Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-11 10:22
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

„Szkoła pokoju” nadzieją dla młodych Afgańczyków

„Tangi Kalay – Szkoła pokoju” tak nazywa się placówka edukacyjna powstała w Afganistanie z inicjatywy o. Giuseppe Morettiego, barnabity. Jest ona źródłem wielkiej nadziei dla młodych pokoleń tego kraju.

Autor/źródło: pixabay, WikiImages, CC0

Bardzo wiele szkół zostało tam zniszczonych w wyniku wojny, tymczasem szkoła założona przez włoskiego kapłana w 2005 roku rozszerza swoją działalność i obecnie przyjmuje 500 nowych uczniów.

Dzięki specjalnej zbiórce zakupiono 250 podwójnych ławek. Szkoła znajduje się w miejscowości Tangi Kalay na wzgórzach w pobliżu Kabulu. Mówi o. Giuseppe Moretti.

O. Moretti – budowanie pokoju trzeba zaczynać od szkoły

    “Jeśli chcemy budować pokój, musimy zacząć od podstaw, trzeba wyjść od szkoły i to szkoły podstawowej, powoli, stopniowo formując najpierw nauczycieli, którzy następnie będą wychowywali uczniów. To długa droga, bardzo długa i męcząca, ale możliwa. To jest misja skierowana na człowieka, misja ludzka. Trzeba wychodzić od tego. To nie jest misja natury religiijnej – podkreślił o. Moretti. - Ważne jest również to, że jeden z zakonników stworzył tę szkołę, aby kształcić dzieci w budowaniu pokoju z poszanowaniem dla ich człowieczeństwa jako istot ludzkich, respektując ich tradycję, ich prawa oraz religię. ”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-11 08:27:45
miniaturka

Brytyjski raport o prześladowaniu chrześcijan

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie – wynika z końcowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
2019-07-11 09:00:50
miniaturka

Sytuacja w Iraku się stabilizuje, ale problemów nie brak

Nasz kraj powoli podnosi się z problemów pozostałych po wojnie, ale trudno mówić, że osiągnęliśmy już pełny pokój. Wiele spraw jest jeszcze do rozwiązania.
2019-07-11 09:58:12
miniaturka

Jemen: katastrofalna sytuacja humanitarna, groźba głodu

Od pięciu lat trwa wojna w Jemenie, najbiedniejszym kraju na Półwyspie Arabskim. Jej końca nie widać. Światowy Program Żywnościowy alarmuje, że 20 milionów osób w tym kraju zagrożonych jest brakiem żywności.
2019-07-11 10:32:31
miniaturka
play

Dlaczego Seminarium 35+ przychodzi do Łodzi? – wywiad z metropolitą łódzkim

O powstaniu Seminarium 35+, jego rozwoju, kryteriach przyjmowania kandydatów, formacji kleryckiej i racjach przemawiających za przeniesieniem Seminarium z Krakowa do Łodzi, opowiada – w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezja Łódzka – abp Grzegorz Ryś.
2019-07-11 10:38:18
miniaturka

Więzi rodzinne a dopalacze

Im lepsze i trwalsze relacje rodzinne i społeczne, tym rzadziej młodzież ulega pokusom brania używek i mniej wchodzi w konflikt z prawem. Jedną z przyczyn stosowania dopalaczy jest zła relacja na linii dziecko-rodzic.
2019-07-11 10:43:53
miniaturka

Po co jest tata w rodzinie?

Z Tomaszem Gorolem, mężem, ojcem czwórki dzieci, od wielu lat zaangażowanym w pracę wychowawczą jako instruktor skautowy rozmawia Maciej Górnicki.