Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-20 18:48
AC / Justyna Zacharek

Tota Tua - I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Maryjnej w Licheniu

Dziewięciu solistów, duet, trio oraz dwa zespoły zaprezentowały w bazylice Matki Bożej Licheńskiej ponad 20 utworów o tematyce maryjnej – w Licheniu odbył się po raz pierwszy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Maryjnej „Tota Tua”.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

W sobotę, 19 października, wnętrze licheńskiej świątyni wypełniły dźwięki utworów o tematyce maryjnej, a to wszystko za sprawą uczestników Mariosongu, czyli Przeglądu Pieśni Maryjnej Licheń 2019. Uczestników i słuchaczy zebranych w bazylice powitał ks. Janusz Kumala, kustosz Sanktuarium. „Poprzez pieśni chcemy wyśpiewać naszą miłość do Matki Bożej i ukazać Jej duchowe piękno. To piękno Matki Bożej, wyśpiewane, staje się bardziej zauważalne – powiedział marianin – Tym przeglądem chcemy w wpisać się w tradycję Kościoła – śpiewania o Matce Bożej. Tematem przeglądu pieśni maryjnej są łacińskie słowa „Tota Tua” – cała Twoja, wyrażające duchowość Maryi, istotę życia Tej, która jest cała dla Boga. My również śpiewając o Niej i wpatrując się w Jej duchowe piękno chcemy być blisko Boga i dla Boga”.

W przeglądzie udział wzięły zarówno dzieci, nastolatkowie jak i dorośli. Najmłodszymi uczestnikami byli ośmioletni: Mateusz i Helenka. Chłopiec - członek chóru dziecięcego i młodzieżowego Alla Polacca działającego przy warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaprezentował m. in. wzruszające wykonanie utworu „Matka Boska Częstochowska” (sł. Jan Lechoń, muz. Zbigniew Raj). Ośmioletnia Helenka wystąpiła wraz z bratem, Jasiem i siostrą, Natalią. Rodzeństwo nie tylko śpiewało. Grali także na instrumentach: wiolonczeli, skrzypcach i gitarze. Najstarsza z uczestniczek, śpiewaczka ludowa - pani Danuta z Śmiłowic śpiewała w kujawskim stroju ludowym z bukietem kwiatów, który po występie ofiarowała Matce Bożej Licheńskiej.  Najliczniejszą reprezentację miał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. W czasie przeglądu zaśpiewały dwie solistki Maja i Maria, będące uczennicami placówki oraz zespół Dobrasy Dwa. Z parafii św. Mikołaja w Brudzewie przybył duet złożony z Joanny Wysockiej i Adama Wysockiego oraz zespół A voce angeli. Nie zabrakło także uczestniczki pochodzącej z Licheńskiej parafii – pani Iwony Kasiewicz, która śpiewem w akompaniamencie Jacka Hyżnego grającego na gitarze otworzyła Mariosong.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Przeglądu Piosenki Maryjnej, które będą się odbywać w przyszłości w Licheniu.

źródło: Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-20 16:33:09
miniaturka

Bp Milewski: trzeba bronić chrześcijańskiej niedzieli

Niech niedziela pozostanie „dniem wiary”. Trzeba ją szanować i bronić jej chrześcijańskiego charakteru - zaapelował bp Mirosław Milewski w parafii Żurominek Kapitulny w diecezji płockiej.
2019-10-20 16:40:05
miniaturka

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował uroczyście kolejny rok akademicki

W trzecią niedzielę października, 20 października 2019 r., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2019/2020.
2019-10-20 18:20:10
miniaturka

Bp Mazur: Sercem misji Kościoła jest modlitwa

Współczesny świat potrzebuje świadków Chrystusa - podkreślił bp Jerzy Mazur zachęcając do gorliwej modlitwy za misje. Ona, jak zaznaczył - jest „Sercem misji Kościoła”.
2019-10-21 08:13:37
miniaturka

Franciszek: twoje życie jest cenną misją

Tematem swej niedzielnej homilii papież uczynił posłanie misyjne chrześcijan. Franciszek ukazywał pragnienie Boga i naszą rolę w dobrotliwym zamyśle Ojca względem ludzi - bycie darem dla innych.
2019-10-21 08:40:52
miniaturka

Papież: w Jezusie miłosierdzie pokonuje grzech, nadzieja zwycięża lęk

Horyzonty misji chrześcijan oraz jej dzisiejsze uwarunkowania stały się przedmiotem rozważania papieskiego w niedzielne południe. Franciszek podkreślał wartość modlitwy, potrzebnej aby misje odniosły swój sukces - przyniosły światło i łaskę.
2019-10-21 08:44:31
miniaturka

24-27 października – V Kongres Nowej Ewangelizacji

Pod hasłem „Radość miłości” w Gnieźnie od 24 do 27 października będzie trwał V Kongres Nowej Ewangelizacji.