Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-30 11:39
JR / BP KEP

Tegoroczne nabożeństwa majowe z nowymi wezwaniami w litanii

Od jutra będziemy odprawiać nabożeństwa majowe i modlić się Litanią loretańską. W ubiegłym roku zostały do niej dodane nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, będzie znajdować się w nowym miejscu – po wezwaniu „Matko Kościoła”.

Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypomniał, że „nie można dokładać dodatkowych wezwań (np. «Królowo świata») tylko dla dokończenia symetrycznej frazy melodycznej”. „W litaniach priorytetem jest tekst modlitwy, a nie melodia, dlatego należy promować lub komponować takie melodie litanii, które nie zakładają parzystej liczby wezwań” – podkreślił.

W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

 Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-30 11:08:17
miniaturka

USA: Arizona rozszerza ochronę dzieci nienarodzonych

Nowe prawo zakazuje aborcji dokonywanej z powodu wad genetycznych, takich jak zespół Downa. Przyznaje też nienarodzonym dzieciom „wszelkie prawa obywatelskie” i zakazuje promowania aborcji przez podmioty edukacyjne i naukowe finansowane ze środków publicznych.
2021-04-30 11:23:43
miniaturka
play

Świętuj III Powstanie Śląskie!

Grupa PGE przygotowała konkurs dla dzieci i młodzieży na najlepsze wykonanie powstańczej śląskiej pieśni. W ten sposób spółka upamiętni 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Publikujemy wywiad z prezesem Grupy PGE Wojciechem Dąbrowskim.
2021-04-30 11:39:05
miniaturka

Agata Puścikowska: „Mówienie, że aborcja jest OK jest grzechem i kropka”

Znana pisarka i publicystka Agata Puścikowska dzieli się z bratem Szymonem OFMCap swoim doświadczeniem choroby, opowiada o swoim spojrzeniu na Strajk Kobiet i o tym dlaczego grzech jest wciąż najpoważniejszym problemem na świecie.
2021-04-30 13:00:09
miniaturka

Izrael: kondolencje biskupów katolickich po tragedii pod górą Meron

W wyniku paniki po zawaleniu się trybuny podczas religijnej uroczystości przy grobie Szymona Bar Jochaja w Izraelu straciły życie co najmniej 44 osoby, a ponad 150 zostało rannych. Swoje kondolencje z tego powodu złożyli katoliccy biskupi Ziemi Świętej
2021-04-30 13:06:42
miniaturka

Kard. Pell wzywa biskupów niemieckich do wierności Pismu Świętemu i nauczaniu Kościoła

Kard. George Pell powiedział w wywiadzie, że sytuacja Kościoła w Niemczech wydaje się „złowieszcza”. Podkreślił, że niemieccy biskupi mają obowiązek przestrzegania nauk Pisma Świętego i Kościoła. „Nie mają mocy, by je zmienić – nikt z nas jej nie ma” – zaznaczył.
2021-04-30 13:09:43
miniaturka

Różaniec z sanktuariami całego świata o ustanie pandemii

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończenia pandemii. Tej modlitwie będzie na zmianę przewodniczyło trzydzieści sanktuariów maryjnych całego świata. Modlitwa z każdego z tych miejsc będzie transmitowana przez watykańskie media codziennie o godz. 18.00 w Polsce. Modlitwę zainauguruje Papież 1 maja z bazyliki watykańskiej i zakończy 31 maja w Ogrodach Watykańskich.