Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-09 09:35
AC / vaticannews.va

Tajlandia: pomimo trudności misjonarze nie ustają w zaangażowaniu

W Tajlandii, na granicy z Birmą, koronawirus ograniczył działalność Kościoła w niesieniu Ewangelii i w walce z biedą, ale jej nie przerwał. Bardzo trudna jest sytuacja w obozach dla uchodźców, które ze względów na obecny kryzys są zamknięte. Konieczna jest tam natychmiastowa pomoc.

Autor/źródło: Pixabay, strecosa, licencja: CC0

Mówi o tym włoski misjonarz ze zgromadzenia ksawerianów, pracujący w tym azjatyckim kraju.

O. Alessio Crippa podkreśla, że choć z jednej strony w skali całego kraju sytuacja powoli się normalizuje, kościoły są otwierane i wracają do nich ludzie, to z drugiej nie brak jednak trudności i problemów, które przyniósł koronawirus. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wskazuje na obecne zaangażowanie ksawerianów w tej części Tajlandii, gdzie katolików jest niewielu.

Poprzez nauczanie i edukację niesiemy Ewangelię

- Zajmujemy się przede wszystkim nauczaniem, wychowaniem, wdrażamy też w życie projekty o charakterze edukacyjnym i kulturowym. Pracujemy bowiem w miejscu, gdzie jest wiele różnych grup etnicznych, różne kultury, różne religie. Pomagamy więc im lepiej się poznać, a co za tym idzie bardziej szanować – stwierdził w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni o. Alessio Crippa. - Ponadto prowadzimy także projekty społeczne po obu stronach granicy. Trzeba przyznać, że są to jedne z najbiedniejszych regionów. O ile po stronie tajlandzkiej sytuacja się poprawia, o tyle w Birmie jest ona dość trudna. Nie brak nam problemów. Aby móc odwiedzić jakąś wioskę potrzeba często 3-4 godzin jazdy samochodem, a więc problemy z dojazdem, a do tego dochodzą teraz trudności ze spotkaniem się i porozmawianiem z ludźmi. Natomiast w obozach dla uchodźców sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Brakuje miejsca, ludzie są stłoczeni, brak pracy, rośnie bieda. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem kontakt z nimi jest prawie niemożliwy, jakakolwiek pomoc bardzo utrudniona.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-09 08:01:45
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Jak działa Jezus?

Jezus wypełnia i dopełnia. Stawia nad wszystkim duży kwantyfikator, który porządkuje życie. A spodziewaliście się, że Jezus dokona rewolucji? Że zaneguje obowiązujące prawa i dobrze nam znane przykazania? Komentarz do Ewangelii, Mt 5, 17-19.
2020-06-09 08:23:24
miniaturka

Chrześcijanie spaleni żywcem w Mali

W serii ataków islamskich radykałów w Mali zginęło w ostatnich dniach co najmniej 27 osób. Niektóre z nich spalono żywcem. Ofiarą terrorystów padły trzy wioski w środkowej części kraju, które w przeważającej części zamieszkane były przez chrześcijan.
2020-06-09 09:07:17
miniaturka

Apel do prezydenta Ukrainy o zakazanie handlu dziećmi

Kilkaset różnych organizacji z całego świata wezwało prezydenta Ukrainy do natychmiastowego wprowadzenia zakazu surogacji. W swym apelu przypominają, że turystyka reprodukcyjna napędza haniebny handel kobietami i dziećmi.
2020-06-09 09:53:52
miniaturka

Zebranie Plenarne Episkopatu przełożone na koniec czerwca

Planowane na 15-16 czerwca 2020 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zostało przełożone na ostatnie dni czerwca. Dokładna data zostanie wkrótce podana – poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-06-09 10:28:49
miniaturka

Włochy: opactwo Monte Cassino otwarte dla pielgrzymów

Opactwo Monte Cassino po przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, otwiera swoje bramy dla pielgrzymów i turystów. „Czujemy z tego powodu ogromną radość. Znowu bowiem możemy się dzielić otaczającym nas pięknem i bogactwem charyzmatu benedyktyńskiego” – powiedział miejscowy opat o. Donato Ogliari.
2020-06-09 11:06:53
miniaturka

COVID-19 uwidocznił znaczenie opieki paliatywnej

Ogólnoświatowy kryzys wywołany koronawirusem uwidocznił znaczenie opieki paliatywnej i potrzebę jej rozwijania. Wskazują na to włoscy lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie, którzy w czasie pandemii wspierali swych kolegów pracujących w całych Włoszech.