Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-07 14:12
mk / PAP

Szefowie nieprzychylnie podchodzą do brania urlopów? Uważa tak co piąty pracownik

Co piąty badany pracownik uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc. uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny – wynika z ankiet przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl.

Autor/źródło: PAP

Jak podano w informacji na temat badania, według 64 proc. pytanych przez portal, dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy, z kolei tylko co dziesiąty nie zgadza się z tą opinią. Jednocześnie 51 proc. respondentów uważa, że letni urlop jest ważniejszy niż zimowy – odwrotną opinię ma 16 proc.

Pandemia sprawiła jednak, że 44 proc. respondentów Pracuj.pl zadeklarowało, iż planowało na początku roku skromniejszy urlop letni niż w minionych latach.

Portal pytał także pracowników o to, jak ich szefowie odnoszą się do brania urlopów. Z odpowiedzi wynika, że co piąty badany Polak (21,5 proc.) uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc, uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny.

Jeśli chodzi o branie pojedynczych dni wolnych przez członków zespołu, to z niechęcią podchodzą do tego szefowie 18 proc. badanych przez Pracuj.pl, 29 proc. ma stosunek neutralny.

Jak wynika z ankiet, blisko dwie trzecie pracowników stara się przed wyjazdem na urlop zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące wykonywanej pracy. Teoretycznie powinny im w tym pomagać firmowe standardy. Jednak według deklaracji badanych, tylko nieco ponad 4 na 10 z nich ma w swoim miejscu pracy określone procedury, pomagające sprawnie przekazać innym obowiązki na czas urlopu.

Według Pracuj.pl, choć urlopy są bardzo istotne dla pracowników – nie zawsze muszą stanowić priorytet. Portal zapytał respondentów o to, czy byliby skłonni zrezygnować z części swoich dni urlopowych, jeśli wiązałoby się to z podwyżką lub awansem. Twierdząco na to pytanie odpowiedziała połowa respondentów, przecząco – 27 proc. Na takie rozwiązanie wyraźnie częściej były zdecydowane osoby do 25 roku życia (70 proc.) niż mające powyżej 44 lat (43 proc.). (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-07 13:30:02
miniaturka

Zaszczepienie kobiety w ciąży może uodpornić dziecko przeciw COVID-19

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przeprowadzili pionierskie badania wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na przebieg ciąży. Udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2.
2021-07-07 13:51:17
miniaturka

Nowy portal pozwoli sprawdzić obiekt turystyczny przed wakacyjnym wyjazdem

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło portal turystyka.gov.pl, który pozwala sprawdzić legalnie działające w Polsce obiekty turystyczne – podał wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Resort dodał, że od 19 lipca ma działać aplikacja, która wskaże obiekty honorujące bon turystyczny.
2021-07-07 14:00:54
miniaturka

Jedna trzecia Polaków nie ma żadnych oszczędności. Co wpływa na stan naszych portfeli?

Żadnych oszczędności nie ma co trzeci Polak – wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność”. Mimo pandemii 72 proc. ocenia swoją obecną sytuację finansową jako dobrą – podano.
2021-07-07 14:41:49
miniaturka

Czasem zaczyna się od zaczepki. Ewangelizacja na „Przystanku Jezus”

Trzeba być dla młodych, trzeba chcieć ich posłuchać. Jeśli czują się wysłuchani, to sami szukają spotkania i możliwości wypowiedzenia się, którą właśnie daje „Przystanek Jezus”. Dlatego ja tam jadę, bo to jest przestrzeń, w której możemy się spotkać – mówi w rozmowie z KAI o. Damian Piątkowiak SVD.
2021-07-07 15:12:10
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pasterze powinni towarzyszyć człowiekowi kimkolwiek on jest, jakkolwiek żyje, w cokolwiek wierzy. W świetle słów Jezusa celem misji nie jest jednak sama tylko obecność i głoszenie miłosierdzia, ale wezwanie do nawrócenia, czyli zmiany życia, egzorcyzmowanie sfer życia oddanych w moc diabła.
2021-07-07 15:45:18
miniaturka

Prezydent: odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym

Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które zwieńczy odbudowę stolicy; rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask – mówił w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda.