Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-02 11:30
ek / Krzysztof Bronk

Szwajcaria: nowe normy episkopatu w sprawie nadużyć

Kościół w Szwajcarii przyjął nowe, bardziej rygorystyczne zasady postępowania w przypadku nadużyć seksualnych względem nieletnich.

Autor/źródło: Petrucy/Pixabay/licencja CC0

Obowiązują one zarówno w diecezjach, jak i zgromadzeniach zakonnych. Wczoraj weszły w życie.

Nowe wytyczne to owoc refleksji po szczycie w Watykanie. Zobowiązują one biskupów i przełożonych zakonnych do natychmiastowego poinformowania wymiaru sprawiedliwości o wszystkich zgłaszanych do nich nadużyciach. Do tej pory, na wniosek terapeutów, dorosłe ofiary mogły się temu sprzeciwić. W nowych normach tracą prawo weta, ponieważ za ważniejsze uznano bezpieczeństwo nowych potencjalnych ofiar.

Episkopat Szwajcarii zaostrzył też środki prewencji. Odtąd w każdej diecezji i w każdym zgromadzeniu zakonnym będzie wyznaczona osoba odpowiedzialna za ochronę przed wykorzystywaniem. Jej zadaniem będzie wypracowanie i egzekwowanie skutecznych standardów ochrony.

W ramach prewencji przewidziano też potrzebę odpowiednich szkoleń dla wszystkich, którzy są zaangażowani w działalność duszpasterską. Osoby takie będą musiały przedstawić zaświadczenie o niekaralności, a także podpisać zobowiązanie do zachowania nowych norm.

Sprawie nadużyć biskupi poświęcili zakończone przedwczoraj posiedzenie episkopatu. Specjalne słowo skierowali też do ofiar. Przyznali, że rozumieją rozczarowanie tych środowisk, które po watykańskim szczycie spodziewały się bardziej konkretnych kroków.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy