Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-19 10:03
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Szkoły kościelne zbankrutują, bo we Włoszech rządzą ekstremiści

Włochami rządzą dziś ekstremiści i dlatego szkoły katolickie, walczące o przetrwanie w dobie popandemicznego kryzysu nie mogą liczyć na pomoc państwa.

Autor/źródło: vaticannews.va

Zwraca na to uwagę prof. Luigi Berlinguer, były minister edukacji, który w 2000 r. doprowadził do przyjęcia prawa wprowadzającego równouprawnienie szkół państwowych i prywatnych. Szkoły prowadzone w zdecydowanej większości przez Kościół musiały się dostosować do wymogów państwa, licząc w zamian na jego wsparcie.


Prawo to jest jednak martwą literą. Szkoły kościelne niemal w całości nadal są utrzymywane przez rodziny. Teraz, kiedy wielu rodziców na skutek kryzysu zostało pozbawionych dochodów, wielu szkołom, nawet co drugiej, grozi zamknięcie.


Prof. Berlinguer to paradoksalnie były komunista i członek lewicowej Partii Demokratycznej, która wraz z populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd tworzy we Włoszech koalicję rządową. Zastrzega on jednak, że lewica lewicy nie równa. Jest lewica oświecona, która zaprowadziła sprawiedliwość społeczną, ale jest też lewica niszcząca jak gradobicie. O odmowie udzielenia pomocy szkołom kościelnym decydują dziś ekstremiści, do których nie dociera, że również ten sektor edukacji pełni służbę publiczną. Im nie zależy na jakości, chcą uniformizacji, nawet gdyby miało to oznaczać równanie w dół - dodaje włoski polityk w wywiadzie dla portalu La Nuova Bussola Quotidiana.


Przyznaje on, że spór o opłacanie szkół niepaństwowych z budżetu państwa to problem wyłącznie włoski. W innych krajach Europy jest czymś normalnym, że edukacja jest w gestii różnych podmiotów. Przypomina on, że nawet we Włoszech w innych dziedzinach niż edukacja państwo wspiera sektor prywatny, kiedy widzi, że leży to w interesie publicznym. Opory w ratowaniu szkół katolickich przed bankructwem mają więc podłoże czysto ideologiczne. Problem nie polega na tym, że oni tego nie rozumieją, ale na tym, że są ekstremistami - mówi pod adresem swych partyjnych kolegów prof. Berlinguer.


Szkoły katolickie nadal prowadzą desperacką walkę o przetrwanie. Ich przedstawiciele protestują dziś w Rzymie przed budynkiem parlamentu. Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, do którego należy minister edukacji, już jednak zapowiedział, że w tej sprawie nie ustąpi. W ramach projektu popandemicznego odrodzenia kraju rząd przewidział na wsparcie dla szkół niepaństwowych 150 mln euro, co zdecydowanie nie odpowiada potrzebom, jeśli weźmie się pod uwagę, że do szkół tych uczęszcza niemal 900 tys. uczniów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-19 08:32:22
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Serce

U podstaw wiary leży prostota, ufne powierzenie się Bogu bez kombinowania. Tak, jak u dzieci mających czyste, ufne serca. Stać się bożym prostaczkiem, to obudzić w sobie takie dziecięce serce. Komentarz do Ewangelii, Mt 11, 25-30.
2020-06-19 10:02:24
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Kult Serca Jezusa to prawda o Bożej miłości

Obchodzona osiem dni po Bożym Ciele uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to wyraz przyjęcia prawdy o tym, że Bóg jest Miłością.
2020-06-19 10:05:11
miniaturka

Dramat Kenijczyków: pandemia, szarańcza, powodzie, głód

Biskupi Kenii zaapelowali do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby na miarę swych skromnych środków hojnie wspierali utworzony przez Kościół fundusz solidarności.
2020-06-19 11:36:47
miniaturka

Abp Aleppo: zaostrzenie sankcji wobec Syrii jest nieludzkie

Maronicki arcybiskup Aleppo potępił zaostrzenie sankcji przeciwko Syrii, które wprowadziły Stany Zjednoczone.
2020-06-19 12:08:44
miniaturka

Ratyzbona: Benedykt XVI odprawi Mszę św. ze swoim bratem

Papież Benedykt XVI opuścił Watykan. Właśnie odwiedza swojego chorego brata Georga. Dziś w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa papież-senior odprawi Mszę św. ze swoim starszym bratem.
2020-06-19 12:31:24
miniaturka

Kościół: dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

- Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności - mówił Pan Jezus do św. Małgorzaty Marii Alacoque.