Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-02 08:15
MG / PAP

Sztuczne włókno i spirytus ze starej bawełny

Dzięki udoskonalonej metodzie recyklingu stare bawełniane tkaniny można przetworzyć na syntetyczne włókno lub... alkohol etylowy – informuje pismo “Waste Management”.

Autor/źródło: PAP

Co roku na całym świecie wyrzuca się około 100 milionów ton tekstyliów, z czego 25 milionów ton stanowi bawełna. W Szwecji większość materiałowych odpadów trafia do spalarni i służy do ogrzewania, jednak w wielu krajach kończą one na wysypiskach.


Szwedzcy naukowcy z uniwersytetu w Lund opracowali metodę, która przekształca bawełnę w cukier, z którego można z kolei otrzymać syntetyczne włókna w rodzaju nylonu. Jak powszechnie wiadomo, z cukru da się także w prosty sposób uzyskać alkohol etylowy.


„Niektóre tkaniny nadal mają tak mocne włókna, że można je ponownie wykorzystać. Robi się to obecnie, a w przyszłości można by robić na jeszcze większą skalę. Jednak wiele wyrzucanych tkanin ma zbyt krótkie włókna, aby dało się ich ponownie użyć. Prędzej czy później wszystkie włókna bawełny stają się zbyt krótkie dla procesu znanego jako regeneracja włókien” - wyjaśnił Edvin Ruuth z Uniwersytetu w Lund.


Na Wydziale Inżynierii Chemicznej, gdzie pracuje Ruuth, zgromadzono ogromną wiedzę na temat wykorzystania mikroorganizmów i enzymów, między innymi do przekształcania „twardszych” węglowodanów w biomasie w prostsze cząsteczki. Oznacza to, że wszystko, od odpadów biologicznych po słomę i zrębki, może stać się bioetanolem, biogazem i chemikaliami.


Naukowcom udało rozłożyć włókno roślinne bawełny - celulozę - na mniejsze elementy bez angażowania mikroorganizmów ani enzymów; wystarczyło namaczanie tkaniny w kwasie siarkowym. W ten sposób powstał roztwór cukru o bursztynowej barwie.


„Naszym planem jest produkcja chemikaliów, które z kolei mogą stać się różnymi rodzajami tekstyliów, w tym spandeksem i nylonem. Alternatywnym zastosowaniem może być produkcja etanolu” - zaznaczył naukowiec


„To, co wyróżnia bawełnę, to fakt, że jej celuloza ma wysoką krystaliczność. Utrudnia to jej rozkład i ponowne wykorzystanie. Ponadto należy usunąć wiele substancji - do obróbki powierzchni, barwników i innych zanieczyszczeń. Strukturalnie ręcznik frotte i stara para dżinsów bardzo się od siebie różnią” - mówi Ruuth. „W związku z tym znalezienie odpowiedniego stężenia kwasu, odpowiedniej liczby etapów obróbki i temperatury jest bardzo złożonym procesem”.


Jak wyjaśnia naukowiec, koncepcja hydrolizowania czystej bawełny nie jest sama w sobie niczym nowym: została odkryta w XIX wieku. Trudność polegała na uczynieniu tego procesu efektywnym, opłacalnym ekonomicznie i atrakcyjnym.


Kiedy rok temu szwedzki zespół zaczął wytwarzać glukozę z tkanin, wydajność sięgała trzech do czterech proc. Teraz to już 90 proc.


Problemem jest logistyka – brak odpowiedniego sytemu segregacji tekstyliów. Na szczęście w Malmö budowane jest obecnie wyjątkowe w skali świata centrum recyklingu, iw którym odzież jest automatycznie sortowana za pomocą czujników. Część odzieży zostanie podarowana, szmaty można wykorzystać w przemyśle, a tekstylia z wystarczająco grubymi włóknami mogą stać się nowymi tkaninami. Reszta trafi do ciepłownictwa. (PAP)


Autor: Paweł Wernicki

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-01 14:08:03
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Kto się wywyższa, będzie poniżony”. W kim z nas nie drzemią geny próżności i pychy, aby nie przejąć się tymi słowami i aby się nimi nie zawstydzić. Pan Jezus wzywa nas więc do prawdziwej pokory, która polega na prawdzie, a cechuje się nie zwieszoną głową, ale radością, humorem, dystansem do siebie.
2021-03-01 16:14:58
miniaturka

Afrykańscy jezuici apelują o uwolnienie szczepionek od opłat patentowych

Afrykańscy jezuici zaapelowali do przedstawicieli USA, Niemiec i Unii Europejskiej o tymczasowe zawieszenie patentów i praw własności intelektualnej szczepionek na koronawirusa oraz testów i leków przydatnych w walce z Covid-19. Umowa miałaby obowiązywać do zakończenia pandemii.
2021-03-02 08:38:07
miniaturka

Biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy upominają biskupów niemieckich

Episkopat Ukrainy opublikował oświadczenie, w którym sprzeciwia się błogosławieniu przez Kościół katolicki par homoseksualnych. Odezwa jest odpowiedzią na coraz częstsze wypowiedzi biskupów niemieckich na temat możliwości błogosławienia małżeństw gejowskich.
2021-03-02 09:34:55
miniaturka

Ekstremizm i wzajemna nienawiść coraz większym problemem w Wielkiej Brytanii

Komisja ds. zwalczania ekstremizmu, powołana przez brytyjski rząd, opracowała raport na temat funkcjonowania tego zjawiska w brytyjskim społeczeństwie. Raport opublikowano pod znaczącym tytułem „Działamy bezkarnie”.
2021-03-02 09:36:12
miniaturka

Samorządy chcą rozwijać elektromobilność

Z myślą o uczestnikach programu „Zielony transport publiczny”, Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała nową ofertę. ARP zaproponuje samorządom i operatorom transportu zbiorowego zarówno gotowy produkt – autobus elektryczny, jak i jego sposób jego finansowania.
2021-03-02 09:37:36
miniaturka

Nigeryjscy biskupi: nasza ojczyzna jest na skraju zagłady

„Nasza ojczyzna jest na skraju upadku. Naród się rozpada. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby go ratować” - czytamy w komunikacie nigeryjskiego episkopatu, który ukazał się na krótko po porwaniu 317 dziewcząt ze szkoły w Jangebe w północno-zachodniej części kraju.