Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-08 08:26
AC / Beata Zajączkowska

Szef Caritas Internationalis wśród uchodźców Rohindża

O większe zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej w rozwiązanie kryzysu Rohindża zaapelował przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Kard. Luis Antonio Tagle odwiedził obóz dla uchodźców w Bangladeszu, w którym schronili się ludzie z muzułmańskiego ludu Rohindża. Uciekli oni przed prześladowaniami z sąsiedniej Birmy.

Kard. Tagle przypomniał, że Caritas od początku jest jedną z organizacji najbardziej zaangażowanych w niesienie pomocy uchodźcom w Bangladeszu. Wskazał, że „dzięki szczerej i pełnej oddania służbie wolontariuszy ludzie, którzy padli ofiarą okrutnych prześladowań poznają miłosierne oblicze Jezusa”. Podkreślił zarazem, że „kryzys Rohindża jest uchodźczym kryzysem na skalę międzynarodową i aby go rozwiązać, społeczność międzynarodowa musi być konsekwentna. Mieszkańcy Bangladeszu już okazali potrzebującym wielkie serce”.

Kard. Tagle rozmawiał nie tylko o dalszym niesieniu koniecznej pomocy, ale i o możliwościach powrotu Rohindża do ich domów. Niosący im wsparcie pracownicy Caritas wskazali, że bez gwarancji bezpieczeństwa taki powrót jest dla uchodźców niewyobrażalny. Od sierpnia 2017 r. w Bangladeszu schroniło się ok. 700 tys. Rohindżów. Uciekli oni przed prześladowaniami ze strony birmańskiej armii. I choć rząd Birmy opracował program repatriacji, który miał ruszyć w listopadzie, to żaden z uchodźców nie wyraził chęci powrotu, ponieważ jak powiedzieli kard. Tagle „prześladowania wciąż trwają i Birma nie jest dla Rohindżów bezpiecznym krajem”.

Tymczasem na linii Birma-Bangladesz doszło do zaognienia sytuacji. Gościnnie udzielający prześladowanej ludności schronienia kraj został oskarżony przez birmańskiego ministra ds. wyznań o „pranie mózgów uchodźców i przygotowywanie islamskiego marszu na Birmę”, która jest krajem o większości buddyjskiej. Władze Bangladeszu nazwały to jawnym kłamstwem. Przypominały zarazem, że nikt nikogo siłą nie zatrzymuje w bengalskich obozach dla uchodźców. Ludzie nie chcą wracać w obawie o swe życie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-07 18:25:57
miniaturka

Cantalamessa: Bóg pośród nas, nie szukajmy czegoś abstrakcyjnego

Dziś rano w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim, Papież Franciszek i pracownicy Kurii Rzymskiej wysłuchali pierwszego adwentowego kazania o. Raniero Cantalamessy.
2018-12-08 00:41:00
miniaturka

Bp Hinder: ważny krok w dialogu ze światem muzułmańskim

Wizyta Papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to ważny krok w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim – mówi wikariusz apostolski Arabii Południowej.
2018-12-08 07:53:14
miniaturka

Międzynarodowe śledztwo w sprawie masakry w Alindao? - To była prawdziwa apokalipsa!

Kard. Nzapalainga chce międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry w Alindao. Zostali zamordowani z zimną krwią. Wskazuje na to miejscowy ordynariusz.
2018-12-08 09:10:46
miniaturka

Papież zreorganizował Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Franciszek zreorganizował Gubernatorat Państwa Watykańskiego, czyli organ zajmujący się administracją Watykanu oraz Papieskiej Rezydencji w Castel Gandolfo.
2018-12-08 12:00:46
miniaturka

Kwiaty dla Niepokalanej! Uroczystości na Jasnej Górze

Poświęcenie nowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej, hołd z kwiatów na wzór rzymski w łączności z papieżem Franciszkiem i 65.rocznica Apelu Jasnogórskiego czyli wieczornej modlitwy Polaków, to główne punkty dzisiejszej uroczystości w częstochowskim Sanktuarium.
2018-12-08 12:46:59
miniaturka

Abp Gądecki: świeccy katechiści powinni być w każdej parafii

Nie ma w diecezji takiej parafii, w której nie byłoby potrzeby dorosłych katechistów – uważa abp Stanisław Gądecki.