Szwajcaria i Austria łagodzą obostrzenia dotyczące kościołów

W Szwajcarii, decyzją Rady Konfederacji, zostały złagodzone przepisy antycovidowe dotyczące kościołów. Również w Austrii od 10 czerwca złagodzone będą przepisy dotyczące nabożeństw z udziałem wiernych.

Decyzją Rady Konfederacji wprowadzono w Szwajcarii od 31 maja złagodzenie przepisów antycovidowych dotyczących Kościoła. Tak więc uczestnicy uroczystości religijnych muszą mieć maski i zachować 1,5-metrowy odstęp. W świątyni może przebywać jednorazowo do 100 osób, ale połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna (dotychczas było to 50 osób i jedna trzecia zajętych miejsc siedzących). Na zewnątrz może się zgromadzić do 300 osób, zajęta może być połowa miejsc (dotychczas 100 osób i 1/3 zajętych miejsc). Do tej liczby wlicza się celebransów oraz innych uczestników uroczystości. Przepisy te dotyczą także chrztów, ślubów, Pierwszej Komunii, bierzmowania i innych uroczystości kościelnych. Chóry uczestniczące w uroczystości na wolnym powietrzu nie mogą liczyć więcej niż 50 osób, odstęp pomiędzy chórzystami 1,5 metra, a jeśli mniejszy, to obowiązkowo w maskach. Chór nadal nie może śpiewać wewnątrz świątyni. W kantonie Genewy wierni mogą śpiewać podczas nabożeństw.

Również w Austrii od 10 czerwca złagodzone będą przepisy dotyczące nabożeństw z udziałem wiernych. Przepisy w tej sprawie opublikowała Konferencja Biskupów Austriackich 8 czerwca. Obowiązują one Kościół katolicki w całej Austrii i są wynikiem porozumienia, które Kościoły i wspólnoty wyznaniowe zawarły z minister kultury Susanne Raab. Najważniejszą ulgą jest zmniejszenie minimalnej odległości z dwóch do jednego metra. Dla nabożeństw na wolnym powietrzu nie będzie już obowiązywał wymóg maski FFP2. Śpiew chóralny jest możliwy bez maski FFP2, jeśli zachowana jest minimalna odległość jednego metra między chórzystami. Nie mają obowiązku noszenia maski kobiety ciężarne i dzieci do szóstego roku życia, u dzieci w wieku 6-14 nie wymagana jest maska FFP2, ale w dalszym ciągu obowiązuje zasłonięcie twarzy, nosa i ust.

Ponieważ podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach i na wolnym powietrzu nie jest wymagany dowód szczepienia, testu lub wyzdrowienia, duża część dotychczasowych środków ochronnych pozostanie w mocy. Na przykład, podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe noszenie masek FFP2, muszą też być dostępne w wystarczających ilościach środki dezynfekujące. Podczas przyjmowania Komunii Świętej wierni nadal stoją w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, podobnie jak podczas spowiedzi. (W Austrii spowiedź odbywa się w specjalnych pomieszczeniach w kościołach, nie używa się zabudowanych konfesjonałów) W przypadku „uroczystości religijnych o charakterze jednorazowym” - czyli chrztu, Pierwszej Komunii, bierzmowania i ceremonii ślubnych - nadal obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa i ustanowienie osoby, która będzie czuwała nad ich przestrzeganiem przez uczestników wydarzenia. Jak podkreślono, „poprzez te przepisy biskupi austriaccy pragną zapewnić, że również w danych warunkach pandemii nabożeństwa kościelne będą mogły być odprawiane bez zagrożenia i w sposób godny”, a „warunkiem tego jest przede wszystkim osobista odpowiedzialność i rozwaga każdego z uczestników”. Wspomniane przepisy dotyczą tylko nabożeństw. Inne wydarzenia kościelne, jak spotkania grup, parafialne kawiarenki, czy próby chóru, „podlegają obowiązującym dotychczas przepisom państwowym dla podobnych wydarzeń”.

ts / Berno / Wiedeń/ KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama