Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-09-26 18:05
AC / luk / KAI

Szkoła Kantorów w Krakowie czeka na uczniów

Szkoła Kantorów, czyli studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele, prowadzi nabór na rok akademicki 2020/2021. Kurs jest organizowany przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Autor/źródło: pixabay, jh146

W tym roku podczas każdego zjazdu przewidziano aż 9 godzin zegarowych zajęć. Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych: emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. „Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii” - informują organizatorzy.

Celem Szkoły Kantorów jest wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać.

Jak tłumaczy o. Wojciech Sznyk OP, koordynator kursu, kantor nie musi skupiać na sobie uwagi. – Ma za to służyć swoimi umiejętnościami tam, gdzie jest taka potrzeba i możliwość. W jednej parafii celem będzie podniesienie poziomu śpiewu na niedzielnej Mszy świętej, w innej bardziej lub mniej regularna posługa podczas Liturgii godzin, jeszcze gdzie indziej zorganizowanie śpiewania pieśni nabożnych - podkreśla zakonnik. Zgodnie z tym kantor może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej.

Zapisy na rok akademicki 2020/2021 w Szkole Kantorów trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szkolakantorow.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok, kandydaci zapraszani są na przesłuchanie.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

luk / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi: