodem pod wpływem alkoholu." Zapraszamy do obejrzenia kolejnego świadectwa w cyklu: Wyjdźcie na wolność!