Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-16 06:07
ds / ks. Mirosław Matuszny

Tęsknota za pierwotną miłością

Kościół pokazuje nam dzisiaj siłę wiary. Wołanie ślepca o łaskę uzdrowienia i proste słowa Jezusa o sprawczej sile modlitwy. Czy potrafimy pokornie i z wiarą prosić?

Autor/źródło: Pixabay, pasja1000, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Zakochani wiedzą, co to znaczy pierwotna miłość. Szaleństwa, jakie robią ludzie z miłości zadziwiają wielu. Są one tak silne w swej wymowie, tak zdecydowane i jednoznaczne, że są w stanie przeciwstawić się tym, które dokonywane są z nienawiści. Człowiek kierowany emocjami wie, że miłość nie jest „umiarkowanym” okazywaniem uczucia, przywiązania czy innego rodzaju dobra. Miłość domaga się radykalizmu i zdecydowania. W wielu przypadkach bywa jednak tak, że owo zakochanie mija po jakimś czasie. Ludzie, których połączyło silne uczucie, którzy ślubowali sobie miłość dobrej woli aż do końca życia jakże często dają się pokonać rutynie, tzw. szarej codzienności, zwykłym, codziennym problemom, które niczym kropla drżą skałę. Tę skałę, która nie raz przetrwała wichry i huragany. Tak jest z miłością pomiędzy ludźmi. Jak jest natomiast z miłością do Boga? 

Któż z nas nie zna przypadków gorliwości zawstydzającej innych. Gorliwości dziecięcej, młodzieńczej, która gotowa jest do ponoszenia niedogodności długiego pielgrzymowania, postu, wyrzeczeń i innych ofiar składanych z miłości do Boga. Ilu młodych ludzi idąc do zakonu czy Seminarium Duchownego miało swoje nabożeństwa ku czci świętych patronów, praktykowało solidną ascezę, spędzało całe tygodnie wakacji na rekolekcjach. To niejednokrotnie doprowadziło ich do odkrycia życiowego powołania, które odnaleźli powierzając swe życie Bogu a formację tym czy innym Mistrzom i Ojcom Duchownym.

Co działo się dalej w życiu tych młodych ludzi? To samo, co dzieje się w wielu małżeństwach, gdzie zakochani po uszy po kilku latach a niekiedy już po kilku miesiącach nie mogą dogadać się dosłownie w niczym. Gorliwość opada, problemy pozostają. „Mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości. Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i poprzednie czyny podejmij!” mówi Anioł do Kościoła w Efezie. Jednak to zdanie zapisane na kartach Apokalipsy jest i powinno być przestrogą dla nas wszystkich.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Wezwanie do powrotu ku prawdziwej pierwotnej gorliwości jest wezwaniem do duchowego przejrzenia na oczy. Człowiek, który traci wzrok gotów byłby zrobić wiele, albo prawie wszystko, aby go odzyskać. Co dzieje się jednak ze wzrokiem naszej duszy? Czy to tylko młodzieńcze „duchowe różowe okulary” pozwalają nam na szaleńczą miłość względem Boga i ludzi? Czyż nie warto jak ów ociemniały wołać o litość, aby Mistrz z Nazaretu przywrócił nam ów wzrok, dzięki któremu potrafiliśmy patrzeć na świat z miłością?

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy modlę się o łaskę spojrzenia z miłością na otaczający mnie świat?


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-11-14 11:04:06
miniaturka

Adam Bodnar nie pomoże elżbietankom

Rzecznik Praw Obywatelskich nie widzi problemu w utrwalaniu stereotypów i dyskryminacji grup społecznych. Wyżej stawia prawo do wolności słowa i opinii niż obronę godności człowieka. Tak można zinterpretować odpowiedź Adama Bodnara na list otwarty sióstr elżbietanek z Poznania.
2020-11-14 11:04:32
miniaturka

O. Maciej Zięba OP: Na temat McCarricka nic nie wykryły także amerykańskie media

McCarrick od 1996 do 2014 r. współpracował z kolejnymi prezydentami USA – Clintonem, Bushem i Obamą. Oni też nie poznali się na ciemnej stronie jego życia. W 2000 r. Clinton wręczył kardynałowi Nagrodę Praw Człowieka, a Bush w 2004 r. publicznie mówił, że „jest dumny, że może nazywać go swoim przyjacielem”.
2020-11-14 11:06:05
miniaturka

W życiu liczy się nie iloraz inteligencji, ale pomnożenie darów Bożych

W języku polskim słowo talent wcale nie oznacza określonej kwoty pieniężnej, jak było to rozumiane w języku greckim, w którym została spisana Ewangelia. Słowo talent po polsku oznacza umiejętności i zdolności danej osoby.
2020-11-14 11:56:16
miniaturka

Polonijna Rada Rodziny

W dniu 14 listopada 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie (on line) Polonijnej Rady Rodziny, powstałej przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W inaugurującym spotkaniu PRR udział wzięli reprezentanci: Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Niemiec, Włoch i Polski zaangażowani w polonijnym duszpasterstwie małżeństw i rodzin, w poradnictwie rodzin, przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów rodzin (min. Ruch Przymierze Rodzin, Spotkania Małżeńskie, Domowy Kościół) oraz księża koordynatorzy duszpasterstwa rodzin i małżeństw oraz eksperci z Polski współpracujący i angażujący się w duszpasterstwo małżeństw i rodzin na emigracji. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
2020-11-14 13:44:20
miniaturka

Biskup z sercem otwartym na wiernych

Kika dni temu, w Narodowe Święto Niepodległości, na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej został wskazany przez Stolicę Apostolską ks. Robert Chrząszcz, dotychczas pracujący na misjach w Brazylii. O priorytetach swojej posługi mówi w udzielonym wywiadzie.
2020-11-14 15:17:06
miniaturka

Zakony męskie przystępują do współpracy z Fundacją Świętego Józefa

Przełożeni zakonów męskich podjęli decyzję o współpracy z Fundacją Świętego Józefa na rzecz ochrony małoletnich i pomocy pokrzywdzonym.