Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-15 09:16
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Tragiczna sytuacja prześladowanych chrześcijan w czasie pandemii

Nawet najbardziej rozwinięte społeczeństwa bardzo ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Najtragiczniejszy los spotyka jednak mniejszości, zwłaszcza te prześladowane. Tak jest np. w Pakistanie, Nigerii, Chinach i Korei Północnej, gdzie wśród żyjących na marginesie znajdują się głównie chrześcijanie.

Autor/źródło: Pixabay, Antranias, licencja: CC0

Tysiące mieszkańców Pakistanu żyje w bardzo trudnych warunkach. Mieszkają w brudnych slumsach bez dostępu do bieżącej wody i elektryczności. Czasem w jednym pomieszczeniu znajduje się kilkanaście osób. Chrześcijanie w tym kraju są w jeszcze gorszym położeniu. Władze rezerwują dla nich takie prace, jak sprzątanie latryn. 90 procent wszystkich pracowników sanitarnych w Pakistanie, to właśnie chrześcijanie. Nigdy nie otrzymują odzieży ochronnej, nawet rękawic, nie mówiąc już o środkach do dezynfekcji. Najtrudniejsza jest jednak sytuacja chrześcijan odsiadujących wyroki w pakistańskich więzieniach, często – jak w przypadku Asii Bibi – w wyniku sfabrykowanych oskarżeń o bluźnierstwo.

W położonym w trudno dostępnym terenie obozie dla uchodźców w Tigray w Etiopii znajduje się ok. 18 tys. Erytrejczyków, którzy uciekli przed prześladowaniami politycznymi i religijnymi. Połowa z nich to dzieci. W związku z pandemią władze Etiopii planują zamknąć obóz, a jego mieszkańców deportować do Erytrei. Sytuacja uchodźców może znacznie się pogorszyć, gdy znajdą się oni znów w kraju rządzonym przez dyktatora, który w zeszłym roku zamknął 22 katolickie ośrodki zdrowia.

Podobny los czeka chrześcijan uciekających z Iranu i Afganistanu do Turcji. Są tam oni witani nienawiścią i wykluczani z mechanizmów wsparcia, pozbawieni podstawowej pomocy, i żywności dla swoich rodzin. Również nigeryjska grupa islamskich radykałów Boko Haram nie zaprzestała swojej działalności. Jest jeszcze bardziej bezkarna, gdy świat skoncentrowany jest na walce z koronawirusem. Podobne prześladowania mają miejsce w komunistycznej Korei Północnej, gdzie reżim zamyka, prześladuje i torturuje chrześcijan.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 16:32:33
miniaturka

Papieski list do ruchów ludowych: nadszedł czas na powszechną płacę podstawową

Wprowadzenie powszechnej płacy podstawowej zaproponował papież Franciszek w liście, jaki skierował do ruchów ludowych na całym świecie. Napisał go, by w obliczu pandemii koronawirusa okazać swą bliskość z organizacjami pracowników, głównie zubożałych i wykluczonych.
2020-04-15 08:12:24
miniaturka

Irak: na skutek epidemii wiele rodzin cierpi głód

Epidemia koronawirusa boleśnie naznaczyła życie mieszkańców Iraku, zwłaszcza najuboższych. Większość z nich od półtora miesiąca nie ma środków do życia. Po raz pierwszy od wielu lat w Iraku pojawił się problem głodu.
2020-04-15 08:45:00
miniaturka

Uwielbianie Boga w czasie pandemii wylewa nadzieję

Do praktykowania modlitwy uwielbienia w czasach zarazy zachęca francuski kaznodzieja. „W tym czasie kryzysu taka modlitwa może mam pomóc przezwyciężyć problemy i wejść w postawę nadziei, pozwolić nam naprawdę zrozumieć, że epidemia nie będzie miała ostatniego słowa” – mówi Radiu Watykańskiemu o. René-Luc.
2020-04-15 09:44:05
miniaturka

Rzecznik KEP: czekamy na ostateczne rozporządzenie MZ o maseczkach w kościołach

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel Andrianik poinformował, że Sekretariat Episkopatu Polski zgłosił swoje propozycje w sprawie kontrowersyjnego projektu rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczek w miejscach kultu religijnego.
2020-04-15 09:44:52
miniaturka

Portugalia: modlitwa generuje konkret solidarności!

W czasie pandemii praktycznie wszystkie portugalskie parafie niosą pomoc ludziom samotnym, starszym, chorym i potrzebującym. „Wirus nie zatrzymał międzyludzkiej solidarności nawet jeśli powoli zaczynamy odczuwać ekonomiczne skutki tej tragedii” – mówi Radiu Watykańskiemu Pedro Vaz Patto.
2020-04-15 10:22:50
miniaturka

Bp Hinder: wojna w Jemenie powinna się zakończyć

„Sytuacja w Jemenie pozostaje bardzo skomplikowana z powodu wojny. Teraz pojawiło się kolejne zagrożenie ze strony pandemii” – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.