Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-18 09:51
Anna Bajon / Stanislaw Tasiemski OP – Francja

Taizé: od 25 lat wspólnotę braci wspierają siostry urszulanki

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/ab, Damir Jelic

Jak przypomina brat Marek przybycie sióstr urszulanek było związane z potrzebą wspierania jedynego wówczas brata z Polski, by można było przyjąć liczne grupy młodych. Zaprosił je założyciel wspólnoty z Taizé.

Brat Roger bardzo liczył na to, że uda się znaleźć siostry odważne, które by przyjechały do Taizé. Bardzo je polubił i bardzo wspierał. Bardzo nalegał na to, by nosiły strój zakonny, żeby było wiadomo, że są to siostry z Polski.

Wywiad z bratem MarkiemSiostra Grażyna zaznacza, że chociaż początkowo urszulanki służyły głównie Polakom i osobom z Europy Środkowo-Wschodniej, to z czasem objęły swoimi działaniami także mieszkańców innych krajów. Stopniowo nasza misja się zmieniała, ale cały czas jesteśmy nastawione na służenie młodym i słuchanie ich. Towarzyszymy dziewczętom z różnych krajów, w zależności od tego, jakimi językami mówimy. Zdarza się niekiedy, że dziewczęta, które w Taizé poznały urszulanki, wstępują do tego zgromadzenia – mówi siostra Ania. Właśnie w Taizé poznałam siostry urszulanki i tu rozeznawałam moją drogę i jak widać jestem w zgromadzeniu.

Wywiad z siostrami urszulankami z TaizéW ciągu dwudziestu pięciu lat na wzgórzu w Taizé pracowało kilkanaście urszulanek. Dla życia każdej z nich doświadczenie to było bardzo istotne. Także braciom z Taizé i wielu ludziom młodym nie sposób sobie wyobrazić życia na wzgórzu bez ich obecności.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-18 07:30:11
miniaturka

Na granicy w Włochami Francja łamie prawa człowieka

20 organizacji pozarządowych złożyło zawiadomienie do prokuratury w Nicei o naruszaniu przez Francję podstawowych praw człowieka na francusko-włoskiej granicy. Chodzi o przestępstwa popełniane przez służby graniczne wobec migrantów i uchodźców.
2019-07-18 08:41:20
miniaturka

Mówimy, że walczymy z głodem, a głodnych stale przybywa

820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia – wynika z najnowszego raportu ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego.
2019-07-18 09:39:51
miniaturka

Pakistan: zabito chrześcijankę, nie chciała przejść na islam

W Fajsalabadzie, mieście położonym na wschodzie Pakistanu, muzułmanin zamordował chrześcijankę, gdyż nie chciała przejść na islam i wyjść za niego za mąż. 30-letnia pielęgniarka Saima Sardar została zabita w czasie pracy w szpitalu.
2019-07-18 10:06:42
miniaturka

Hiszpania: 18 mln euro na misje

Ponad 18 mln euro zebrały Papieskie Dzieła Misyjne w Hiszpanii w 2018 r. Blisko połowa tej kwoty pochodzi z parafii.
2019-07-18 10:47:31
miniaturka

Bp Guzdek przewodniczył Mszy św. dla stołecznych policjantów

Biskup Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji przewodniczył w warszawskiej Bazylice św. Krzyża Mszy św. w intencji funkcjonariuszy stołecznego garnizonu.
2019-07-18 11:55:07
miniaturka
play

Przewodniczący łódzkiego oddziału PRE o Ekumenicznej Szkole Biblijnej

O najnowszym projekcie Archidiecezji Łódzkiej i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, którym będzie od października Ekumeniczna Szkoła Biblijna, opowiada portalowi Archidiecezja Łódzka ks. Semko Koroza – proboszcz parafii Ewangelicko – Reformowanej.