Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-28 07:32
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Ten synod był jak droga do Emaus

Jako główny motyw dokumentu końcowego wybraliśmy ewangeliczną opowieść o uczniach idących do Emaus, bo i my podczas tego synodu przeżyliśmy coś podobnego... (bp Gobilliard)

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Nie były to ani obrady, ani jakieś wielkie spotkanie, ale bardziej doświadczenie bliskości Chrystusa, który towarzyszy w drodze swojemu Kościołowi – uważa bp Emmanuel Gobilliard, reprezentant Episkopatu Francji.

Podsumowując kończące się obrady, podkreśla on, że największym wyzwaniem jest teraz przeniesienie tego synodalnego doświadczenia Chrystusa do realiów Kościoła lokalnego.    “Próbowaliśmy odtworzyć ekosystem Kościoła, dzięki któremu mógłby się on rozwijać. Ten synod na pewno przyniesie swoje owoce, ale najważniejsze jest to, co przeżyliśmy. Nie od nas zależą owoce – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Gobilliard. – Naszym zadaniem jest stworzenie ekosystemu, czyli braterstwa, modlitwy, świadectwa, wyjścia na zewnątrz z Ewangelią. To wszystko powinniśmy zrobić my, ale to Jezus daje wzrost. Ci, którzy oczekują od tego synodu gotowych recept, będą oczywiście zawiedzeni. Doświadczyliśmy kościelnego ekosystemu i chcemy, aby wszędzie można było to przeżyć. Nie da się tego zrobić bez młodych. Dużo mówiło się o krzyku młodych, ale tu w Rzymie słyszeliśmy też krzyk, wołanie ojców synodalnych: potrzebujemy was, młodzi, potrzebujemy waszej kreatywności, waszych talentów, ale także prowokacji z waszej strony. Ale potrzebujemy tego wszystkiego w Kościele, bo wy należycie do Kościoła, tworzycie go razem z nami. Jeśli was nie będzie, to w Kościele zabraknie czegoś bardzo istotnego.”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-27 18:30:02
miniaturka

Spotkanie grupy roboczej przed Konferencją Klimatyczną COP24 w Katowicach

W piątek 26 października w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej dyskutowano m.in. na temat Szczytu Klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Spotkaniu przewodniczył abp Paul Gallagher.
2018-10-27 19:07:40
miniaturka

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Dziś w nocy (27/28 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.
2018-10-27 22:00:29
miniaturka

Prałat Mellino drugim sekretarzem Rady Kardynałów

Rada Kardynałów, która pomaga Papieżowi w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej, ma od dzisiaj drugiego sekretarza. Został nim 52-letni prałat Marco Mellino.
2018-10-27 22:10:35
miniaturka

Streszczenie dokumentu końcowego synodu o młodzieży

Trzy części, dwanaście rozdziałów, sto sześćdziesiąt dziewięć paragrafów, sześćdziesiąt stron. Tak wygląda dokument końcowy XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu biskupów, na temat: „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”.
2018-10-27 22:25:56
miniaturka

Zakończenie synodu: jesteśmy zbudowani i przemienieni

Dziękujemy za wasze wsparcie, entuzjazm i za podpowiedzi. Pokazaliście nam świeżość młodości, a także waszą hojność, fantazję i zaradność. W ten sposób kard. Lorenzo Baldisseri podziękował młodzieży uczestniczącej w Synodzie.
2018-10-27 22:29:43
miniaturka

Na zakończenie synodu Papież zachęca do modlitwy za Matkę Kościół

Do gorącej modlitwy za Matkę Kościół, która pada obecnie ofiarą wielu ataków wezwał Papież na zakończenie ostatniej kongregacji Synodu Biskupów.