Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-14 10:23
JR / PAP

Szef MON: wiktoria warszawska dała wolność nie tylko Polsce, ale i Europie

Wiktora warszawska sprzed 101 lat dała wolność nie tylko Polsce, ale i Europie. Ochroniła ją przed rosyjskim, bolszewickim totalitaryzmem – przypomniał szef MON Mariusz Błaszczak podczas sobotniej uroczystości w Warszawie.

Autor/źródło: PAP

W Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się w sobotę ceremonia, podczas której szef MON Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom m.in. wyróżnienia i medale – Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju.

„101 lat temu odrodzona Rzeczpospolita odparła nawałę bolszewicką. To była zwycięska bitwa, to była bitwa, która uratowała wolność Rzeczypospolitej, ale to była bitwa także, która przesądziła o losach świata, dlatego że wiktoria warszawska dała wolność Europie. Ochroniła Europę przed Rosją bolszewicką i przed rosyjskim, bolszewickim totalitaryzmem” – powiedział Błaszczak. Przypomniał, że polscy żołnierze do walk z bolszewikami zgłaszali się jako ochotnicy.

Szef MON ogłosił też pośmiertne mianowanie na pierwszy stopień oficerski podporucznika - jak podał resort - śp. Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba oraz śp. Tadeusza Radwańskiego ps. Kostek. Oficerom pośmiertnie zostały także nadane Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

„Dziś miałem zaszczyt i honor wręczyć patenty oficerskie najbliższym dwóch żołnierzy niezłomnych, żołnierzy wyklętych” – mówił Błaszczak. „Losy tych dwóch żołnierzy są bardzo bliskie, są bardzo zbieżne. (...) Obaj jako młodzi ludzie przystąpili do Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, żeby walczyć o wolność Polski dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń” – powiedział minister, podkreślając też, że do końca życia byli wierni złożonej Polsce przysiędze.

Ponadto, szef MON nadał tytuły honorowe „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” czterem jednostkom wojskowym; są to: 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-14 08:35:46
miniaturka

Czarnek: lekcje religii nigdy nie będą obowiązkowe

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Od nowego roku szkolnego MEiN chce postawić na lekcje o zdrowiu w ramach godziny wychowawczej.
2021-08-14 09:22:35
miniaturka

W weekend uroczyste przeloty samolotów i śmigłowców nad Polską

W sobotę i niedzielę z okazji Święta Wojska Polskiego będzie można zobaczyć pokazy lotnicze Sił Powietrznych. Samoloty i śmigłowce przelecą nad ponad 20 miejscowościami. W tym roku z powodu pandemii MON nie organizuje defilady. Odbędą się natomiast wojskowe pikniki, na których będzie można poznać sprzęt wojskowy i wyszkolenie żołnierzy.
2021-08-14 09:46:37
miniaturka

Francja pożegnała „męczennika gościnności” – ojca Oliviera Maire’a

Wczoraj w południe w regionie Wandei, a także w wielu innych miejscach Francji zabrzmiały pogrzebowe dzwony. W ten sposób Kościół w tym kraju oddał hołd zamordowanemu w niedzielę o. Olivierowi Maire’owi. Uroczystości pogrzebowe, które sprawowano w bazylice w Saint-Laurent-sur-Sèvre, poprzedziły modlitewne czuwania.
2021-08-14 10:42:10
miniaturka

80 lat temu zginął o. Kolbe, oddając swoje życie za współwięźnia

Dziś upływa 80 lat od śmierci św. Maksymiliana Kolbego w bunkrze głodowym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Zakonnik ofiarował swoje życie za życie współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny. Jak to wydarzenie wspominał ocalony?
2021-08-14 11:01:43
miniaturka

Większość Polaków spodziewa się IV fali pandemii jesienią

61,8 proc. uczestników sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl uważa, że jesienią Polskę czeka uderzenie IV fali pandemii. 17,3 procent uważa, że „nie”, a 20,9 procent nie ma zdania tej kwestii. Odsetek badanych, którzy spodziewają się kolejnej fali epidemii, spada wraz ze wzrostem wieku respondentów.
2021-08-14 11:42:35
miniaturka

Mazury cieszą się w tym roku dużym, choć nie rekordowym zainteresowaniem turystów

W tym roku Mazury na miejsce odpoczynku wybrało wielu turystów, ale nie tak dużo jak w poprzednim, rekordowym sezonie – oceniają wstępnie wakacyjny sezon mazurscy samorządowcy i branża turystyczna. Największą popularnością wśród wypoczywających cieszą się domki.