Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-14 12:18
AC / KAI

Tarnów: Za tydzień inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Rodzinie, parafii i ewangelizacji będzie m.in. poświęcony V Synod Diecezji Tarnowskiej. Uroczysta inauguracja odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia w Tarnowie.

Autor/źródło: Ryszard Hołubowicz, Wikimedia, CC BY-SA 3.0 | Archiwum

Rozpoczęcie tego wydarzenia obwieszczą dzwony kościołów w całej diecezji.

W liście pasterskim z okazji inauguracji synodu, biskup tarnowski Andrzej Jeż napisał, że „najważniejszym celem synodu jest obranie takich kierunków pracy duszpasterskiej, które najskuteczniej dopomogą współczesnemu człowiekowi na drodze zbawienia”.

„Synodalne wędrowanie razem ma nam uświadomić, iż Kościół powinien żyć w każdym i każdej z nas – wszyscy współtworzymy jeden Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy" – podkreśla bp Jeż, w liście, który będzie czytany w kościołach w niedzielę, 15 kwietnia.

Przygotowania do synodu trwały ponad rok. Zagadnienia do dyskusji i postulaty przesyłali mieszkańcy diecezji. Dotyczyły one m.in. większej troski o duszpasterstwo młodych małżonków, przygotowania do bierzmowania, przejrzystości finansów Kościoła, większej dostępności Mszy św. trydenckiej. Były też postulaty wprowadzenia diakonatu stałego czy kadencyjności proboszczów.

Z inicjatywy Komisji Przygotowawczej odbyły się dyskusje m.in. z małżeństwami, młodzieżą, katechetami i księżmi. W parafiach wprowadzono Niedziele Synodalne, opracowano logo, hymn i ostatnio powołano Parafialne Zespoły Synodalne.

Synod diecezjalny pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa” ma trwać trzy lata. Pierwszy rok synodu będzie poświęcony rodzinie. „Rodzina jeszcze kilkadziesiąt lat temu była głównym nośnikiem przekazu wiary, tradycji, patriotyzmu. Dziś zauważamy, iż nie spełnia ona do końca tej roli. Rodzice często cedują proces przekazywania wiary na Kościół zaś wychowanie na instytucję szkoły” – podkreśla bp Jeż.

Biskupowi zależy także na tym, by do dyskusji w ramach synodu zaprosić również osoby poszukujące Boga czy niepraktykujące. „Synod ma dążyć do tego, aby otworzyć dom diecezjalny szeroko, wyjść naprzeciw i zaprosić tych, którzy są na uboczu czy też kontestują Kościół. To jest podstawowe zadanie synodu. W czasie synodu będziemy konsultować się z tymi osobami” – powiedział KAI bp Jeż.

Uroczystość inauguracji V Synodu rozpocznie się 21 kwietnia o godz. 10.00 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Zgromadzą się tam biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy i świeccy z całej diecezji. Po modlitwie ulicami Tarnowa przejdzie procesja do bazyliki katedralnej. W procesji będą niesione relikwie świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.

Mszy świętej w katedrze tarnowskiej będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Podczas Mszy członkowie synodu złożą uroczystą przysięgę.

eb / Tarnów


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Diecezja tarnowska, Bp Andrzej Jeż, Tarnów, Synod Diecezji Tarnowskiej