Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-09 14:33
JR / vaticannews.va

To chrześcijaństwo jest na celowniku islamu

Muzułmanie postrzegają Europę jako bardziej chrześcijańską, niż za jaką ona sama siebie uznaje. To chrześcijaństwo znajduje się na celowniku islamu – wskazuje prof. Rémi Brague, francuski filozof religii, jeden z czołowych znawców islamu, laureat Nagrody Ratzingera.

Autor/źródło: YouTube / Figaro Live

W kontekście zabójstwa ks. Jacquesa Hamela oraz ostatnich zamachów we Francji i Austrii przypomina on, że ostatecznym celem islamu, który przede wszystkim jest projektem prawnym, a nie religią, jest zaprowadzenie na całym świecie koranicznego prawa szariatu. 

Prof. Brague zauważa, że coraz trudniej jest utrzymywać, iż zamachy w imię Allaha nie mają nic wspólnego z islamem, jak wciąż wielu powtarza. „To chrześcijaństwo jako takie znajduje się na celowniku. Niestety wciąż trudno o solidarność z wyznawcami Chrystusa” – podkreśla francuski filozof w wywiadzie dla włoskiego portalu „La Nuova Bussola Quotidiana”. Wskazuje, że wciąż łatwiej jest solidaryzować się z brukowym pismem publikującym karykatury Mahometa i krzyczeć „Je suis Charlie” niż „Je suis Chrétien”.

Prof. Brague przypomina, że terroryści uważają się za bohaterów nie mniej autentycznego islamu niż ten wyznawany przez intelektualistów żyjących na Zachodzie. Wskazuje, że w tym kontekście warto pamiętać, iż islam zyskał siłę dzięki podbojowi zbrojnemu Mahometa i pierwszych kalifów, którzy zostawili za sobą rzekę krwi. Ustanowił system państwowy, którego prawo popychało podbite narody ku „konwersji”. Od początku istniało prawo do stania się muzułmaninem, ale porzucenie islamu było karane śmiercią. „Ta unilateralna pułapka prawna doprowadziła w ciągu wieków do konwersji społeczeństwa” – podkreśla prof. Brague. Wskazuje, że także we współczesnym świecie zostało nam odebrane prawo racjonalnej krytyki islamu, która podciągana jest pod bluźnierstwo.

Pytany, o to, czy istnieje realna różnica między islamem a islamizmem, czy też jest to jedynie inwencja mediów, prof. Brague stwierdził: „Islam jest prawem religijnym. Islamizm, jak wskazuje użycie przyrostka «-izm», wskazuje na islam jako rozwiązanie wszystkich problemów ludzkości”. „Zarówno islam, jak i islamizm wciąż dążą do tego samego celu, jakim jest narzucenie, w takiej czy innej formie, całemu światu prawa szariatu” – podkreśla francuski filozof religii. Zauważa, że „islam jest cierpliwy, dyskretny, metodyczny”. Natomiast „islamizm się spieszy, jest głośny i nieuporządkowany”. Prog Brague wskazuje zarazem, że na dłuższą metę islamizm jest mniej niebezpieczny niż miękka taktyka islamu, ponieważ może zaalarmować społeczeństwo. „Może je jednak także zastraszyć i zmusić do uległości” – wskazuje francuski znawca islamu.

Źródło: Beata Zajączkowska / vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-09 13:15:47
miniaturka

Strajk Kobiet na Giewoncie – i profanacja, i prowokacja

Góry nie są miejscem na jakąkolwiek walkę polityczną – piszą internauci po tym, jak Strajk Kobiet Podhale wywiesił na krzyżu stojącym na Giewoncie baner z napisem „Przemoc domowa to nie tradycja”. W mediach społecznościowych zagrzmiało. Czy warto odpowiadać na takie prowokacje?
2020-11-09 13:58:14
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Na miłość nie można odpowiedzieć inaczej, jak tylko miłością. Ta sama miłość sprawia też, że na polu naszego Gospodarza jesteśmy stokroć bardziej pracowici, bo ze sług staliśmy się Jego przyjaciółmi, a przecież już od dawna wiadomo, że ze „sługi (niewolnika) nie ma pracownika”.
2020-11-09 14:34:31
miniaturka
play

Oddychać wolnością! Niepodległość a energetyka

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, potrzeba uniezależnienia naszej energetyki od obcych rynków była jednym z głównych celów gospodarczych. Dziś mamy podobne cele, jak 100 lat temu. Dlaczego są tak bardzo ważne? O tym uczy nas historia...
2020-11-09 15:43:32
miniaturka

Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa wykazała 90 proc. skuteczności

Amerykański koncern Pfizer wraz z firmą BioNTech ogłosili, że udało im się stworzyć skuteczną szczepionkę na koronawirusa. W badaniach stwierdzono ponad 90-proc. skuteczności szczepionki.
2020-11-09 22:02:41
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu Francji: nie będzie rewolty, ale bądźmy czujni

Odmiennie niż podczas pierwszego lockdownu, tym razem Rada Stanu nie uchyliła decyzji o zakazie sprawowania publicznej liturgii we Francji. Abp de Moulins-Beaufort, Przewodniczący Episkopatu, stwierdził, że Kościół uszanuje tę decyzję, jednak nie zgadza się z nią
2020-11-09 22:07:17
miniaturka

Włochy: Msze dla wiernych, również w strefie czerwonej

Choć we Włoszech nie słabnie zagrożenie koronawirusem, Kościół nie rezygnuje z Eucharystii z udziałem wiernych. Trudna sytuacja nie skłoniła władz do wydania zakazu sprawowania liturgii publicznej, w przeciwieństwie do Francji, Anglii i niektórych kantonów Szwajcarii