Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-22 15:02
mk

„Teologicznie niespójny, duszpastersko dzielący”. Weigel o „Traditionis custodes”

Zdaniem George’a Weigela niedawny dokument papieża Franciszka, który ogranicza możliwość odprawiania Mszy trydenckiej to „teologicznie niespójny, duszpastersko dzielący, niepotrzebny, okrutny i przykry przykład liberalnego zastraszania”. Weigel pisze to jako „człowiek Novus Ordo”.

Autor/źródło: unsplash.com

Swój tekst zaczyna od jasnej deklaracji. „Jestem człowiekiem Novus Ordo” – stwierdza George Weigel na łamach „First Things” i przytacza kilka swoich poglądów związanych z liturgią. Zaznacza m.in. że „nie uważa łaciny za «święty» język liturgiczny i uważa, że jest możliwe prowadzenie godnego i pełnego czci kultu w języku angielskim”. „Uważam, że Konstytucja Soboru Watykańskiego II o liturgii świętej nauczała ważnych prawd, zwłaszcza o eschatologicznym charakterze kultu Kościoła jako antycypacji życia w Królestwie Bożym i zgadzam się z jej nauczaniem, że kult Kościoła powinien być prowadzony ze «szlachetną prostotą»” – pisze Weigel.

Sugestie niektórych tradycjonalistów, że przetrwanie katolicyzmu wymaga przywrócenia starych modlitw, nazywa śmiesznymi. Tak samo ocenia pogląd, że „Konstytucja liturgiczna Soboru i jej natychmiastowe wdrożenie były wynikiem działania masonów, komunistów i duchownych homoseksualnych”.

Po kilku akapitach podobnych deklaracji Weigel stwierdza, że mimo to niedawne motu proprio papieża Franciszka „Traditionis custodes”, które poważnie ogranicza możliwość odprawiania „tradycyjnej łacińskiej Mszy”, uważa za „teologicznie niespójny, duszpastersko dzielący, niepotrzebny, okrutny i przykry przykład liberalnego zastraszania, które ostatnio stało się aż nazbyt znane w Rzymie”.

Przypomina, że „Summorum pontificum” Benedykta XVI było aktem duszpasterskiej troski o tych, którzy chcą uczestniczyć w Mszy św. w starej formie. Miało to również doprowadzić do „ponownej sakralizacji i uszlachetnienia kultu Kościoła” także w liturgii posoborowej.

Publicysta podkreśla, że w wielu amerykańskich parafiach, gdzie odprawiano Msze św. zarówno w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. msze trydenckie), jak również w bardziej powszechnej formie zwyczajnej, jedność Kościoła nie została naruszona.

„To, że niektórzy zwolennicy formy nadzwyczajnej uważają się za jedyną wierną pozostałość rozpadającego się Kościoła, jest z pewnością prawdą, a ich obecność w Internecie jest przygnębiająco znajoma. Jednak empirycznie niezrównoważonym oszczerstwem jest sugerowanie, jak robi to «Traditionis custodes», że ten dzielący kompleks wyższości (w połączeniu z motywowanym ideologią odrzuceniem Vaticanum II) jest nową normą wśród tych, którzy chcą oddawać cześć na Mszach celebrowanych za pomocą Mszału z 1962 roku. Sądy rzymskie nie powinny opierać się na histerii i wybrykach katolickiej blogosfery” – podkreśla G. Weigel.

„Postępowy katolicyzm zazwyczaj charakteryzuje się autorytarną tendencją – tendencją do znęcania się i zastraszania, co z pewnością świadczy o zniecierpliwieniu i może sugerować brak zaufania do jego propozycji i argumentów” – stwierdza. Jego zdaniem w czasie obecnego pontyfikatu doprowadziło to do „skrajnej koncepcji władzy papieskiej”.

„Nie przeszło to dobrze w Kościele światowym i fakt ten będzie miał wyraźny wpływ na następne wybory na papieża” – ocenia George Weigel.

Źródło: firstthings.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-22 13:21:58
miniaturka

USA: Ruch 40 Days for Life uratował już ponad 19 tys. dzieci

Ruch 40 Days for Life działający w Stanach Zjednoczonych uratował już życie ponad 19 tysięcy dzieci, których matki chciały dokonać aborcji. Od wielu lat organizuje 40-dniowe czuwania modlitewne przed klinikami aborcyjnymi, a także przekonuje kobiety, aby zrezygnowały z aborcji i proponuje im pomoc.
2021-07-22 14:31:36
miniaturka

Moc atrakcji od PGE w ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”

PGE startuje z projektem dla mieszkańców i turystów przebywających nad Bałtykiem „ Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Projekt startuje 22 lipca i potrwa do 17 sierpnia br.
2021-07-22 14:58:14
miniaturka

Władze Irlandii decydują, które sakramenty można sprawować w kościołach!

Irlandzkie władze od miesięcy utrzymują zakaz sprawowania w kościołach I Komunii i bierzmowania. Pandemiczne obostrzenia miały być zniesione początkiem lipca jednak przedłużono je do odwołania. Rząd zrobił to bez konsultacji z Kościołem. Biskupi mówią o jawnym łamaniu wolności religijnej.
2021-07-22 15:50:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Tylko w łączności z Jezusem możemy przynieść owoce, które zaskoczą nas samych, tak jak to było w przypadku patronki dnia dzisiejszego św. Brygidy Szwedzkiej. Aż trudno uwierzyć, czego może dokonać jeden człowiek, jeśli trwa w Chrystusie.
2021-07-23 09:29:23
miniaturka

Amerykańskie szkoły są opanowane przez ideologię gender

Szkoły w Stanach Zjednoczonych robią wszystko, aby dzielić ludzi, musimy się temu przeciwstawiać – uważa Erika Sanzi, szefowa Parents Defending Education, organizacji zrzeszającej rodziców, usiłujących uwolnić amerykańską oświatę od wpływu ideologicznych aktywistów.
2021-07-23 09:59:26
miniaturka

Powstał pierwszy klasztor klauzurowy w Tadżykistanie

W Tadżykistanie otwarto pierwszy klasztor kontemplacyjny. Mieści się on w stołecznym Duszanbe, nieopodal jednego z dwóch katolickich kościołów w tym kraju. Cała wspólnota katolicka na tadżyckiej ziemi liczy ok. 120 wiernych, którzy żyją w zdominowanym przez islam 9-milionowym społeczeństwie.