Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-09 11:25
AC / ts/ KAI

Szwajcaria i Austria łagodzą obostrzenia dotyczące kościołów

W Szwajcarii, decyzją Rady Konfederacji, zostały złagodzone przepisy antycovidowe dotyczące kościołów. Również w Austrii od 10 czerwca złagodzone będą przepisy dotyczące nabożeństw z udziałem wiernych.

Autor/źródło: Pixabay, AndreasWittlinger, licencja: CC0

Decyzją Rady Konfederacji wprowadzono w Szwajcarii od 31 maja złagodzenie przepisów antycovidowych dotyczących Kościoła. Tak więc uczestnicy uroczystości religijnych muszą mieć maski i zachować 1,5-metrowy odstęp. W świątyni może przebywać jednorazowo do 100 osób, ale połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna (dotychczas było to 50 osób i jedna trzecia zajętych miejsc siedzących). Na zewnątrz może się zgromadzić do 300 osób, zajęta może być połowa miejsc (dotychczas 100 osób i 1/3 zajętych miejsc). Do tej liczby wlicza się celebransów oraz innych uczestników uroczystości. Przepisy te dotyczą także chrztów, ślubów, Pierwszej Komunii, bierzmowania i innych uroczystości kościelnych. Chóry uczestniczące w uroczystości na wolnym powietrzu nie mogą liczyć więcej niż 50 osób, odstęp pomiędzy chórzystami 1,5 metra, a jeśli mniejszy, to obowiązkowo w maskach. Chór nadal nie może śpiewać wewnątrz świątyni. W kantonie Genewy wierni mogą śpiewać podczas nabożeństw.

Również w Austrii od 10 czerwca złagodzone będą przepisy dotyczące nabożeństw z udziałem wiernych. Przepisy w tej sprawie opublikowała Konferencja Biskupów Austriackich 8 czerwca. Obowiązują one Kościół katolicki w całej Austrii i są wynikiem porozumienia, które Kościoły i wspólnoty wyznaniowe zawarły z minister kultury Susanne Raab. Najważniejszą ulgą jest zmniejszenie minimalnej odległości z dwóch do jednego metra. Dla nabożeństw na wolnym powietrzu nie będzie już obowiązywał wymóg maski FFP2. Śpiew chóralny jest możliwy bez maski FFP2, jeśli zachowana jest minimalna odległość jednego metra między chórzystami. Nie mają obowiązku noszenia maski kobiety ciężarne i dzieci do szóstego roku życia, u dzieci w wieku 6-14 nie wymagana jest maska FFP2, ale w dalszym ciągu obowiązuje zasłonięcie twarzy, nosa i ust.

Ponieważ podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach i na wolnym powietrzu nie jest wymagany dowód szczepienia, testu lub wyzdrowienia, duża część dotychczasowych środków ochronnych pozostanie w mocy. Na przykład, podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe noszenie masek FFP2, muszą też być dostępne w wystarczających ilościach środki dezynfekujące. Podczas przyjmowania Komunii Świętej wierni nadal stoją w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, podobnie jak podczas spowiedzi. (W Austrii spowiedź odbywa się w specjalnych pomieszczeniach w kościołach, nie używa się zabudowanych konfesjonałów) W przypadku „uroczystości religijnych o charakterze jednorazowym” - czyli chrztu, Pierwszej Komunii, bierzmowania i ceremonii ślubnych - nadal obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa i ustanowienie osoby, która będzie czuwała nad ich przestrzeganiem przez uczestników wydarzenia. Jak podkreślono, „poprzez te przepisy biskupi austriaccy pragną zapewnić, że również w danych warunkach pandemii nabożeństwa kościelne będą mogły być odprawiane bez zagrożenia i w sposób godny”, a „warunkiem tego jest przede wszystkim osobista odpowiedzialność i rozwaga każdego z uczestników”. Wspomniane przepisy dotyczą tylko nabożeństw. Inne wydarzenia kościelne, jak spotkania grup, parafialne kawiarenki, czy próby chóru, „podlegają obowiązującym dotychczas przepisom państwowym dla podobnych wydarzeń”.

ts / Berno / Wiedeń/ KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-09 09:40:42
miniaturka

Abp Gądecki dziękuje za złagodzenie obostrzeń dot. kościołów

„Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zapowiedź złagodzenia obostrzeń sanitarnych w kościołach i miejscach kultu” – napisał na Twitterze rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak. Dodał, że „czekamy na niezbędne akty prawne”.
2021-06-09 10:07:32
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online, 19.06.21- ZAPISY

„Z szacunkiem, współczuciem i delikatnością /KKK 2358/” to hasło kolejnego spotkania z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej on-line, który odbędzie się 19 czerwca. Spotkanie poświęcone będzie tematyce orientacji seksualnej. Czekamy na Waszą liczną obecność 19 czerwca za pośrednictwem aplikacji Zoom.
2021-06-09 11:01:20
miniaturka

Skierować wzrok na życie. Dlaczego przedsiębiorca prowadzi kampanię pro-life?

Dlaczego przedsiębiorca, zatrudniający kilka tysięcy osób angażuje się w działalność pro-life? Z Mateuszem Kłoskiem o kampanii billboardowej z dzieckiem w sercu i realnej pomocy małżeństwom rozmawia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
2021-06-09 12:04:41
miniaturka

Egzotyczny sojusz – Hołownia i Nergal jednym głosem o rozdziale Kościoła od państwa

Adam Darski, który wielokrotnie obrażał uczucia religijne chrześcijan, udzielił wywiadu Krytyce Politycznej. Wyraził w nim poparcie dla Szymona Hołowni w związku z proponowanymi przez niego rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania Kościoła. Polityk przyznał, że cieszy go ten głos.
2021-06-09 12:22:08
miniaturka

Czy istnieją istoty pozaziemskie? Czy potrzebują zbawienia?

Jak teologia zapatruje się na możliwość istnienia rozumnych istot pozaziemskich? Czy potrzebują one zbawienia? Na te i podobne pytania starał się odpowiedzieć jeden z naukowców podczas konferencji Stowarzyszenia Naukowców Katolickich w Waszyngtonie.
2021-06-09 13:18:59
miniaturka

SARS-COV-2 miał być nową bronią biologiczną. Sensacja australijskiej gazety!

Chiński dokument rządowy z 2015 r. ma dowodzić, że najnowszego koronawirusa wyhodowano w laboratorium w Wuhan. Australijska prasa przytacza rzekomy tekst czołowych chińskich naukowców, którzy mieli zastanawiać się nad bojowym potencjałem tego patogenu.