Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-08 13:00
mk

To nie takie trudne, jak myślisz. Animowany kurs teologii św. Tomasza z Akwinu

Czy w kilkuminutowym, animowanym filmiku można opowiedzieć o myśli XIII-wiecznego teologa i filozofa? Twórcy projektu „Akwinata 101” udowadniają, że tak i pracują już nad drugim sezonem kursu, poświęconego św. Tomaszowi z Akwinu.

Projekt, tworzony przez amerykański The Thomistic Institute, ma na celu propagowanie zrozumienia myśli św. Tomasza z Akwinu, wybitnego filozofa i teologa XIII wieku.

„Tomasz z Akwinu jest mistrzowskim interpretatorem rzeczywistości. Jego pisma pomagają nam odpowiadać na odwieczne pytania o Boga, człowieka, świat przyrody, prawo i moralność, a także na pytania o szczególnym znaczeniu dla naszych czasów, takie jak związek między współczesną nauką a wiarą lub dążenie do szczęścia w erze cyfrowej” - zachęcają autorzy projektu.

Animowane filmy trwają po kilka minut, ale towarzyszą im dłuższe wykłady w formie audio oraz propozycje tekstów do przeczytania (po angielsku). Wszystkie materiały są podzielone na „sezony”. Pierwszy, już kompletny, prowadzi uczestników od podstaw tomizmu przez tematy dotyczące Boga, stworzenia, aniołów, człowieka, szczęścia, moralności, prawa, łaski, Chrystusa i sakramentów. W sumie to 96 nagrań.

W jednym z pierwszych filmów o. Thomas Joseph White OP podkreśla, że podejście św. Tomasza do podstawowych prawd o rzeczywistości jest dziś „tak samo istotne i potężne jak zawsze”.

Autorzy projektu przyznają, że pierwsze spotkanie z nauką św. Tomasza z Akwinu może być onieśmielające. „Nie martw się, to nie tak trudne, jak myślisz” - przekonują w zwiastunie kursu. „W trakcie tych filmów dowiesz się o różnych tematach, od stworzenia do rzeczy ostatecznych, a wszystko to z myślą o Bogu, który oświeca nasze umysły” – zachęca w nagraniu o. Gregory Maria Pine OP.

Drugi „sezon”, w którym o harmonii między nauką i wiarą będą opowiadali naukowcy, filozofowie i teolodzy, jest właśnie w trakcie produkcji. Dostępne są na razie trzy pierwsze odcinki. Wszystkie można znaleźć na stronie aquinas101.thomisticinstitute.org - można też dopisać się do listy uczestników i dostawać najnowsze materiały na maila.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-08 11:49:32
miniaturka

Zmarły 954 osoby – najwięcej od początku pandemii

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych - najwięcej od początku pandemii – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
2021-04-08 12:14:48
miniaturka

Przeor Taizé: młodzi tęsknią za spotkaniem we wspólnocie chrześcijańskiej

Bracia z Taizé doświadczają, jak bardzo ludzie młodzi tęsknią za spotkaniem we wspólnocie chrześcijańskiej, w okresie, gdy Francja i inne kraje europejskie wprowadziły surowe restrykcje sanitarne – powiedział w wywiadzie dla telewizji EWTN przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois.
2021-04-08 12:47:56
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online - zapisy

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy cykl spotkań "Kongres młodzieży Polonijnej online". Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 kwietnia i poświęcone będzie relacjom rodzinnym. Gościem wydarzenia będzie ks. .Marek Dziewecki. Zapraszamy Was serdecznie i prosimy zaproście na nasze spotkanie swoich bliskich!
2021-04-08 14:13:54
miniaturka

Arcybiskup Wilna: mamy nieść światu sztandar Bożego Miłosierdzia

„Cztery miasta związane ze św. Faustyną – Warszawa, Kraków, Płock i Wilno – otrzymały podczas jej kanonizacji przez św. Jana Pawła II mandat do niesienia światu sztandaru Bożego Miłosierdzia” – przypomina abp Gintaras Grušas w rozmowie z Catholic News Agency.
2021-04-08 14:48:53
miniaturka

Niezwykły festiwal: Razem w XXI wieku!

Twórcy z sześciu kontynentów biorą udział w XVI Międzynarodowym Spotkaniu Twórczym i Festiwalu „Razem w XXI wieku”, który odbywa się pod patronatem „Sophia zaprasza sztukę wiary, nadziei i miłości”.
2021-04-08 15:00:38
miniaturka

Papież w młodości był... nocnym czcicielem Najświętszego Sakramentu!

Franciszek wysłał odręczny list do dziennikarza z tygodnika „Alfa i Omega” po otrzymaniu zdjęcia kartki ze spisu pochodzącego z lat 50-tych ubiegłego stulecia ze swoim nazwiskiem i numerem. Jorge Mario Bergoglio był zarejestrowany pod numerem 9 195 jako nocny czciciel Jezusa eucharystycznego w Bazylice Najświętszego Sakramentu w Buenos Aires.