Sztuczna inteligencja wykrywa COVID-19 na podstawie kaszlu? Naukowcy uważają, że tak!

Jak szybko rozpoznać COVID-19? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology uważają, że można to zrobić za pomocą sztucznej inteligencji i smartfona. Podczas analizy kaszlu algorytm wskazuje, czy dana osoba zaraziła się wirusem SARS-Cov-2.

„IEEE Journal of Engineering in Medicinie and Biology” poinformował o tym, że na podstawie analizy odgłosów wymuszonego kaszlu, algorytm jest w stanie z bardzo dużą dokładnością pokazać, czy dana osoba jest nosicielem koronawirusa. To może być przełom w wykrywaniu SARS-Cov-2, w szczególności u osób, które przechodzą zakażanie bezobjawowo.

Jak to działa? Algorytm sztucznej inteligencji opracowany przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology, analizuje dźwięki, które wydaje kaszląca na siłę osoba, wykrywając zmiany związane z koronawirusem, których nie wykryje ludzkie ucho. „Postawiliśmy hipotezę, że osoby z COVID-19, a w szczególności osoby bezobjawowe, można dokładnie odróżnić za pomocą nagrania telefonu komórkowego z wymuszonym kaszlem przy użyciu sztucznej inteligencji” - czytamy na stronie ieeexplore.ieee.org. Naukowcy zebrali około 70 tysięcy próbek audio z różnym odgłosami kaszlu. 2,5 tys. nagranych próbek pochodziło od ludzi, którzy mieli już stwierdzoną obecność wirusa SARS-Cov-2 w organizmie. Okazało się, że algorytm sztucznej inteligencji pozwolił rozpoznać COVID-19 z dokładnością do 98,5 procent w przypadku ludzi, u których test na COVID-19 dał wynik pozytywny. Jeśli chodzi o osoby przechodzące zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, skuteczność wykrywania wyniosła 100 procent!

Stworzenie mobilnej aplikacji mogłoby się okazać swoistym przełomem w wykrywaniu koronawirusa na świecie za pomocą smartfona, a jednocześnie zaoszczędzić na testach biologicznych. Jednak, aby opracować odpowiednią aplikację, twórcy algorytmu muszą dostać na to oficjalną zgodę. „Może to pomóc w codziennym sprawdzaniu uczniów, pracowników i osób publicznych, a także w szybkim wykrywaniu wirusa w różnych grupach" - podkreślają naukowcy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama