Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-25 12:28
AC / PAP

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży również w święta działa przez całą dobę

Rozmowa z konsultantem nie zastąpi bezpośredniej pomocy specjalisty, ale może być ważnym, pierwszym krokiem na drodze sięgania po wsparcie oraz okazją do rozmowy – podkreśla Oliwia Pogodzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon Zaufania w czasie świąt jest czynny całodobowo.

Autor/źródło: PAP

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 od marca tego roku działa przez całą dobę.

„Czas lockdownu i nauki zdalnej jest dla młodych ludzi bardzo trudnym okresem. Ograniczony kontakt z rówieśnikami, brak możliwości opuszczania domu przez pierwszą część dnia, fakt, że w domu nie zawsze atmosfera sprzyja nauce, nie zawsze jest bezpiecznie - wszystko to mocno wpływa na samopoczucie dzieci i nastolatków" – mówi Oliwia Pogodzińska, specjalistka ds. pomocy telefonicznej i online Telefonu Zaufania 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak dodaje, dzwoniący do Telefonu Zaufania 116 111 mówią o narastającym zmęczeniu, bezradności wobec izolacji i sytuacji okołopandemicznej, wobec pogarszającego się samopoczucia swojego, osób wokół i jednoczesnego braku dostępu do specjalistów – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

„Także dostęp do pomocy pedagoga czy psychologa szkolnego bywa utrudniony – nawet jeśli taka osoba została w szkole zatrudniona, uczniowie nie zawsze wiedzą, że także w czasie pandemii mogą liczyć na wsparcie z jej strony" – zwraca uwagę Pogodzińska.

Specjalistka podkreśla, że chociaż rozmowa z konsultantem lub konsultantką telefonu zaufania nie zastąpi bezpośredniej pomocy specjalisty, to jednak może być ważnym, pierwszym krokiem na drodze sięgania po wsparcie oraz okazją do rozmowy o trudnych wydarzeniach, przytłaczających emocjach, gdy taki bezpośredni kontakt z jakiegoś powodu nie jest w danej chwili możliwy.

„Wiemy, że święta to również czas, kiedy dużo się dzieje i chcemy zapewnić, że Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 będzie działał w tym czasie niezmiennie, przez całą dobę" – dodaje Pogodzińska.

Jak informuje na stronie internetowej Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), konsultanci infolinii odbierają ok. 300 połączeń dziennie od młodych ludzi. Miesięcznie - jak podaje fundacja - konsultanci podejmują około 40 interwencji kryzysowych. Są to najpilniejsze przypadki, wymagające natychmiastowej reakcji odpowiednich służb w celu ratowania zdrowia i życia dzieci.

Działanie infolinii prowadzonej przez FDDS jest możliwe dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców.

Przez całą dobę czynny jest także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzieci mogą się kontaktować ze specjalistami, dzwoniąc pod numer 800 12 12 12 lub korzystając ze specjalnego czatu internetowego - darmowej poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła firma Orange. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Także czat jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.

źródło: Olga Zakolska/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-25 09:54:26
miniaturka

Różne zwyczaje. Jak studenci z zagranicy postrzegają Boże Narodzenie w Polsce?

O Bożym Narodzeniu międzykulturowo, czyli zamiast barszczu i uszek w Etiopii gulasz z kurczaka i tedż, napój alkoholowy na bazie miodu lub tradycyjne, niskoprocentowe piwo nazywane Tella. Jak świętowanie wygląda w innych krajach? Opowiadają studenci KUL z zagranicy.
2020-12-25 11:32:40
miniaturka

Przewodniczący KEP: każde ludzkie życie jest niezwykłą wartością

Ten wyjątkowy czas, w którym mamy świętować narodzenie Pana Jezusa, wpatrując się w ubogi betlejemski żłóbek, trzeba raz jeszcze mocno podkreślić, że każde ludzkie życie jest niezwykłą wartością – powiedział PAP abp Stanisław Gądecki.
2020-12-25 12:22:23
miniaturka

Franciszek w orędziu Urbi et Orbi: potrzebujemy braterstwa opartego na miłości

„W tym momencie dziejowym, naznaczonym kryzysem ekologicznym oraz poważną niestabilnością gospodarczą i społeczną, pogłębioną przez pandemię koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa. A Bóg nam je oferuje, dając nam swojego Syna Jezusa” – podkreślił Franciszek.
2020-12-25 17:30:21
miniaturka
play

„Cicho, cicho pastuszkowie”. Pierwszy publiczny występ mamy i córki. Efekt jest cudowny!

„Dzielimy się z Wami naszą pastorałką. To wyjątkowe i wzruszające przeżycie dla nas...” – piszą Muska & Nina, mama i córka, na swoim profilu w mediach społecznościowych. Pastorałka wzrusza także słuchaczy.
2020-12-25 17:49:33
miniaturka

Prymas Polski: Jezus jest źródłem naszej siły!

„Modlę się i tego życzę, abyśmy w przyjściu Boga odnaleźli Jego czułość i miłość” – te słowa wypowiedział abp Wojciech Polak w życzeniach na święta Bożego Narodzenia.
2020-12-25 18:06:58
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Zdarza się w naszym życiu, że próbujemy osiągnąć wewnętrzny pokój i odwagę wyłącznie ludzkimi siłami. Niewątpliwie każdy wysiłek się liczy, ale jeśli patrzymy dzisiaj np. na postać św. Szczepana, widzimy, że trzeba bardziej liczyć na Boga.